Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GPW

ORLEN I SYNTHOS ZBUDUJĄ MODUŁOWĄ ELEKTROWNIĘ JĄDROWĄ

Orlen chce mieć za 10 lat własną elektrownię jądrową. Spółka ogłosiła dziś oficjalnie to, o czym rynek plotkował od tygodnia – że wraz z Synthosem będzie budowała małe, modułowe reaktory.

Elektrownia jądrowa

Synthos jest w Polsce przedstawicielem spółki GE Hitachi, która produkuje takie modułowe reaktory. Są znacznie mniejsze, niż tradycyjne elektrownie – ale nadal to sporych rozmiarów obiekty. Moc takiej elektrowni to ok. 300 megawatów. To mniej więcej tyle ile mają dziś najmniejsze polskie elektrownie węglowe i 17-stokrotnie mniej, niż największa polska elektrownia – czyli Bełchatów. Orlen chce zbudować co najmniej jedną, a być może więcej takich elektrowni.

ORLEN I SYNTHOS ZBUDUJĄ MODUŁOWĄ ELEKTROWNIĘ JĄDROWĄ


Modułowe elektrownie są – według ich producenta – nie tylko tańsze i szybsze w budowie, ale też bezpieczne. Kluczowe zagrożenie dla elektrowni jądrowych to awaria systemu chłodzenia. Według GE Hitachi produkowana przez tę firme elektrownia wytrzymuje nawet 7-dniową awarię chłodzenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Orlen sprzedaje Saudi Aramco 30 procent Rafinerii Gdańskiej.

POLSKA

PKN Orlen oczekuje cen ropy Brent w przedziale 90-110 USD/b, spodziewa się także przejściowego wzrostu marż rafineryjnych na rynkach europejskich w najbliższych kwartałach. Tak...

POLSKA

Orlen pozwany przez akcjonariusza PGNiG.

POLSKA

Rekordowa wartość Orlenu.

%d bloggers like this: