Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

OXFAM: PANDEMIA WZBOGACIŁA NAJBOGATSZYCH

Od marca 2020 r. do grudnia 2022 r., podczas pandemii COVID-19, 1 procent najbogatszych ludzi świata zarobił blisko dwa więcej niż cała pozostała część populacji.

OXFAM: PANDEMIA WZBOGACIŁA NAJBOGATSZYCH

Skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo wzrosły jednocześnie w czasie pandemii – taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 25 lat. Zwróciła na to uwagę brytyjska organizacja charytatywna Oxfam, która jak co roku przy okazji szczytu w Davos opublikowała swój raport. I jak co roku wezwała do wyższego opodatkowania najbogatszych.

Od marca 2020 r. do grudnia 2022 r., czyli podczas pandemii COVID-19, 1 procent najbogatszych ludzi świata zarobił blisko dwa więcej niż cała pozostała część populacji – zauważa w swoim raporcie Oxfam i tłumaczy, że źródłem tego bogactwa były częściowo pieniądze rządowe: płynność wpompowana w gospodarkę, gdy pandemia zmusiła władze do regionalnych i krajowych lockdownów.

Oxfam oblicza, że ​​co najmniej 1,7 mld. zatrudnionych biednieje. To znaczy, że inflacja przewyższa wzrost płac. Jednocześnie, zdaniem tej organizacji charytatywnej, połowa wzrostu cen żywności i kosztu utrzymania domu nie ma uzasadnienia kosztowego i stanowi efekt chciwej spekulacji.

Rozwiązania problemu skokowej agregacji kapitału Oxfam upatruje w systemie podatkowym. A konkretnie w rozwiązaniach takich jak windfall tax, czyli podatku od nadmiarowych zysków m.in. firm energetycznych oraz nowym opodatkowaniu najbogatszych multimilionerów i miliarderów stawką do 5 proc. przychodów rocznie.

Rosnące dysproporcje majątkowe, to zdaniem Oxfam jedno z największych wyzwań stojących w najbliższych latach przed państwami rozwiniętymi. Stawką są bowiem regionalne konflikty, a nawet nowe wojny.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OXFAM: PANDEMIA WZBOGACIŁA NAJBOGATSZYCH

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

USA

Bezrobocie w USA najniższe od 1969 roku. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł gigantyczny wzrost liczby etatów.

%d bloggers like this: