NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Taktyczny ruch prezesa Obajtka, czyli sztuczne utrzymywanie wysokich marż paliwowych pod koniec roku, żeby wraz z pierwszym stycznia ceny mimo podwyżki VAT-u nie zmieniły się, wywołało oburzenie. Pojawiły się zarzuty o praktyki monopolistyczne, pojawiło się nawet zawiadomienie do prokuratury. O tym porozmawiam teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Paweł Olechnowicz, członek rady głównej BCC, były prezes Lotosu. Dzień dobry.
PAWEŁ OLECHNOWICZ, BCC, BYŁY PREZES LOTOSU: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
NG: Zapytam wprost jak to jest z tą niezdrową zdaniem niektórych dominacją Orlenu na rynku? Czy jesteśmy skazani na płacenie tej monopolistycznej renty Orlenowi?
PO: Na dzisiaj właściwie nie mamy konkurencji, bo konkurent lokalny – Lotos został zlikwidowany i jest tylko Orlen. Inne firmy działające na rynku paliwowym właściwie funkcjonują w całkiem innym biznesie, bo to nie jest produkcja, to jest sprzedaż, handel. A właściwie to kupują produkty na dzisiaj firmy Orlen.
NG: Powiedzmy jak dokładnie działa ten rynek paliwa w Polsce? Dla tych z widzów, którzy nie mają świadomości, jak to dokładnie wygląda.
PO: Jesteśmy na rynku, (tak ja ciągle myślę) – na wolnym rynku – rynku Unii Europejskiej, na którym to rynku rządzą się prawa rynku. I prezes firmy, firma realizuje swoje założenia, swoje cele tak ażeby utrzymać dobrą pozycję na rynku i żeby osiągać odpowiednie zyski potrzebne dla dalszego rozwoju i satysfakcjonujące akcjonariuszy. Tutaj mamy do czynienia z czymś dla mnie totalnie niezrozumiałym. Jesteśmy na wolnym rynku, otwartym rynku. A prezes realizuje politykę państwową, politykę partii absolutnie odbiegającą od zasad działania działalności rynkowej. Jesteśmy na rynku, na dodatek to jest pierwsza firma – numer jeden, firma giełdowa, więc nie rozumiem, dlaczego w tych sprawach od dłuższego czasu milczy rynek, milczy KNF…
NG: Czy Orlen w ogóle może sobie tak zgodnie z prawem po prostu manipulować cenami, decydować o ich wartości? No bo to się chyba wydarzyło pod koniec roku?
PO: Jako spółka giełdowa, absolutnie nie. Jako spółka giełdowa – prezes takiej spółki podlega również odpowiednim rygorom karnym personalnie. Więc tego nie rozumiem, widocznie póki co to prezes zakłada, że może robić to, co jest stosowne dla polityki. Nie wiem czy to jest prawda, ale tak mniej więcej to wygląda. Ja to tak odbieram, jak analizuję to, co się dzieje w Polsce.
NG: No ale z drugiej strony Daniel Obajtek mówi, że kroki, które podjął, były kierowane troską. Powiedział on wprost, że gdyby nie to działanie, to mielibyśmy w Warszawie Budapeszt. Jak Pan odbiera te wytłumaczenia ze strony Orlenu? Jeszcze wczoraj główny ekonomista mówił, że poziom cen detalicznych, pozwolę sobie na cytat: „musi odzwierciedlać podaż, miejsca na te obniżki nie ma, dopóki podaż jest ograniczona.”
Czy faktycznie mogłoby dojść do takich scen jak na Węgrzech, gdyby te marże paliwowe Orlenu pod koniec roku nie zostały utrzymane na wysokim poziomie?
CZYTAJ TEŻ: MARŻA ORLENU ZNÓW WYSOKA. CENY PALIW TEŻ. KTO NAPRAWDĘ NA NICH ZARABIA?
PO: No to nie wiem jak to rozumieć. Gdyby tak było to byłaby mniejsza podaż. Tzn, że byłaby mniejsza produkcja. Ja tego absolutnie nie rozumiem, takiego tłumaczenia. Rynek jak na razie i do tej pory był rynkiem zbilansowanym albo nawet niezbilansowanym jeżeli chodzi o polską produkcję, bo na rynku polskim również są produkty zagraniczne, więc tutaj nie widzę żadnego związku z takim rozumowaniem. Rafinerie funkcjonują w pełnym zakresie na 100% swojej wydajności. Jakiekolwiek tłumaczenie tutaj, że mogłoby być inaczej nie jest wytłumaczalne. A prawa rynku? Prezes firmy analizuje to co się dzieje na rynku i prowadzi jak najlepiej firmę, żeby firma realizowała proces rozwojowy. Natomiast to, co Pani mówi i co się dzieje dzisiaj, o czym prezes mówi, to jest tak, jakby inaczej pojmował interes interesariuszy – interes Polaków.
NG: Paweł Olechnowicz. Dziękuję pięknie za rozmowę.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV