Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ODWOŁANIE PRACOWNIKA Z URLOPU. MOŻNA? KIEDY I NA JAKICH ZASADACH? (ROZMOWA)

O tym kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca może odwołać pracownika z urlopu, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z dr Magaleną Zwolińską, adwokatem z Kancelarii HRLS.

INFLUENCER MARKETING W POLSCE
foto: pixabay.com

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Wakacje i rynek pracy jest rozgrzany. Może się okazać, że ktoś z Państwa, kto pozwolił swojemu pracownikowi wyjechać, będzie nagle potrzebował, żeby ten pracownik się pojawił z powrotem, bo jest jakaś pilna potrzeba. I co wtedy? Postanowiliśmy zapytać Panią dr Magdalenę Zwolińską, adwokat z kancelarii HRLS. Witam bardzo serdecznie.

MAGDALENA ZWOLIŃSKA, KANCELARIA HRLS: Dzień dobry, witam Państwa.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Etat jest taką formą, która w zasadzie jest przez większość ludzi pożądana, ale ona tak naprawdę nie tylko daje możliwości pracownikowi, ale też nakłada na niego pewne obowiązki. Jest coś takiego jak dyscyplina pracy, prawda? No i co z tymi wakacjami?

MZ: Już tłumaczę. Przede wszystkim etat daje pracownikom prawo do urlopu i my, jako pracodawcy nie możemy o tym zapominać. I zasada powinna być taka:, jeżeli wyraziłem pracownikowi zgodę na urlop – to jest święte prawo pracownika nie przeszkadzam. Nie przeszkadzam, niech sobie urlopuje.

RM: Ale coś się wydarzyło…

MZ: Jak to w życiu bywa, czasami tak, że mimo, że ten pracownik jest na urlopie, potrzebujemy go w pracy. Potrzebujemy go w biurze, potrzebujemy go w zakładzie. I teraz Kodeks pracy wprost nam mówi, co w takiej sytuacji robić. Jeżeli się okaże, że nieprzewidziane okoliczności zaistniały, czyli takie, których ja nie przewidziałem, jako pracodawca w momencie wysyłania pracownika na urlop i jego obecność jest niezbędna, mogę go odwołać.

No i tak naprawdę to na mnie, na pracodawcy spoczywa też taki obowiązek, jeżeli ja już wiem, że muszę go odwołać, żeby do niego na tym urlopie dotrzeć. I to chyba jest najtrudniejsze, bo jak chcę go odwołać to muszę go o tym poinformować. Jak mam poinformować pracownika, który przebywa na urlopie z daleka np. od Polski?

RM: Mogę zadzwonić, po prostu…

MZ: Tak, ale to wtedy musielibyśmy mieć pewność, że on ten telefon odbierze. I pytanie gdzie będę dzwonić.

RM: Wyobraźmy sobie, że odebrał i powiedział: Szefie, no sorry, nie wracam. Rozumiem, że nie ma mnie kto zastąpić, bo moi zastępcy, wszyscy trzej są chorzy, ale nie wracam.

MZ: Tak, to w takiej sytuacji mogę wydać polecenie – jako pracodawca polecam ci wrócić z tego urlopu. Jeżeli pracownik go nie wykona to mogę wyciągnąć konsekwencje i konsekwencje mogą być różne: od nagany po zwolnienie. W najgorszej sytuacji nawet zwolnienie dyscyplinarne. Jeżeli ja wydałem polecenie, ono dotarło do pracownika i mam podstawy, żeby go odwołać.

RM: Jasne, ale pracownik mówi: No dobrze, szefie, ja rozumiem, że wydajesz mi to polecenie, ale zobacz ile mnie to będzie kosztowało: bilet nieplanowany, koszty niedokończonego – w sensie niewykorzystane pieniądze za resztę pobytu. Nie wiem, jakieś dodatkowe koszty dla mojej rodziny, która zostanie i będzie dalej na tym urlopie. I co z tymi kosztami?

MZ: W tej sytuacji Kodeks pracy też wprost mówi, co robimy. Jeżeli ja, jako pracodawca odwołuję pracownika z urlopu to ja pokrywam koszty bezpośrednio związane z tym odwołaniem. No i całe je finansuję…

RM: Czyli kupuję mu bilet z powrotem do Polski, jeśli jest gdzieś daleko, nawet na Seszelach albo w Ameryce i po prostu muszę sfinansować mu ten powrót?

MZ: Tak, to jest jedno. Ale proszę zwrócić uwagę bezpośrednio związane z odwołaniem to też będą wchodziły w to te koszty, które pracownik poniósł na ten urlop, na przykład, który miał trwać dwa tygodnie, zapłacił za dwa tygodnie, a ja go odwołałem po tygodniu. Za ten drugi tydzień powinienem mu też zwrócić.

RM: Bardzo serdecznie dziękujemy. Mamy jasne wytyczne, jak się odnaleźć w takiej trudnej sytuacji. Ale oczywiście życzymy wszystkim Państwu: i pracownikom i pracodawcom, żeby nie musieli Państwo z tych informacji korzystać. Dr Magdalena Zwolińska, adwokat – kancelaria HRLS.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

ODWOŁANIE PRACOWNIKA Z URLOPU. MOŻNA? KIEDY I NA JAKICH ZASADACH? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak zmienia się sytuacja dotycząca rozliczeń między przedsiębiorcami i czy te zmiany są na korzyść przedsiębiorców, rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach w przepisach budowlanych dotyczących minimalnych odległości pomiędzy budynkami rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Konradem Kaczyńskim z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

RYNEK PRACY

Rząd wziął na celownik pracodawców, którzy spóźniają się z wypłatami pensji. Pracodawcy, którzy opóźniają wypłaty mają płacić gigantyczne odsetki. Ale to nie jedyny bat,...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O rozpoczynającym się sezonie turystycznym oraz kiedy najlepiej rezerwować miejsca w hotelach rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z Janem Wróblewskim, założycielem Zdrojowa Invest &...