Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TECHNOLOGIA

OGROMNY RYNEK DO WZIĘCIA. DO 2050 ROKU WZROŚNIE 400-KROTNIE

Ogromny rynek do wzięcia. Popyt na zielony wodór wzrośnie w Europie do 2050 roku 400-krotnie – ocenia Polski Instytut Ekonomiczny.

Zielony wodór
Zielony wodór / FOT: Adobe Stock

Szukają Państwo dla swoich pieniędzy rynku, który w najbliższych latach będzie szybko rósł – i nie załamie się po kilku latach? Popyt na zielony wodór w Unii Europejskiej wzrośnie do 2050 roku czterystu-krotnie – prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Ale rosnący rynek to nie wszystko – pytanie, czy uda nam się na nim zająć dobre miejsce.

Analitycy PIE wyliczają, że w 2022 roku w Unii Europejskiej zużyto zaledwie milion ton zielonego wodoru. I stanowiło to nieco ponad 1 procent całej produkcji wodoru w tym czasie. Większość wodoru nadal produkujemy bowiem w procesach, w których energia do elektrolizy pochodzi ze spalania ropy naftowej i węgla.

Polska – jak zaznacza w BIZNES24 Ewelina Pilszyk, współautorka raportu PIE, jest obecnie liderem produkcji wodoru w Unii Europejskiej, a w naszym kraju działa 8 ośrodków, w których rozwijana jest technologia wodorowa. Problem w tym, że jesteśmy liderem w produkcji wodoru szarego.

PIE prognozuje, że popyt na zielony wodór będzie szybko rósł. A generowały go będą głównie trzy branże – transport lądowy, morski i lotniczy – chociaż komercyjnych samolotów na wodór jeszcze nie mamy, przemysł chemiczny – na horyzoncie jest m.in. odejście od produkcji nawozów azotowych w procesie, który wymyślono 100 lat temu i zastąpienie go procesem z udziałem wodoru, oraz przemysł hutniczy. Pierwsze stalownie wykorzystujące wodór w piecach hutniczych już działają.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OGROMNY RYNEK DO WZIĘCIA. DO 2050 ROKU WZROŚNIE 400-KROTNIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O środkach unijnych na tzw. zielony wodór rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mec. Tomaszem Włostowskim, partnerem zarządzającym w kancelarii EU Strategies w Brukseli.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak mogą kształtować się ceny prądu od sierpnia tego roku, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Łukaszem Czekałą, prezesem OptimalEnrgy.

ENERGETYKA

Czy odbiorcy energii elektrycznej muszą się liczyć z rychłym odmrożeniem cen prądu? Wygląda, że tak.

INNE

W lutym rozpocznie się nabór wniosków o wypłatę dla firm dotkniętych wysokimi cenami energii i gazu. Przyjmowaniem wniosków i wypłatą środków zajmuje się Narodowy...