Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

ORLEN CHCE PRZEJĄĆ ROSYJSKĄ RAFINERIĘ

Orlen chce przejąć rosyjską rafinerię. Niemiecki rząd federalny przystąpił do przejmowania aktywów Rosnieftu na terenie Niemiec. Jednym z jej kluczowych elementów jest rafineria w mieście Schwedt położona nad Odrą, na południe od Szczecina.

GOLDMAN SACHS OBNIŻA PROGNOZĘ
foto: pexels.com

Schwedt zaopatruje w produkty naftowe rynek niemiecki, ale także część zachodniej Polski. Rafineria była w przeszłości w całości zaopatrywana w ropę z Rosji. Niemcy deklarują, że porzucą dostawy z tego kierunku do końca roku, sprowadzając coraz więcej przez naftoporty, w tym polski w Gdańsku.

Rząd niemiecki wykorzystał ustawę o bezpieczeństwie energetycznym by przekazać pod zarząd komisaryczny Bundesnetzagentur firmę Rosnieft Deutschland a co za tym idzie jej udziały w trzech rafineriach: PCK Schwedt, MiRo w Karslruhe oraz Baeyrnoil w Vohburgu. Rosnieft Deutschland zapewniał około 12 procent mocy przerobowych niemieckiego sektora naftowego.

Jak czytamy w komunikacie resortu gospodarki Niemiec, zarząd komisaryczny to odpowiedź na nadchodzące zagrożenie bezpieczeństwa dostaw surowców, która tworzy ważny fundament na przyszłość Schedt. Tej decyzji towarzyszy pakiet działań, który ma przyspieszyć transformację regionu oraz zapewni dostawy ropy z alternatywnych kierunków.

Strona polska uzależniała dostawy ropy z naftoportu w Gdańsku od pozbawienia Rosjan wpływów na Rafinerię Schwedt.

Jak podała agencja Reutersa, przejęciem rafinerii zainteresowany jest polski Orlen.


Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ORLEN CHCE PRZEJĄĆ ROSYJSKĄ RAFINERIĘ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że od początku roku widzimy już systematyczne obniżki cen gazu i czy firmy najgorsze mają już za sobą, rozmawiała Natalia Gorzelnik z...

EUROPA

Akcje producenta Leopardów prawie najdroższe w historii. Kurs reaguje na oczekiwania, że Niemcy zgodzą się na reeksport czołgów, co da koncernowi Rheinmetall dodatkowe zamówienia.

FIRMA

Indie rozważają przystąpienie do europejskiej ceny maksymalnej na rosyjską ropę – twierdzi gazeta India Telegraph powołując się na źródła w rządzie. Nie jest jasne,...

SUROWCE

Agencja Bloomberg twierdzi, że Rosja sprzedaje ropę za pół ceny.

%d bloggers like this: