Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

OSZCZĘDNOŚCI MNIEJSZE O 1/3. OTO CO W PRAKTYCE OZNACZA NAJNOWSZA PROJEKCJA INFLACJI

W końcu poznaliśmy utajnioną do tej pory projekcję inflacji w Polsce. Zakłada ona dochodzenie do celu inflacyjnego przez prawie 3 lata.

Narodowy Bank Polski
Narodowy Bank Polski

Najnowsza projekcja jest wyższa od tej, którą poznaliśmy w wakacje. Lipcowa prognoza zakładała, że średnioroczna CPI  w tym roku wyniesie 14,2 proc., w przyszłym 12,3 proc. a w 2024 – 4,1 proc. Szczyt miał przypaść w pierwszym kwartale na poziomie 18,8 proc. To, co zobaczyliśmy w najnowszej projekcji to 14,5 proc. w tym roku, w przyszłym 13,1 proc., a w 2024 r. – 5,9 proc., a w 2025 r. obniży się do 3,5 proc.

W najnowszej projekcji inflacji NBP o rok został wydłużony jej horyzont. O powód takiego zabiegu pytaliśmy na naszej antenie prof. Joannę Tyrowicz, członkinię RPP.

Zgodnie z dokumentem, szczyt inflacji przypadnie w 1 kwartale przyszłego roku i będzie nieco poniżej 20%. Od tego momentu, inflacja ma zacząć dynamicznie spadać – znacznie szybciej niż rosła w tym roku. W pierwszym kwartale 2024 roku inflacja ma znaleźć się już na poziomie ok. 7%. Z kolei w pierwszym kwartale 2025 roku wyniesie 4%. W granice celu inflacyjnego mamy wejść dopiero w połowie 2025 roku, kiedy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 3 i pół procent.

OSZCZĘDNOŚCI MNIEJSZE O 1/3. OTO CO W PRAKTYCE OZNACZA NAJNOWSZA PROJEKCJA INFLACJI
Ile stracisz przy takich założeniach inflacji.

Co oznacza najnowsza projekcja w praktyce? Jeżeli włożyliśmy na konto 100 tysięcy złotych w październiku zeszłego roku, to kiedy wrócimy do celu inflacyjnego, będzie ono warte około 70 tysięcy złotych. Innymi słowy, zbiedniejmy przez niespełna 4 lata o 1/3 trzymając gotówkę na koncie. W świetle nakręcającej się drożyzny pewne jest zatem jedno – by ocalić swoje oszczędności, trzeba je przechować w bezpieczniejszym miejscu.

Czy dobrym pomysłem na ochronę pieniędzy mogą być obligacje indeksowane inflacją? W BIZNES24 mówił o tym Filip Nowicki, zarządzający funduszami w Superfund TFI.


Jak wynika z projekcji, wysoka inflacja jest m.in. wynikiem agresji zbrojnej Rosji na
Ukrainę obejmujące w szczególności silny wzrost cen surowców energetycznych oraz – w mniejszej skali – również innych surowców na rynkach światowych. Warto jednak przypomnieć, że ostatni raz w granicach celu inflacyjnego byliśmy w kwietniu zeszłego roku, czyli 10 miesięcy przed rozpoczęciem wojny.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OSZCZĘDNOŚCI MNIEJSZE O 1/3. OTO CO W PRAKTYCE OZNACZA NAJNOWSZA PROJEKCJA INFLACJI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: