Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

GPW

ORLEN CHCE MIEĆ 54 STACJE WODOROWE DO 2030 ROKU. NIEDUŻO.

Orlen zamierza zbudować do 2030 roku 54 stacje tankowania wodorem. Dowiedzieliśmy sie tego nie od spółki, ale od Ministerstwa Klimatu, które opublikowało właśnie projekt rozporządzenia określającego parametry takich stacji. I w uzasadnieniu projektu powołuje się na plany PKN Orlen.

ORLEN ZACZYNA KOLEJNĄ FUZJĘ

Na swoją strategię wodorową Orlen zamierza wydać w ciągu najbliższych 8 lat prawie 7.5 miliarda złotych. To 1/4 dzisiejszej kapitalizacji Orlenu. Dla porównania – ledwie wczoraj agencja Bloomberga poinformowała, że Ford podniesie swoje transformacyjne inwestycje do 50 miliardów dolarów w ciągu 10 lat – czyli ponad 60% swojej kapitalizacji.

Strategia wodorowa Orlenu oznacza, że spółka zamierza nie tylko sprzedawać ten gaz na stacjach, ale przede wszystkim produkować. Najpierw wykorzystując do napędzania generatorów wodoru głównie paliwa kopalne – ale w 2030 roku już połowa produkcji wodoru ma być zasilana prądem z OZE.

Orlen chce mieć 54 stacje wodorowe – niedużo jak na Polskę

Dobre i to, chociaż 54 stacje na kraj liczący sobie 312 tysięcy kilometrów kwadratowych to niewiele. Gdyby rozrzucić je równomiernie w całej Polsce – jedna stacja przypadałaby na koło o promieniu 43 kilometrów. Dzisiaj jedna stacja benzynowa przypada średnio na koło o promieniu 3.5 kilometra.

Na szczęście nie tylko Orlen zamierza budować w Polsce stacje do tankowania wodorem. Chce to robić również PGNiG i Lotos – chociaż nie jest jasne jak te plany będą się miały do planów Orlenu. PKN jest w trakcie przejmowania Lotosu i planuje przejęcie PGNiG. Swoje stacje chce budować również kontrolowany przez Zygmunta Solorza ZE PAK.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ORLEN CHCE MIEĆ 54 STACJE WODOROWE DO 2030 ROKU. NIEDUŻO.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Fuzja Orlenu i PGNiG otrzymała zielone światło od rządu.

ŚWIAT

Zysk Aramco w 2022 roku - firma zarobiła więcej, niż wynosi roczny produkt krajowy brutto 147 krajów...

POLSKA

Koncern PKN Orlen zaczyna kolejną fuzję - tym razem z PGNiG.

POLSKA

Fuzja Orlenu i Lotosu może stać się faktem już dzisiaj.

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: