Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

PALIWA- 6 ZŁ TO NOWE 4.5 ZŁOTEGO?

Ceny ropy – a za nimi ceny paliw- już na długo mogą pozostać na co najmniej obecnym, wysokim poziomie. Analitycy banku Goldman Sachs twierdzą, że wysokie ceny będą się utrzymywać, bo popyt na paliwa będzie rósł – a podaż pozostanie na niewystarczającym poziomie.

Zdaniem Damiena Courvalin, starszego stratega surowcowego Goldman Sachs fundamenty rynku uzasadniają wyższe ceny, a prognozy banku dotyczące ropy Brent wynoszą 85 USD za baryłkę na najbliższe kilka lat, a na koniec tego roku cena może wzrosnąć przejściowo do 90 dolarów.

CZYTAJ TEŻ: PALIWO O GROSZ OD SZEŚCIU ZŁOTYCH ZA LITR. BĘDZIE DROŻSZE?

Według banku rynek ropy naftowej znajduje się w „najdłuższym deficycie, jaki widzieliśmy od dziesięcioleci”, a popyt będzie nadal przewyższał podaż. Brak inwestycji w wydobycie ropy przy rosnącym popycie wskazuje na „utrzymanie się wysokich cen” przynajmniej w nadchodzącym roku – dodają analitycy GS.
Ich zdaniem przejście na czystszą energię zajmie dużo czasu, a wezwania do zaprzestania inwestowania w dostawy węglowodorów spowodują jedynie „znacznie wyższe ceny energii w nadchodzących latach” – powiedział.

CZYTAJ TEŻ: NBP: GIGA-DEFICYT HANDLOWY W SIERPNIU

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Pomoc finansowa w formie bonów energetycznych dla najbiedniejszych gospodarstw domowych i obniżka podatków - to propozycje Komisji Europejskiej by zniwelować rosnące ceny energii elektrycznej...

FIRMA

Wprowadzenie ograniczeń w eksporcie drewna jak np. zakaz wywozu całych kłód jest całkiem możliwy - powiedział PAP wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka.

FIRMA

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Drewno sosnowe potaniało o 3,4 proc. miesiąc do miesiąca. To nie jest duży spadek ale ciekawy, być może początek trendu. Cena...

CENY

Drewno sosnowe potaniało o 3.4% miesiąc do miesiąca. Cena za metr sześcienny sosny W_Standard na portalu e-drewno spadła w ubiegłym miesiącu we wrześniu do...