Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

OECD: 130 KRAJÓW ZA GLOBALNYM CIT-EM

130 krajów, w tym Polska poparło nowy plan reformy międzynarodowego systemu podatkowego – potwierdziła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Plan zakłada wprowadzenie jednolitej 15-sto procentowej stawki podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw.

OECD: 130 KRAJÓW ZA GLOBALNYM CIT-EM

Przyjęty plan zakłada uniemożliwianie optymalizacji podatkowej globalnym firmom. Możliwe będzie przeniesienie części praw do opodatkowania dużych przedsiębiorstw międzynarodowych z ich krajów pochodzenia do państw, w których prowadzą one działalność handlową i osiągają zyski, niezależnie od tego, czy te firmy są fizycznie obecne w tych krajach.

Plan przewiduje także utworzenie „globalnego minimalnego podatku CIT dla międzynarodowych przedsiębiorstw w wysokości minimum 15%. Ten poziom może być podwyższony w miarę postępu dyskusji. Ministerstwo Finansów doprecyzowało, że mechanizm ma dotyczyć międzynarodowych firm, które osiągają globalne, skonsolidowane przychody w wysokości co najmniej 750 mln euro.

OECD szacuje, że te zmiany przyniosłyby państwom rocznie 250 milionów dolarów dodatkowych dochodów podatkowych.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Rząd chce by tuż po wakacjach Sejm zajął się projektem ustawy dotyczącej minimalnego CIT

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Dzień dobry Państwu. To jest program Ład, Podatki i Praktyka w BIZNES24, czyli program w którym tłumaczymy Polski Ład w systemie...

%d bloggers like this: