Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ENERGETYKA

OSGE: 15 MLD EURO ZA MAŁE REAKTORY

OSGE: 15 MLD EURO ZA MAŁE REAKTORY
ŹRÓDŁO: ORLEN SYNTHOS GREEN ENERGY

Aż 15 mld euro będą kosztowały wspólne inwestycje państwowego Orlenu i prywatnego Synthosu w małe reaktory jądrowe (SMR). Pierwszy reaktor ma zostać uruchomiony już za 7 lat.

Jak przyznał w rozmowie z PAP Biznes PAP Biznes, Dawid Jackiewicz prezes Orlen Synthos Green Energy, plan spółki zakładający wybudowanie docelowo 10 bloków do 2035 roku według amerykańskiej technologii BWRX-300, przewiduje koszty tej inwestycji na poziomie minimum 15 mld euro. Według szefa OSGE koszt pierwszego bloku SMR może wynieść do 1 mld 600 mln euro, a potem, wraz z budową kolejnych, średni koszt budowy reaktora spadnie do ok. 1 mld 200 mln euro.
Firma pracuje już nad wytypowaniem kolejnych lokalizacji pod reaktory.

Orlen Synthos Green Energy ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego koncernu GE Hitachi Nuclear Energy. Planowany do 2030 roku pierwszy wybudowany blok miałby być drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington.

OSGE: 15 MLD EURO ZA MAŁE REAKTORY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: