Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

OTO JAK POSTARAĆ SIĘ O DARMOWY KREDYT. KOLEJNY PRZEŁOMOWY WYROK DLA ZŁOTÓWKOWICZÓW

Sąd Rejonowy we Wrocławiu unieważnił umowę kredytu hipotecznego w złotych. To może być przełomowe orzeczenie, podkreślają pełnomocnicy klientki banku.

WAKACJE KREDYTOWE
Fot: Andrea Piacquadio/Pexels.com

Wyrok nie jest co prawda prawomocny, ale może zachęcić kredytobiorców do kolejnych pozwów. Przypomnijmy, niektórym raty wzrosły niekiedy nawet dwukrotnie w przeciągu ostatniego roku.


W tym konkretnym przypadku klientka zawarła umowę w 2006 roku z bankiem Credit Agricole we Wrocławiu. Kredyt wyrażony był w złotym na kwotę 253 tys. zł na 30 lat. To, co składało się na oprocentowanie w tej umowie to WIBOR, (nieistniejący już) współczynnik zmiany i marża. Kombinacją tych 3 czynników spowodowała, że biegły powołany do sprawy nie był w stanie wyliczyć właściwego oprocentowania kredytu. – A to doprowadziło do unieważnienia umowy – powiedziała na naszej antenie Agnieszka Sobczyk, radca prawny z kancelarii K&L Legal.

Jeżeli konsument nie rozumie ryzyka albo tego ryzyka nie przedstawiono mu w sposób prawidłowy – czyli jeżeli nie wiedział tak naprawdę, co podpisuje i nie był świadomy konsekwencji ekonomicznych nawiązania umowy, to zawsze pojawia się pole do sporu i rozstrzygnięcia na korzyść konsumenta. To wymaga szczegółowej analizy dokumentów, które klient otrzymał i informacji, które zostały mu przekazane (…) Jeżeli spojrzymy na klientów, którzy się do mnie zgłaszają i którzy w latach na przykład 2012–16 podpisywali umowy przy WIBORZE kilkuprocentowym informacja, że ten WIBOR – historycznie, w okresie 20-30 lat – wynosi średnio około 16%, zbija wszystkich z nóg. 

Agnieszka Sobczyk, radca prawny z kancelarii K&L Legal

CZYTAJ TEŻ: BANK ZROBI BŁĄD, MASZ KREDYT ZA DARMO. MAŁO ZNANA SANKCJA ZA BANKOWE GIERKI (ROZMOWA)

Ekspertka powiedziała również o innym, istniejącym w polskim systemie prawnym przepisie, którego wykorzystanie może znacznie ułatwić prowadzenie spraw wobec banków. Jak się okazuje, mało kto słyszał o sankcji kredytu darmowego. Jeżeli bank podczas podpisywania umowy o kredyt konsumencki nie dopełni wymogów ujętych w ustawie, mamy prawo starać się o kredyt za darmo.

Mecenas Sobczyk tłumaczyła w BIZNES24, dlaczego jest to rozwiązanie korzystniejsze niż unieważnianie samej umowy kredytowej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OTO JAK POSTARAĆ SIĘ O DARMOWY KREDYT. KOLEJNY PRZEŁOMOWY WYROK DLA ZŁOTÓWKOWICZÓW

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

USA

Amazon pobił oczekiwania rynku. Swoje wyniki za 4 kwartał opublikował również Amazon. Spółka należąca do jednego z najbogatszych ludzi na ziemi miała ponad 149...

USA

Kwartalna sprzedaż Apple najgorsza od 6 lat. Sprzedaż Apple spadła o 5% w IV kwartale zeszłego roku i jest to największy kwartalny spadek od...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wakacje kredytowe były chyba hasłem, które najmocniej kosztowo obciążyło wyniki banków w 2022 roku. O tym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bożeną Graczyk,...

%d bloggers like this: