Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

OECD: POLSKA GOSPODARKA WZROŚNIE O 0.4%

W tym roku realne PKB Polski może wzrosnąć o zaledwie 0,4 proc. ze względu na osłabiony popyt wewnętrzny, wysoką inflację i restrykcyjną politykę monetarną – prognozuje Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie.

ZADŁUŻENIE MIAST
foto: Pexels.com

Zdaniem Organizacji szybszy wzrost polskiej gospodarki powinien nastąpić dopiero w kolejnych latach – w 2024 r. PKB ma wzrosnąć o 2,6 proc., a w kolejnym o 2,9 proc.

Według ekonomistów OECD głównym zagrożeniem dla polskiej gospodarki pozostaje wysoka inflacja.

Dodatkowe wydatki fiskalne stwarzają ryzyko podwyższonej inflacji, podczas gdy eskalacja wojny w Ukrainie może obniżyć wzrost” – oceniła OECD ryzyka dla projekcji NBP.

OECD spodziewa się średniorocznej inflacji w tym roku na poziomie 11,8 proc. i 4,7-procentowego wzrostu cen w przyszłym roku.

A wstępny odczyt inflacji za listopad poznamy już jutro o godzinie 10.00 – rynek oczekuje wzrostu stopy rocznej inflacji do 6.7 z 6,6 proc. w październiku.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rosnących zarobkach w Polsce i o tym jak te wzrosty wpłyną na gospodarkę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Kazimierzem Sedlakiem, dyrektorem...