Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ORLEN PLANUJE GIGA-WYDATKI. ALE NA RAZIE BEZ PGNIG (WIDEO)

Orlen będzie potrzebował mnóstwo pieniędzy. Spółka chce w ciągu najbliższych 10 lat wydać prawie 50 miliardów złotych – czyli niemal 5 miliardów rocznie – na projekt budowy morskich farm wiatrowych.

To połowę tego, ile w ubiegłym roku Orlen razem z Energą wydały na wszystkie inwestycje. Ale plany wszystkich inwestycji Orlenu w OZE są aż trzy razy większe. Orlen w środę podpisał umowę z GE, jednym z największych na świecie dostawcą turbin i sprzętu do energetyki wiatrowej.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek i obecny przy podpisywaniu umowy Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin oszczędnie wypowiadali się natomiast nt. dokończenia zaplanowanych już na ubiegły rok fuzji Orlenu z PGNiG i Lotosem. Od co najmniej wiosny wiadomo, że poparcie dla fuzji z Lotosem mocno spadło w Prawie i Sprawiedliwości. Dziś – poprzez udziały w Orlenie i Lotosie – Skarb Państwa kontroluje niemal 90% hurtowego rynku paliw w Polsce. Właśnie z tego powodu Komisja Europejska zgadzając się na połączenie spółek – zażądała sprzedaży dużej części aktywów Lotosu. Co finalnie osłabiłoby pozycje Skarbu Państwa na tym rynku.

Wolniej niż się spodziewano przebiega też fuzja z PGNiG. Najnowszy – wyznaczony w środę przez ministra Sasina horyzont – to I połowa 2022 roku.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ORLEN PLANUJE GIGA-WYDATKI. ALE NA RAZIE BEZ PGNIG (WIDEO)

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Drożyzna na stacjach benzynowych i wysokie ceny ropy na światowych rynkach służą za to największej krajowej firmie petrochemicznej w Polsce, czyli PKN Orlen.

BIZNES I POLITYKA

Ropa z Arabii płynie do Polski. PKN Orlen zamówił 5 dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego od Saudi Aramco.

GPW

Orlen odwróci odpisy na 0.8 mld zł - poinformowała spółka. To około 8 procent ubiegłorocznego zysku.

POLSKA

KGHM Polska Miedź i amerykański NuScale podpisały w Waszyngtonie umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem technologii SMR - czyli małych reaktorów jądrowych. Pierwszą...

%d bloggers like this: