Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

ORLEN ZAŁOŻYŁ SPÓŁKĘ W RAJU PODATKOWYM (GAZETA WYBORCZA)

Orlen założył spółkę w raju podatkowym – piszą dziennikarze Gazety Wyborczej. Chodzi o słynny szwajcarski kanton Zug, jedną z ulubionych podatkowych skrytek rosyjskich surowcowych magnatów.

ORLEN ZAŁOŻYŁ SPÓŁKĘ W RAJU PODATKOWYM (GAZETA WYBORCZA)
Daniel Obajtek

Jeszcze w środę przedstawiciele spółki odbierali dyplom z rąk minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej za uczciwe i rzetelne podejście do płacenia podatków, a w czwartek Gazeta Wyborcza donosi, że naftowy gigant założył spółkę w szwajcarskim raju podatkowym. Co na to skarbówka – pytają dziennikarze.

Jak donosi Wyborcza, do szwajcarskiego rejestru spółek handlowych pod koniec sierpnia wpisano spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Orlen Trading Switzerland, z kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln franków szwajcarskich.

CZYTAJ TEŻ: ZA ROK FAKTURY POD ŚCISŁĄ KONTROLĄ RZĄDU

Spółka ma handlować surowcami i zasobami na całym świecie, zwłaszcza produktami rafinacji ropy naftowej i samą ropą na użytek własny i grupy Orlenu. Spółkę zarejestrowano w sąsiadującym z Zurychem kantonie Zug, znanym z tego, że nie posiada sztywnych stawek podatkowych. Firmy negocjują ze skarbówką wysokość podatków.

Z tego właśnie powodu kanton Zug uchodził za jeden z ulubionych rajów podatkowych dla koncernów z Rosji i firm handlujących rosyjskimi surowcami – pisze Wyborcza.

CZYTAJ TEŻ: SOŁOWOW JEDNAK NIE WEJDZIE W RAFAKO

Orlen nie odpowiedział na pytania Wyborczej dotyczące m.in. tego, czy zgłosił fiskusowi rejestrację spółki zależnej w raju podatkowym – do czego – zgodnie z polskim prawem – jest zobowiązana.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ORLEN ZAŁOŻYŁ SPÓŁKĘ W RAJU PODATKOWYM (GAZETA WYBORCZA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że dla zarabiających na wynajmie mieszkań podatek od nieruchomości wzrośnie prawie trzydziestokrotnie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Pawłem Śmiałkiem z...

PODATKI

30-stokrotna podwyżka od mieszkań na wynajem zaordynowana przez Ministerstwo Finansów.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że przedsiębiorcy płacący podatek zryczałtowany którym wzrosły dochody będą musieli dopłacać składkę zdrowotną do ZUS-u rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrem...

%d bloggers like this: