Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

OXFAM: PANDEMIA WZBOGACIŁA NAJBOGATSZYCH

Od marca 2020 r. do grudnia 2022 r., podczas pandemii COVID-19, 1 procent najbogatszych ludzi świata zarobił blisko dwa więcej niż cała pozostała część populacji.

OXFAM: PANDEMIA WZBOGACIŁA NAJBOGATSZYCH

Skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo wzrosły jednocześnie w czasie pandemii – taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 25 lat. Zwróciła na to uwagę brytyjska organizacja charytatywna Oxfam, która jak co roku przy okazji szczytu w Davos opublikowała swój raport. I jak co roku wezwała do wyższego opodatkowania najbogatszych.

Od marca 2020 r. do grudnia 2022 r., czyli podczas pandemii COVID-19, 1 procent najbogatszych ludzi świata zarobił blisko dwa więcej niż cała pozostała część populacji – zauważa w swoim raporcie Oxfam i tłumaczy, że źródłem tego bogactwa były częściowo pieniądze rządowe: płynność wpompowana w gospodarkę, gdy pandemia zmusiła władze do regionalnych i krajowych lockdownów.

Oxfam oblicza, że ​​co najmniej 1,7 mld. zatrudnionych biednieje. To znaczy, że inflacja przewyższa wzrost płac. Jednocześnie, zdaniem tej organizacji charytatywnej, połowa wzrostu cen żywności i kosztu utrzymania domu nie ma uzasadnienia kosztowego i stanowi efekt chciwej spekulacji.

Rozwiązania problemu skokowej agregacji kapitału Oxfam upatruje w systemie podatkowym. A konkretnie w rozwiązaniach takich jak windfall tax, czyli podatku od nadmiarowych zysków m.in. firm energetycznych oraz nowym opodatkowaniu najbogatszych multimilionerów i miliarderów stawką do 5 proc. przychodów rocznie.

Rosnące dysproporcje majątkowe, to zdaniem Oxfam jedno z największych wyzwań stojących w najbliższych latach przed państwami rozwiniętymi. Stawką są bowiem regionalne konflikty, a nawet nowe wojny.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach Grupy MCI rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Ewą Ogryczak, wiceprezeską MCI.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O uldze na ekspansję za 2023 rok rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Radosławem Żukiem z Kancelarii Żuk Pośpiech.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rekordowym zysku Bogdanki rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Kasjanem Wyligałą, prezesem LW Bogdanka.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak bardzo przytłaczająca dla polskiego przedsiębiorcy jest ogromna liczba zmian w przepisach rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Jackiem Kowalczykiem z Grant...