Connect with us

Hi, what are you looking for?

GPW

ORLEN I SYNTHOS ZBUDUJĄ MODUŁOWĄ ELEKTROWNIĘ JĄDROWĄ

Orlen chce mieć za 10 lat własną elektrownię jądrową. Spółka ogłosiła dziś oficjalnie to, o czym rynek plotkował od tygodnia – że wraz z Synthosem będzie budowała małe, modułowe reaktory.

Synthos jest w Polsce przedstawicielem spółki GE Hitachi, która produkuje takie modułowe reaktory. Są znacznie mniejsze, niż tradycyjne elektrownie – ale nadal to sporych rozmiarów obiekty. Moc takiej elektrowni to ok. 300 megawatów. To mniej więcej tyle ile mają dziś najmniejsze polskie elektrownie węglowe i 17-stokrotnie mniej, niż największa polska elektrownia – czyli Bełchatów. Orlen chce zbudować co najmniej jedną, a być może więcej takich elektrowni.


Modułowe elektrownie są – według ich producenta – nie tylko tańsze i szybsze w budowie, ale też bezpieczne. Kluczowe zagrożenie dla elektrowni jądrowych to awaria systemu chłodzenia. Według GE Hitachi produkowana przez tę firme elektrownia wytrzymuje nawet 7-dniową awarię chłodzenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

PKN Orlen podpisał umowę z Hyundai Engineering oraz Técnicas Reunidas na budowę kompleksu instalacji Olefin III w płockiej Petrochemii. Na budowę wyda aż 13,5...

GPW

Orlen wejdzie w Atom? Państwowy PKN Orlen ma podpisać porozumienie z firmą Synthos, która należy do jednego z najbogatszych Polaków – Michała Sołowowa. Ma...