Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

OD STYCZNIA DROŻSZE PAPIEROSY I ALKOHOL

Zdrożeją tytoń i alkohol. Ministerstwo Finansów zapowiada podwyżkę akcyzy od 1 stycznia przyszłego roku.

OD STYCZNIA DROŻSZE PAPIEROSY I ALKOHOL

Akcyza na alkohol, piwo, wino i napoje fermentowane wzrośnie o 10 procent w przyszłym roku, a w każdym kolejnym do 2027 roku – o 5 procent.

Wzrośnie też danina na papierosy – średnio o około 30 groszy na paczce. Zdrożeje też tytoń do palenia, z którego wiele osób samodzielnie skręca papierosy.

Resort finansów zapowiada także kolejnych latach: 2023-2027 wzrost akcyzy na papierosy i tytoń do palenia na poziomie 10 procent.

Podwyżka akcyzy nie dotyczy takich produktów jaki: cydr, cydr gruszkowy czy płyny do e-papierosów. Resort finansów deklaruje, że te wyroby pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu.

Podwyżka akcyzy napędzi inflację. Według szacunków ekonomistów PKO BP wejście w życie planowanych podwyżek oznacza wzrost inflacji o około 0.25 pp.

Projekt ustawy ws. podniesienia akcyzy ma zostać przyjęty przez rząd w czwartym kwartale tego roku.

BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

PODATKI

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowiem z prof. Adamem Mariańskim, ekspertem BCC, prezesem KIDP, omawia podatki w 2022 roku.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.