Connect with us

Hi, what are you looking for?

RYNKI

OPEC+ ZWIĘKSZY WYDOBYCIE, a ROPA DROŻEJE

Ropa mocno w górę po decyzji OPEC+ o… zwiększeniu od lipca wydobycie o ponad jedną piątą. Rynek najwyraźniej uznał, że to zbyt mało, by zaspokoić rosnący popyt. Państwa kartelu ustaliły dziś w Wiedniu, że będą codziennie dostarczać na rynek nie więcej, niż 2 miliony 550 tysięcy baryłek ropy – czyli 405 milionów litrów. Powód – spadające zapasy w państwach rozwiniętych, które mogą nadmiernie podnieść ceny.

Zwiększenie wydobycia było powszechnie oczekiwane po tym, jak w poniedziałek komisja techniczna OPEC wydała opinię, że w zapasy ropy i paliw w państwach OECD spadną w lipcu do poziomu niższego, niż średnia z lat 2015 – 2019. Wyraźne pikowanie zapasów w stronę średniej z lat 2014-2019, czyli obejmującej o jeden rok więcej, widać w danych publikowanych cyklicznie przez Amerykański Departament Energii.


OPEC grupuje eksporterów ropy naftowej którzy starają się utrzymywać jej ceny na opłacalnym dla siebie poziomie – dlatego m.in. rok temu, po załamaniu popytu OPEC znacząco zmniejszył wydobycie. Opłacalnym, ale nie zbyt wysokim – bo wtedy importerzy ropy niebezpiecznie szybko dla OPEC przestawiają się na inne źródła energii.
13 państw OPEC odpowiada za ok. 40% wydobycia ropy na świecie. Ale razem z Rosją, która nie należy do kartelu, ale uzgadnia z nim limity wydobycia w ramach formuły OPEC+ to już ponad połowa światowej produkcji ropy.
Do OPEC nie należą Stany Zjednoczone, czyli największy producent ropy z samodzielnym udziałem na poziomie 15 procent.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

4.5 - 5.8 zł - ceny benzyna i diesla odbijają się o te granice od ok. 10 lat. Czy wkrótce paliwa przebiją się do...

SUROWCE

Baryłka Brent na światowych rynkach kosztuje już ponad 77 dolarów, najwięcej od prawie 3 lat. Tylko od początku tego roku podrożała już o prawie...

RYNKI

Dziś wybory prezydenckie w Iranie, państwie które jest siódmym największym eksporterem ropy naftowej na świecie, dostarczającym co 25 baryłkę która w 2020 roku trafiła...

SUROWCE

Ropa WTI najdroższa od ponad 2 lat. Ponad 72 dolary za baryłkę warte są kontrakty terminowe na ten surowiec.