Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

OPŁATY NA A2 KONIN – NOWY TOMYŚL ZNÓW W GÓRĘ. NAJSZYBCIEJ DROŻEJĄCA AUTOSTRADA W UNII

Opłaty na A2 znów w górę. Od poniedziałku na każdym z trzech odcinków między z Konina przez Wrześnię i Poznań do Nowego Tomyśla trzeba będzie zapłacić o 2 złote więcej.

AUTOSTRADA A2 KONIN - ŚWIECKO
AUTOSTRADA A2 KONIN - ŚWIECKO

To już druga w ciągu zaledwie pół roku podwyżka na A2. I trzecia w ciągu roku i trzech dni. Dokładnie rok temu przejazd każdym odcinkiem A2 między Koninem a Nowym Tomyślem kosztował 26 złotych. Jutro minie rocznica podwyżki do 28 złotych. W wrześniu cena wzrosła do 30 złotych, a teraz – do 32 złotych. To oznacza, że w ciągu zaledwie roku i dwóch dni koncesjonariusz podniósł ceny o 23 procent.

W efekcie za przejechanie jednego kilometra trzeba zapłacić już 66 groszy – dwukrotnie więcej, niż za kilometr autostrady z Paryża do Marsylii uchodzącej za najdroższą płatną drogę w całej Unii Europejskiej. Najdroższą pod względem jednorazowej płatności, która wynosi niemal 70 euro, ale droga liczy sobie prawie 800 kilometrów.

Francja w zestawieniu najdroższych dróg w Unii tradycyjnie znajduje się na szczycie i wspominamy o tym bez przypadku. Od jesieni ubiegłego roku właścicielem spółek do których należy koncesja na A2 od Konina do granicy z Niemcami jest francuski fundusz Meridiam, któremu Sebastian Kulczyk sprzedał je za ok. 3 miliardów złotych. Te 3 miliardy z nawiązką Merdiam będzie próbował odzyskać do 2037 roku, bo wtedy wygasają koncesje.

Dlaczego koncesjonariusz podnosi ceny na A2? Bo może i nie ma konkurencji. Rząd udzielając w latach 90 firmom Jana Kulczyka koncesji na budowę autostrady zobowiązał się, że nie rozbuduje tzw. starej a-dwójki, czyli obecnej drogi krajowej 92 na odcinku od Konina do Wrześni. W efekcie droga wciąż jest jednopasmowa i bez utwardzonych poboczy.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OPŁATY NA A2 KONIN - NOWY TOMYŚL ZNÓW W GÓRĘ. NAJSZYBCIEJ DROŻEJĄCA AUTOSTRADA W UNII

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

W prima aprilis i to niestety nie jest żart w górę pójdą opłaty za przejazd autostradą A4. Zamiast dotychczasowych 30 zł przejazd będzie kosztował...

TRANSPORT

Ceny na autostradzie A2 wyprzedzają inflację. Od poniedziałku na każdym z trzech odcinków między z Konina przez Wrześnię i Poznań do Nowego Tomyśla trzeba...

FIRMA

Zysk operatora autostrady Katowice - Kraków wzrósł trzykrotnie w 2023 roku w porównaniu rok do roku - wynika z szacunków opublikowanych przez spółek.

TRANSPORT

Niemieckie autostrady będą droższe dla ciężarówek.