MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Słowacki fintech Finax został pierwszą firmą w Unii Europejskiej, która otrzymała licencję na to, by oferować ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny, w skrócie OIPE. Tego skrótu będziemy używać w tej rozmowie, bo choć w Finax obecny jest także na polskim rynku, to przez brak krajowych regulacji z nowego produktu jeszcze nie skorzystamy. A z nami jest Przemysław Barankiewicz, szef Finax Polska. Ahoj Przemku.
PRZEMYSŁAW BARANKIEWICZ, FINAX POLSKA: Ahoj, dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Powiedz, czym ten produkt, stworzony w bardzo ogólnym zarysie w Brukseli w 2019 roku różni się od znanych nam IKE i IKZE?
PB: To jest o tyle trudne pytanie, że do końca jeszcze nie wiemy, bo jak wspomniałeś rząd zajmuje się obecnie czymś innym i niestety na te regulacje cały czas czekamy. Te regulacje miały wejść w państwach unijnych do końca marca tego roku. W krajach ościennych sąsiadujących z nami – z nami, czyli na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech te regulacje są. Dlatego w Finax już mógł uruchomić jako pierwszy produkt na Słowacji. Natomiast gdzieś tam w tak zwanym pipelinie, gdzieś tam na rządzie projekt ustawy jest. Trafił tam już w grudniu 2020 roku, więc możliwe, że jeszcze trochę na to poczekamy. Jego założenia są takie, że to właściwie będzie kopia IKE, czyli od strony podatkowej będzie to wyglądało tak będziesz miał roczny limit. W przyszłym roku byłoby to ponad 20 tysięcy złotych pieniędzy, które po inwestycji będą zwolnione z tzw. podatku Belki. Więc bardzo fajne, bardzo korzystne rozwiązanie. Tym bardziej, że nie zastępuje ono IKE i IKZE, tylko jest jakby takim trzecim produktem korzystnie opodatkowanym dla polskich inwestorów. Co jest świetnym pomysłem, tylko że niestety ciągle w fazie projektu, a nie w fazie realizacji.
MD: Samo Ministerstwo Sprawiedliwości w zeszłym roku przedstawiło na początku roku taki projekt…
PB: Przechodzi kolejne fazy. Kolejne konsultacje. Od listopada tamtego roku nic się z nim nie dzieje, bo ciągle jest na komitecie ds. europejskich. Jest po konsultacjach, więc tylko możemy tutaj też za pośrednictwem waszego medium jakby kolejny raz wywołać nacisk na Ministerstwie Finansów i na samym rządzie, żeby te regulacje przyjął. No bo one są korzystne dla Polaków. To jest kolejna układanka. Do tego wspominało się o tym PPK. Wiem, że my tak szybko zawsze oceniamy produkty i ich skuteczność. Popatrzmy na PPK w takim długim horyzoncie. – Tylko że PPK inwestuje w Polsce, OIPE podobnie jak jak IKE i IKZE ma to do siebie, że trochę też przy okazji edukuje ludzi, bo ludzie mogą sami decydować w co inwestują. Więc np. w tym naszym finaxowym OIPE będzie to inwestycja globalna tak, jak cały Finax pasywna, trochę związana z cyklem życia człowieka. Więc na 10 lat przed końcem, przed wiekiem emerytalnym będzie to bardziej przechodziło w stronę od akcji do obligacji. Więc bardzo ciekawy, produkt.
MD: No i ma tym kierować robot, czy robot-radca nazwać swój algorytm. Tak, robot-radcą, który ma decydować. Widzieliśmy gdzieś przed chwilą WIG20, czyli spółki najbardziej płynne, największe na naszej giełdzie. Wczoraj niemal dokładnie odwrotnie wyglądała ta tabela. To znaczy czerwień dominowała, tylko CD Projekt był w kolorze zielonym, a ta czerwień rozlała się zwłaszcza po słowach Jacka Sasina, który zapowiedział windfall tax – 50% na największe spółki. To nie tylko te skarbu państwa, ale także wszystkie inne, które wykażą się nadspodziewanym zyskiem – 50 procentowy podatek. No dobrze, ale wracając do europejskiej emerytury. Jak powiedziałeś uregulowane, jak rozumiem będą opłaty płacone za taką emeryturę. Czy to znaczy… W jaki sposób ta europejskość tego narzędzia ma się przejawiać?
PB: No właśnie, bo to jest klucz, bo jest tak, że każde, każde państwo przyjmuje własne swoje regulacje podatkowe na przykład, które skłaniają mniej lub bardziej inwestora lokalnego do wybrania tego OIPE w danym kraju. Natomiast unia dostrzegła i to jest bardzo fajny pomysł Brukseli; czasem narzekamy na biurokrację unijną, tutaj pomysł jest bardzo dobrzy – dostrzegli to, co my dostrzegamy też u nas, że ludzie generalnie są coraz starsi i nie odkładają na emeryturę. Więc przydałby się taki produkt unijny, który by ten problem starał się rozwiązać. Poza tym ludzie są coraz bardziej mobilni, zmieniają pracę, przenoszą się z jednego rynku unijnego na inny i mają kłopot z tym, że wtedy muszą zmieniać swoje programy emerytalne w których oszczędzają. Więc Bruksela wpadła na pomysł, żeby jednak zrobić to tak na takiej zasadzie, że dostawca OIPE, bo to się nazywa PEPP (ang. Pan-European Personal Pension, przypis trans.) w Unii Europejskiej, będzie takim dostawcą na całą Europę, żeby sobie wybrał rynki, gdzie on chce świadczyć tą swoją usługę. A na przykład jak zmienisz miejsce zamieszkania z Polski na Słowację czy na Hiszpanię to ten produkt będzie mógł, (nie musi), ale będzie mógł za sobą podążyć. Też ustalono górną maksymalną opłatę w wysokości jednego procenta opłaty za zarządzanie, więc to jest taka bariera dla tych droższych dostawców i w sumie korzystna dla nas jako dla inwestorów indywidualnych – produkt całkowicie online. To też jest jeden z warunków tego produktu. Więc tutaj Unia patrzyła trochę w przyszłość i w to, że jesteśmy coraz bardziej mobilni, zmieniamy miejsce zamieszkania, miejsce pracy i ten produkt finansowy powinien „iść” za nami.
MD: Ale rozumiem, że mimo tego, że jesteśmy w Unii, mimo tego, że jesteśmy w tej strukturze państw połączonych, to i mimo tego, że OIPE już działa na Słowacji, a w Finax działa i na Słowacji i w Polsce – to nie mogę zarejestrować się na Słowacji i tam odprowadzać składek?
PB: Musiałbyś pracować w tym momencie na Słowacji. Czekamy, mamy zapięte pasy i produkt jest gotowy od strony proceduralnej. Przeszedł wszystkie te testy w takim unijnym organie EIOPA, (ang. European Insurance and Occupational Pensions Authority, przyp. trans.) został dopuszczony przez regulatora słowackiego więc jest dopuszczony na rynek europejski. Natomiast musimy czekać na regulacje polskie, żeby móc go w Polsce wdrożyć, więc pasy mamy zapięte…
MD: Ulico Świętokrzyska! I Aleje Ujazdowskie! Zawróćcie z tej drogi i procedujcie dalej ustawę o ogólnoeuropejskim, indywidualnym… (pomóż mi proszę) – ogólnoeuropejski, indywidualny, produkt emerytalny, OIPE.
Proszę odkurzyć, procedować i zatwierdzić. Przemku, bardzo dziękuję za tę rozmowę – to mówił Przemysław Barankiewicz, szef Finex Polska, pierwszego w Europie certyfikowanego dostawcy ogólnoeuropejskiego indywidualnego programu emerytalnego. Dziękuję za rozmowę.
PB: Dziękuję.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV