Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

OD NOWEGO ROKU WYŻSZE SKŁADKI NA ZUS (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: W tym roku jednym z najmocniejszych uderzeń dla biznesu będą składki do ZUS-u. Mikroprzedsiębiorcy zapłacą ponad 200 złotych miesięcznie więcej. Czy da się tę kwotę jakoś zmniejszyć? Porozmawiam o tym teraz z moim i Państwa gościem, którym jest dr Mateusz Mickiewicz, radca prawny w Mickiewicz Legal. Dzień dobry.

MATEUSZ MICKIWEICZ, MICKIEWICZ LEGAL: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: ZUS rośnie, bo rośnie zapisana w ustawie budżetowej prognoza przeciętnego wynagrodzenia do 6935 złotych brutto z 5922 w ubiegłym roku. Czyli w praktyce ile wynosi najniższa składka na ubezpieczenia społeczne? I czy da się jakoś coś z tą kwotą zrobić?

OD NOWEGO ROKU WYŻSZE SKŁADKI NA ZUS (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MM: W praktyce wszystko to zależy od tego, kiedy zaczęliśmy prowadzić działalność gospodarczą. Bo jeżeli jesteśmy w pierwszym półroczu prowadzenia tej działalności gospodarczej, to możemy skorzystać z tzw. ulgi na start i wtedy w ogóle nie płacimy ubezpieczeń i środków z tym związanych. Potem przez 24 miesiące mamy możliwość skorzystania z tzw. małego ZUS-u, który stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. I w tym przypadku czekają nas dwie zmiany w przyszłym roku tego minimalnego wynagrodzenia, w związku z czym i ta składka dwukrotnie ulegnie zmianie. I następnie przechodząc do tego najbardziej problematycznego zagadnienia, a więc tej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy już prowadzą stale działalność gospodarczą, to ta składka wzrośnie nam o około 200 złotych miesięcznie, czyli rocznie około 2400 złotych. Oczywiście jest jeszcze jeden wyłom, a więc dla przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku osiągnęli przychód poniżej 120 tysięcy złotych, to przedsiębiorcy ci mają możliwość skorzystania z tak zwanego ZUS Plus. I wtedy do 31 stycznia następnego roku trzeba złożyć wniosek co do woli korzystania z tego świadczenia. I w tym przypadku wysokość składki będzie wynosić od 300 do około 1400 złotych. W związku z czym wszystko zależy od wysokości dochodów, które osiągamy, czasu prowadzenia działalności gospodarczej i w tym zakresie ten wybór należy odpowiednio skonsultować z księgowym.

NG: Za to więcej teoretycznie da się zrobić ze składką zdrowotną, która też rośnie oczywiście, a czasami w zależności od dochodu, czasami w zależności od przychodu. Jak ona dokładnie jest teraz liczona?

MM: I tutaj również wszystko to zależy od formy opodatkowania, którą przyjmiemy, bo w zakresie przyjęcia tzw. ryczałtu to będziemy mieli trzy progi w tym zakresie. Po pierwsze to jest 9 procent z 60 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla przedsiębiorców, którzy osiągają roczny przychód do 60 tysięcy złotych, czyli w tym przypadku to będzie około 350 złotych miesięcznie. Dla przedsiębiorców, którzy mają ten przychód do 300 tysięcy złotych to również liczymy w ten sposób jako 9 procent z tych 60%, co miesięcznie będzie wychodzić około 560 zł. I w zakresie przedsiębiorców, którzy przekraczają ten próg 300 tysięcy złotych miesięcznego przychodu, ta składka ma charakter stały i wynosi około 1000 złotych. Na przykład w zakresie skali podatkowej, to wysokość składki zdrowotnej będzie wynosić 9% dochodów, a więc będziemy to indywidualizować w odniesieniu do środków, które uzyskujemy już po oskładkowaniu. Przy podatku liniowym to jest 4,9 procent dochodu. I tutaj również zachęcam to do intensywnej rozmowy z księgowym co do wyboru właściwej formy, bo ona będzie wpływać na wysokość kwoty, którą będziemy płacić tytułem ubezpieczeń zdrowotnych.

NG: A czy po roku działania Polskiego Ładu da się już mniej więcej oszacować, która z form rozliczania się jest najbardziej optymalna pod kątem właśnie składki zdrowotnej?

MM: I tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To znaczy wszystko zależy od wysokości dochodów, które osiągamy, kosztów, które mamy. Bo jak zwrócimy uwagę – przy podatku w tej składce, w zakresie ryczałtu odnosimy to do przychodu, natomiast w zakresie skali i podatku liniowego do dochodu. Więc to też przedsiębiorca powinien sobie zważyć, czy koszty prowadzenia działalności gospodarczej są istotniejsze aniżeli ta składka zdrowotna. Bo niestety to nie jest tak, że my sobie znajdziemy złote rozwiązanie na każdy przypadek, tylko przedsiębiorca powinien przeanalizować przychód, koszty prowadzenia działalności gospodarczej i dopiero wtedy wybierać tę formę opodatkowania zdrowotnego. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi. To zawsze musimy indywidualizować do konkretnego naszego przypadku – usiąść z księgowym i przeanalizować nasze księgi rachunkowe I niech on nam wskaże tą najlepszą, najkorzystniejszą formę opodatkowania.

NG: Jeszcze o czym warto pamiętać. Od nowego roku każdy podatnik powinien mieć swoje konto w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. A co jeżeli ktoś zapomniał?

MM: W tym przypadku oczywiście każdy został zobligowany do tego, żeby je posiadać. I na pewno organy powinny, przynajmniej na początku podchodzić stosunkowo łagodnie do tych wymogów w zakresie elektronizacji, w tym przypadku. W związku z czym ta kara teoretycznie może się wiązać z brakiem dochowania wymogów formalno-prawnych, np. przy rejestracji umowy. I w związku z tym powstania określonych kar finansowych. Więc zachęcam wszystkich co do tego, aby to konto założyli i z tego konta korzystali. Bo te skutki mogą mieć również charakter finansowy. Więc każdy płatnik składek powinien się zarejestrować i swoje konto indywidualne w tym portalu posiadać.

NG: Dziękuję pięknie za rozmowę. Moim i Państwa gościem był dr Mateusz Mickiewicz, radca prawny Mickiewicz Legal. Dziękuję ślicznie.

MM: Bardzo dziękuję, do widzenia.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

OD NOWEGO ROKU WYŻSZE SKŁADKI NA ZUS (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV