Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

ONDE ROŚNIE PO WYNIKACH (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Onde podpisało dziś i poinformowało dziś o tym z Luneos Green Energry cztery umowy na wykonanie robót budowlanych dla farm fotowoltaicznych o łącznej wartości ponad 30 mln złotych netto. Zysk w pierwszym kwartale przekroczył 17 mln. Z nami jest Paweł Średniawa, prezes Onde. Dzień dobry Panie prezesie.

PAWEŁ ŚREDNIAWA, ONDE: Dzień dobry, witam Państwa bardzo serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mimo lekkiego spadku przychodów udało wam się poprawić kwartalne zyski aż o 70%. Co na ten wynik wpłynęło?

PŚ: Kiedy mówimy o porównaniu czwartego kwartału do pierwszego kwartału bieżącego roku rzeczywiście można zaobserwować wzrosty, o których Pan wspomniał. Natomiast spoglądając na wyniki rok do roku myślę, że to jest lepszy obraz, dlatego, że działalność naszej spółki charakteryzuje się pewną sezonowością. I tutaj warto zwrócić uwagę na to, że rzeczywiście w pierwszym kwartale bieżącego roku nasze przychody to 168 mln złotych, a wynik na poziomie EBIT 22 mln złotych.

Natomiast w analogicznym okresie poprzedniego roku EBIT był na poziomie -3 mln złotych, więc tutaj ta różnica jest zdecydowanie wyższa. Co miało na to wpływ? Z jednej strony poprawa rentowności na naszej core’owej działalności związanej z realizacją usług budowlanych, ale przede wszystkim wpływ na taką poprawę rentowności miała skuteczna realizacja wprowadzonej przez nas już 2-3 lata temu strategii polegającej na zakupie, rozwoju, budowie i sprzedaży projektów z portfela własnego. W pierwszym kwartale bieżącego roku doprowadziliśmy do komercjalizacji czterech projektów, które znajdowały się w naszym portfolio. Były to trzy projekty fotowoltaiczne, jeden projekt wiatrowy. Zapewniliśmy sobie oczywiście umowy dotyczące realizacji tych kontraktów w przyszłości.

MD: Panie prezesie, dzisiaj poinformowaliście o tej nowej umowie za ponad trzydzieści milionów złotych. Ile takich umów będziecie w stanie jeszcze przy swoich siłach podpisać w tym roku?

PŚ: Ja myślę, że pokazaliśmy naszym inwestorom, a pokazaliśmy rynkowi, że jesteśmy w stanie realizować w ciągu roku projekty o wartości ponad miliarda złotych, więc spokojnie nasze moce przerobowe są jeszcze do wykorzystania. Jesteśmy w trakcie kolejnych postępowań przetargowych i liczę na to, że niebawem będziemy mogli poinformować rynek o tym, że zawarliśmy kolejne kontrakty dotyczące realizacji projektów.

MD: Niebawem to dziś? Jutro? W przyszłym tygodniu? W tym miesiącu?

PŚ: Poczekajmy. Mówmy o tym co się wydarzyło. Nie mówmy o przyszłości. Jesteśmy dobrej myśli.

MD: Ale kurs, Panie prezesie, kurs wycenia przyszłość, a nie przeszłość. Choć oczywiście cieszy tym, co się udało już uzyskać. (Jak widzieliśmy, Onde ponad 3% rośnie w tej chwili.) Czy inwestorzy mogą liczyć na to, że te kwartały kolejne będą z podobnymi wzrostami zysku na podobnym poziomie? 70% to ok, może być ciężko wypracować, ale takie przyzwoite 20? 50?

ONDE ROŚNIE PO WYNIKACH (ROZMOWA)
Paweł Średniawa, prezes Onde

PŚ: Tak, jak wspominałem, nasza działalność charakteryzuje się swego rodzaju sezonowością. Pierwszy kwartał, jeżeli chodzi o przychody zazwyczaj jest kwartałem najsłabszym. W kolejnych kwartałach zwiększają się i przychody i zwiększa się poziom EBIT, który dodajemy do naszego wyniku. Więc spoglądając w przyszłość my jesteśmy nastawieni na tą przyszłość bardzo optymistycznie. Tym bardziej, że pracujemy również nad komercjalizacją kolejnych projektów, które znajdują się w naszym portfolio.

MD: Czyli jak rozumiem, jeżeli chodzi o politykę dywidendową, jest nadzieja i może być nadzieja wśród inwestorów, że będziecie bardziej hojni. Trzydzieści jeden groszy to jest dywidenda za 2023 rok. Jeszcze trzy dni mają inwestorzy na zakup akcji, aby nabyć prawa do dywidendy. Wypłata 25 maja, o ile do tego maja te 31 groszy. Będziecie bardziej hojniejsi? Jeżeli uda się utrzymać te wyniki?

PŚ: Spoglądając na naszą politykę dotyczącą wypłaty dywidendy to zakłada ona to, że jako zarząd chcemy dzielić się z akcjonariuszami zyskami, które spółka generuje. Z tego też względu podjęliśmy decyzję o tym by walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy rekomendować wypłatę części zysków w formie dywidendy.

Decyzja o tym zapadnie jutro. Jutro mamy walne zgromadzenie akcjonariuszy. Nie przesądzajmy o tym dzisiaj jeszcze. To raptem trochę więcej, niż 24 godziny i wszystko będzie pewne. Natomiast, co do zasady z punktu widzenia zarządu, my chcielibyśmy dzielić się z akcjonariuszami częścią wypracowanych przez nas zysków. Oczywiście chcemy realizować strategię, o której wspominałem, natomiast naszym zdaniem środki pieniężne, którymi dysponujemy, przypomnę – na koniec marca było to ponad 100 mln złotych w gotówce i zyski, które będziemy generować w przyszłości, dostępne linie kredytowe myślę, że ze spokojem pozwalają nam myśleć o tym, że cel, który sobie postawiliśmy, będziemy w stanie zrealizować.

MD: Jak Pan sądzi, ile takich projektów w ciągu 2024 roku?

PŚ: Tak myślę, że można byłoby powiedzieć raczej o dłuższej perspektywie. Dzisiaj nasze portfolio projektów to około 800 MW. To są projekty na różnym etapie rozwoju. Natomiast (…) chcielibyśmy, aby projekty, które będą tworzyły nasze portfolio to były z jednej strony projekty dewelopowane przez nasz zespół od samego początku, ale również myślimy o zakupie projektów, które są na dalszym etapie rozwoju po to, by ich komercjalizacja mogła nastąpić zdecydowanie szybciej.

MD: Onde zyskuje w tej chwili prawie 4% na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

My już kończymy naszą rozmowę. Paweł Średniawa, prezes firmy, Onde był naszym gościem. Bardzo Panu dziękuję za rozmowę.

PŚ: Dziękuję i życzę Państwu słonecznego dnia.

MD: I Panu również – wszystkiego dobrego.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

ONDE ROŚNIE PO WYNIKACH (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV