Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

OLIWA W HISZPANII CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO

Pewnie kojarzycie państwo zamykane szafy z elektroniką, standardem są zakluczone szuflady z biżuterią… A powiedzielibyście na to, że pod kluczem trzeba trzymać oliwę?
To nowa rzeczywistość – w wielu hiszpańskich sklepach.

OLIWA W HISZPANII CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO
zdjecie: Justyna Kaminska

Oliwę trzeba strzec – bo zrobiła się niesamowicie droga. Jej cena na przestrzeni dwóch lat podskoczyła o 150 procent. A to sprawiło, że… hiszpańskie sklepy musiały zwiększyć liczbę zabezpieczeń przeciwkradzieżowych – podaje Reuters.

Hiszpańska sieć Tu Super zamontowała na 5-litrowych butelkach oliwy z oliwek kłódki. Wybrane placówki Carrefour i Auchan w Madrycie zdecydowały się na wprowadzenie etykiet zabezpieczających na jednolitrowe butelki. Spać spokojnie – nie mogą też producenci. W ostatnim czasie hiszpańska policja aresztowała dwie osoby w sprawie kradzieży 56 ton oliwy – prosto z tłoczni.

Hiszpania jest największym na świecie producentem oliwy, a sama oliwa jest podstawą lokalnej kuchni. Wzrosty cen produktu – są konsekwencją wyniszczającej suszy, która przełożyła się na spadek zbiorów oliwek. Złodziejaszków, poza potrzebą – zachęca też prawo. Kradzieże przedmiotów o wartości poniżej 400 euro podlegają tylko karze grzywny.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OLIWA W HISZPANII CENNIEJSZA NIŻ ZŁOTO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Oczekiwania inflacyjne w USA są najniższe od dwóch lat - wynika z danych opublikowanych przez FED w Nowym Jorku.

PRAWO

Ustawa o Sądzie Najwyższym niekonstytucyjna. To jest ta ustawa, która miała uruchomić środki z Krajowego Planu Odbudowy.

USA

Dziś amerykanie próbowali sprzedać obligacje o wartości 50 mld dolarów. Tom di Galoma współkierujący nowojorską spółką BTIG powiedział MarketWatch, że aukcja poszła źle.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na wypłatę przez PKO BP maksymalnie 1,6 mld zł dywidendy z zysku za rok 2022 r.

%d