Skrajne bogactwo i skrajne ubóstwo wzrosły jednocześnie w czasie pandemii – taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od 25 lat. Zwróciła na to uwagę brytyjska organizacja charytatywna Oxfam, która jak co roku przy okazji szczytu w Davos opublikowała swój raport. I jak co roku wezwała do wyższego opodatkowania najbogatszych.
Od marca 2020 r. do grudnia 2022 r., czyli podczas pandemii COVID-19, 1 procent najbogatszych ludzi świata zarobił blisko dwa więcej niż cała pozostała część populacji – zauważa w swoim raporcie Oxfam i tłumaczy, że źródłem tego bogactwa były częściowo pieniądze rządowe: płynność wpompowana w gospodarkę, gdy pandemia zmusiła władze do regionalnych i krajowych lockdownów.
Oxfam oblicza, że co najmniej 1,7 mld. zatrudnionych biednieje. To znaczy, że inflacja przewyższa wzrost płac. Jednocześnie, zdaniem tej organizacji charytatywnej, połowa wzrostu cen żywności i kosztu utrzymania domu nie ma uzasadnienia kosztowego i stanowi efekt chciwej spekulacji.
Rozwiązania problemu skokowej agregacji kapitału Oxfam upatruje w systemie podatkowym. A konkretnie w rozwiązaniach takich jak windfall tax, czyli podatku od nadmiarowych zysków m.in. firm energetycznych oraz nowym opodatkowaniu najbogatszych multimilionerów i miliarderów stawką do 5 proc. przychodów rocznie.
Rosnące dysproporcje majątkowe, to zdaniem Oxfam jedno z największych wyzwań stojących w najbliższych latach przed państwami rozwiniętymi. Stawką są bowiem regionalne konflikty, a nawet nowe wojny.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV