Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

PODATKI

OD DZIŚ ZMIANY PODATKOWE

Przedsiębiorco! Od dziś obowiązuje szereg zmian podatkowych. Zebraliśmy dla Państwa te najistotniejsze

Podatki w Polskim Ładzie 2022

W życie wchodzi pakiet VAT e-commerce. To polska implementacja unijnych rozwiązań, których celem jest uszczelnienie VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu tzw. małych przesyłek do UE. Nowe przepisy dotyczą przede wszystkim firm, pośredników portali aukcyjnych i sprzedażowych. Pakiet wprowadza możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów importowanych z państw trzecich do konsumentów w Unii Europejskiej i dotyczy przesyłek o maksymalnej wartości 150 euro za pomocą uproszczonej procedury Import One Stop Shop.

Także od dziś kolejne branże muszą stosować kasy fiskalne on-line. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców prowadzących usługi: budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, oraz usługi służące poprawie kondycji fizycznej. Kasy on-line przesyłają dane do systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Trzeba pamiętać, że przy wymianie kasy fiskalnej na kasę rejestrującą online przedsiębiorca musi kupić urządzenie, które posiada potwierdzenie od prezesa Głównego Urzędu Miar. Konieczne jest także posiadanie stałego dostępu do internetu.

Także od dziś wchodzą w życie przepisy wprowadzające opodatkowanie zmiany rodzaju zarejestrowanego pojazdu na samochód osobowy np. kempingowy. Podatek trzeba będzie zadeklarować i zapłacić po 1 lipca przyszłego roku, jeśli zamiana auta nastąpiła między 1 lipca tego roku a 30 czerwca przyszłego roku.

Wszystkie zmiany podatkowe obowiązujące od dziś, znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Finansów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

NIe będzie podatku od straty. Ale tylko przez rok. A później będzie jeszcze gorszy - bo obejmie więcej firm.

POLSKA

Ważna informacja dla płatników VAT: nie zapomnij złożyć JPK za maj.

POLSKA

Nowelizacja obniżająca PIT z 17 do 12% zatwierdzona przez senatorów ale z poprawkami. Na prace nad ustawą parlament ma coraz mniej czasu, bo zgodnie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Wiceminister finansów Artur Soboń o nadchodzących zmianach w CIT w rozmowie z Marcinem Dobrowolskim z BIZNES24.

%d bloggers like this: