Connect with us

Hi, what are you looking for?

CENY

OPEC+ ZWIĘKSZY WYDOBYCIE, a ROPA DROŻEJE

Ropa mocno w górę po decyzji OPEC+ o… zwiększeniu od lipca wydobycie o ponad jedną piątą. Rynek najwyraźniej uznał, że to zbyt mało, by zaspokoić rosnący popyt. Państwa kartelu ustaliły dziś w Wiedniu, że będą codziennie dostarczać na rynek nie więcej, niż 2 miliony 550 tysięcy baryłek ropy – czyli 405 milionów litrów. Powód – spadające zapasy w państwach rozwiniętych, które mogą nadmiernie podnieść ceny.

Zwiększenie wydobycia było powszechnie oczekiwane po tym, jak w poniedziałek komisja techniczna OPEC wydała opinię, że w zapasy ropy i paliw w państwach OECD spadną w lipcu do poziomu niższego, niż średnia z lat 2015 – 2019. Wyraźne pikowanie zapasów w stronę średniej z lat 2014-2019, czyli obejmującej o jeden rok więcej, widać w danych publikowanych cyklicznie przez Amerykański Departament Energii.


OPEC grupuje eksporterów ropy naftowej którzy starają się utrzymywać jej ceny na opłacalnym dla siebie poziomie – dlatego m.in. rok temu, po załamaniu popytu OPEC znacząco zmniejszył wydobycie. Opłacalnym, ale nie zbyt wysokim – bo wtedy importerzy ropy niebezpiecznie szybko dla OPEC przestawiają się na inne źródła energii.
13 państw OPEC odpowiada za ok. 40% wydobycia ropy na świecie. Ale razem z Rosją, która nie należy do kartelu, ale uzgadnia z nim limity wydobycia w ramach formuły OPEC+ to już ponad połowa światowej produkcji ropy.
Do OPEC nie należą Stany Zjednoczone, czyli największy producent ropy z samodzielnym udziałem na poziomie 15 procent.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.