Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

PALIWA – 6 ZŁ TO NOWE 4.5 ZŁOTEGO?

Ceny ropy – a za nimi ceny paliw- już na długo mogą pozostać na co najmniej obecnym, wysokim poziomie. Analitycy banku Goldman Sachs twierdzą, że wysokie ceny będą się utrzymywać, bo popyt na paliwa będzie rósł – a podaż pozostanie na niewystarczającym poziomie.

PALIWA - 6 ZŁ TO NOWE 4.5 ZŁOTEGO?

Zdaniem Damiena Courvalin, starszego stratega surowcowego Goldman Sachs fundamenty rynku uzasadniają wyższe ceny, a prognozy banku dotyczące ropy Brent wynoszą 85 USD za baryłkę na najbliższe kilka lat, a na koniec tego roku cena może wzrosnąć przejściowo do 90 dolarów.

CZYTAJ TEŻ: PALIWO O GROSZ OD SZEŚCIU ZŁOTYCH ZA LITR. BĘDZIE DROŻSZE?

Według banku rynek ropy naftowej znajduje się w „najdłuższym deficycie, jaki widzieliśmy od dziesięcioleci”, a popyt będzie nadal przewyższał podaż. Brak inwestycji w wydobycie ropy przy rosnącym popycie wskazuje na „utrzymanie się wysokich cen” przynajmniej w nadchodzącym roku – dodają analitycy GS.
Ich zdaniem przejście na czystszą energię zajmie dużo czasu, a wezwania do zaprzestania inwestowania w dostawy węglowodorów spowodują jedynie „znacznie wyższe ceny energii w nadchodzących latach” – powiedział.

CZYTAJ TEŻ: NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Ceny paliw znów rosną - i to o aż o sześć do ośmiu groszy w ciągu tygodnia. Podwyżki, o których informuje BM Reflex, zjadły...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Ceny drewna 2022? Branża obawia się powtórki z 2021 roku Ceny tarcicy już rosną – mówi w BIZNES24 Rafał Szefler, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej...

USA

Goldman Sachs rozczarował zyskiem za ostatni kwartał 2021 roku.

CENY

Gazprom wezwał Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo do arbitrażu. Rosyjska spółka chce zmiany ceny gazu w kontrakcie jamalskim. PGNIG nie widzi do tego podstaw.