Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

OSTATNI DZIEŃ NA ZMIANĘ PODATKU. W TYM ROKU NAPRAWDĘ WARTO TO SPRAWDZIĆ

Ostatni dzień na zmianę podatku. W tym roku naprawdę warto sprawdzić jaki typ PITu pozwoli nam legalnie płacić najniższy możliwy podatek – bo Polski Ład sporo pozmieniał w tym co się komu opłaca.

ARTUR SOBOŃ O NADCHODZĄCYCH ZMIANACH W CIT
OSTATNI DZIEŃ NA ZMIANĘ PODATKU / FOT: BIZNES24

Ostatni dzień na zmianę podatku – policz, bo możesz żałować

Największe zaskoczenie może dotyczyć przedsiębiorców, którzy dotychczas rozliczali się metodą liniową – która co prawda pozbawiała prawa do ulg, ale chroniła przed wzrostem podatku do 32 procent dochodu po przekroczeniu poziomu 86 tysięcy złotych rocznie.

Skala czy liniowy? Polski Ład mocno pozmieniał podatki w Polsce

Z wyliczeń które dla BIZNES24 przygotowała Kancelaria Ożóg Tomczykowski wynika, że przedsiębiorcy, który może się rozliczać z małżonkiem i ma co najmniej dwoje dzieci – skala podatkowa opłaca się aż do poziomu wspólnych dochodów sięgających 218 tysięcy złotych. To skutek przede wszystkim zwiększenia kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł (w przypadku małżeństwa rozliczającego się wspólnie – kwota wolna wyniesie 60 tys. zł). Przy czym z kwoty wolnej można skorzystać tylko przy rozliczeniu wg skali podatkowej. Podatek liniowy wyklucza kwotę wolną.

Ulga dla dużych rodzin – liniowy dopiero powyżej 320 tys. zł

Najwięcej do zyskania rezygnując z podatku liniowego mają jednak podatnicy posiadający na utrzymaniu co najmniej czworo dzieci (nieletnich, lub uczących się). W ich przypadku rozliczenie podatkiem liniowym zaczyna się opłacać dopiero przy łącznych dochodach na poziomie 320 tysięcy złotych. To efekt gigantycznej ulgi na czworo i więcej dzieci, która powoduje, że małżeństwo wychowujące taką liczbę potomstwa (własnego, lub adoptowanego) podatek zaczyna płacić dopiero po przekroczeniu 240 tys. złotych dochodu.

CZYTAJ TEŻ: ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – KIEDY SKALA PODATKOWA?

Złośliwi komentatorzy twierdzą, że ulga na czworo i więcej dzieci została wprowadzona, ponieważ czworo dzieci posiada premier Mateusz Morawiecki, który znajdzie się dzięki temu wśród ok. 110 tys. rodziców uprawnionych do skorzystania z nowego podatkowego przywileju.

Tak mówią złośliwi, BIZNES24 natomiast życzy wszystkim podatnikom – także premierowi – by mogli płacić jak najniższe podatki i stara się w tym codziennie pomagać m.in. przygotowując codzienny program Ład, Podatki i Praktyka emitowany premierowo o 17:30 (powtórki o 21:30 i 23:00).


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OSTATNI DZIEŃ NA ZMIANĘ PODATKU. W TYM ROKU NAPRAWDĘ WARTO TO SPRAWDZIĆ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

POLSKA

Od 1 lipca stawka PIT spadnie z 17 do 12 procent. To jedna ze zmian wprowadzonych przyjętą wczoraj przez Sejm nowelizacją.

POLSKA

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie PIT - termin upływa o północy.

POLSKA

Rząd proponuje obniżkę podatków. Tym razem naprawdę. Ale obniżkę w stosunku do podwyżki, którą m.in. przedsiębiorcom zafundował w ramach Polskiego Ładu.

%d bloggers like this: