Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

OTO DLACZEGO W POLSCE BRAKUJE WĘGLA. „RZĄD ROZŁOŻYŁ RYNEK NA ŁOPATKI”

Rada Ministrów przyjęła ustawę o dodatku węglowym. Wprowadza ona dodatek bezpośredni w wysokości 3 tys. zł na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w centralnej ewidencji budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartym o węgiel. To kolejny pomysł na poradzenie sobie z kryzysem węglowym. Jednak jak podkreśla branża, poprzednie rozwiązanie – rządowe dopłaty dla przedsiębiorców – rozłożyło rynek na łopatki.

ENEA Z REZERWĄ

Jak tłumaczyła na konferencji prasowe Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, wniosek o dodatek może złożyć każdy, kto ma źródło ogrzewania oparte o węgiel. Zapewniła jednocześnie, że przy wypłacaniu dodatku węglowego nie będzie kryteriów dochodowych. – Każdy, kto taki piec ma, taki wniosek może złożyć – przekonywała.

Dodatek węglowy ma zastąpić poprzednie, proponowane przez rząd rozwiązanie.
– 996,60 zł (rządowej dopłaty – przyp. red.) zostanie zlikwidowane i zastąpione 3 tys. bezpośredniego wsparcia w dodatku węglowym – wyjaśniała minister. Jego wypłata ma kosztować budżet państwa 11,5 mld złotych.

Anna Moskwa mówiła również o tym, że rząd robi wszystko, by optymalizować procesy związane z importem czy logistyką – żeby poradzić sobie z luką, jaka powstała na rynku po wprowadzeniu embarga na surowiec z Rosji – i aby węgiel trafiał do końcowych odbiorców.

W BIZNES24 sprawdziliśmy – i jak się okazuje w składach w Polsce brakuje zarówno węgla krajowego jak i importowanego. Jak mówił na naszej antenie rzecznik Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Głogowski, na stronie sklepu PGG węgiel powinien być dostępny we wtorki i czwartki od 16:00. Dzisiaj (wtorek) surowca nie było.

O to, dlaczego w Polsce brakuje węgla, zapytaliśmy w BIZNES24 Łukasza Horbacza, prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. Jak tłumaczył, rządowa propozycja dopłat i zapewnienia, że za tonę węgla klient zapłaci maksymalnie 1000 złotych, rozłożyła rynek na łopatki. To dlatego, że składy przestały zamawiać droższy, importowany towar – nie wiedząc, czy się sprzeda.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO NIE MA WĘGLA ZA TYSIĄC ZŁOTYCH? (ROZMOWA)

Właściciele składów węgla obawiają się, że sytuacja tylko się pogorszy przez ogromne zapotrzebowanie, które będzie generowało dalszy wzrost cen.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OTO DLACZEGO W POLSCE BRAKUJE WĘGLA. "RZĄD ROZŁOŻYŁ RYNEK NA ŁOPATKI"

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: