MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Przepisy nowelizacji kodeksu pracy, które zostały uchwalone pierwszego grudnia ubiegłego roku, wchodzą w życie dziś – 7 kwietnia. Wprowadzają m.in. okazjonalną pracę zdalną. To rozwiązanie, które sprawi, że pracownik będzie mógł wziąć home office na żądanie. Jakie są różnice między pracą zdalną a okazjonalną pracą zdalną? Ile okazjonalnych dni przysługuje w ciągu roku, kiedy pracodawca będzie mógł odrzucić nasz wniosek? Z nami jest Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce. Dzień dobry Donato.
DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Jakie najważniejsze zmiany z punktu widzenia pracodawcy wprowadza ta zmiana, ta nowelizacja przepisów?
DH: Tak. Pamiętajmy, że dzisiaj wchodzą w życie przepisy nowelizujące kodeks pracy w zakresie pracy zdalnej. W zasadzie praca zdalna zostaje od tego momentu uregulowana przepisami ustawy, ale również od dzisiaj zaczynają obowiązywać przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli trzeźwości pracowników. A kolejne zmiany już niedługo, od 26 kwietnia. Ale o tym pewnie porozmawiamy bliżej tego terminu. No i pracodawcy powinni oczywiście przyjrzeć się z dużą dokładnością tym nowym przepisom, a w zasadzie nowym obowiązkom ciążącym na nich w związku z wejściem w życie tych przepisów i koniecznością uregulowania zasad wykonywania pracy zdalnej w zakładzie pracy, a większość zakładów, czy to pracodawców decyduje się na zapewnienie pracownikom właśnie wykonywania pracy w takim trybie. Więc tutaj te zasady trzeba uregulować, a także wyposażyć pracownika w odpowiednie narzędzia do jej wykonywania.
I jednocześnie, jeśli mówimy o możliwości przeprowadzenia kontroli na obecność alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu, to tutaj również po stronie pracodawcy ciążą nowe obowiązki, czyli przygotowanie właśnie zapisów tak naprawdę w przepisach wewnątrz zakładowych, które określałyby, że takie kontrole będą przeprowadzane, na jakiej grupie w jaki sposób i w jakiej częstotliwości. Także tu mamy po stronie pracodawcy kolejne obowiązki, głównie informacyjne, ale również dokumentacyjne związane z wprowadzeniem nowych przepisów.
MD: A powiedz mi proszę w jaki sposób trzeba uregulować te kwestie? Bo tutaj ustawodawca daje dosyć duże pole manewru, jeżeli chodzi o sposób regulacji tej pracy zdalnej w zakładzie pracy. W jakim dokumencie one powinny być zawarte?
DH: Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że te zasady powinny być uregulowane w porozumieniu lub regulaminie. Wszystko zależy od wielkości zakładu pracy i w związku z tym zasad wprowadzania nowych regulacji dotyczących pracowników. I właśnie, w którymś z tych dokumentów pracodawca ma obowiązek wskazać zasady, przede wszystkim grupy lub grupę pracowników, którzy mogą być objęci pracą zdalną, zasady pokrywania przez pracodawcę kosztów pracy zdalnej, zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego lub ryczałtu w związku z pracą zdalną, zasady porozumiewania się pracodawcy i pracownika, kontroli wykonywania pracy zdalnej, kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tutaj ustawodawca zobowiązuje pracodawców do określenia tych zasad dając tym samym pewną swobodę co do ich określenia. Niemniej jednak tych kwestii do uregulowania troszkę jest.
MD: To są rzeczy, które trzeba w regulaminie albo w porozumieniu, przypominamy Państwu – uregulować. Czy te zmiany, które są wprowadzane od dziś – one zmieniają coś w trybie pracy menedżerów? Czy menedżerowie mogą tak samo jak pracownicy zwykli zatrudnieni w ich zespołach przejść na tryb home office – czyli pracy zdalnej? (W zasadzie to to jest oficjalna nazwa przecież.)
DH: Przepisy ustawy oczywiście nie ograniczają wykonywania pracy zdalnej do określonych grup pracowników. Pracodawca może w tych właśnie przepisach wewnętrznych zakładowych wskazać grupę lub grupy pracowników, które będą wykonywać pracę zdalną. Ale tak naprawdę każdy pracownik może ją wykonywać zdalnie. Przy czym w kontekście menedżera czy osoby do której obowiązków należy zarządzanie zespołem, może być to utrudnione. Więc tutaj z założenia menedżer ma być dostępny dla pracowników.
Niemniej jednak, jeśli wszyscy pracownicy wykonują pracę zdalną, to wydaje się być zasadnym, żeby menedżer również mógł ją wykonywać w trybie zdalnym. Oczywiście tutaj mamy kwestię zorganizowania pracy w odpowiedni sposób i pojawia się możliwość zdobycia nowych kompetencji, czy wypracowania nowych kompetencji aby móc właśnie w sposób skuteczny zarządzać tym zespołem rozproszonym. Niemniej jakby czas pandemiczny dał nam tyle czasu i ta praca zdalna zagościła już w naszym codziennym świecie zawodowym, biznesowym, mimo że tych regulacji – one oczywiście były, ale nie tak jak teraz już wynikające, nie czasowo, tylko wynikające już na stałe z przepisów kodeksu pracy – to pewne rozeznanie mamy.
Niemniej menedżerowie doskonale wiedzą żeby jeszcze udoskonalać te zdolności zarządzania zespołem wykonującym pracę zdalnie. Natomiast wspomniałeś również jeszcze o pracy zdalnej wykonywanej okazjonalnie. I przepisy kodeksu pracy właśnie wskazują, że poza taką pracą zdalną uregulowaną wewnątrzzakładowo może być również wykonywana praca zdalna okazjonalnie na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.
Jednak w roku kalendarzowym nie może przekraczać 24 dni. Czyli tutaj dotyczy to sytuacji, w której pracodawca np. ze względu na rodzaj wykonywanej pracy, np. produkcję nie ma możliwości zlecenia pracownikom wykonywania pracy zdalnej. Niemniej ustawodawca daje taką furtkę aby pracownik mógł zawnioskować o maksymalnie 24 dni w roku aby taką pracę zdalnie wykonywać.
MD: Ja ze swojej strony chciałbym Państwa uprzedzić i ostrzec, aby uważać przy wykonywaniu pracy zdalnej z zagranicy – przed takimi może czasami pochodnymi wyjazdami za granicę i tam wykonywaniu pracy, ponieważ wtedy można podlegać pod opodatkowanie miejscowe. Ale o tym będziemy mówić jeszcze na antenie telewizji. Bardzo dziękuję Ci za tę rozmowę. Donata Hermann, autorka bloga Kadry w Pigułce była z nami w Wielki Piątek przed południem. Bardzo dziękuję.
DH: Bardzo dziękuję. Wesołych Świąt!
MD: Wszystkiego dobrego!
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV