Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

OD 2027 ROKU OD 10 TYŚ. EURO – TYLKO PRZELEW (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Chcemy postawić pytanie, kiedy polski system bankowy będzie gotowy na wprowadzone decyzją Parlamentu Europejskiego ograniczenia transakcji gotówkowych? Decyzja zapadła 24 kwietnia. W życie wejdzie najprawdopodobniej latem 2027 roku i spowoduje, że jeśli choć jedna ze stron transakcji jest firmą, 10 000 euro lub więcej, będzie musiało pójść z konta na konto. Więc, jeśli kupujemy na przykład w Niemczech na przykład samochód, przelew będzie szedł systemem SEPA… Przez 2 dni. Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii Biznesowej Płatności Natychmiastowych w Krajowej Izbie Rozliczeniowej jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.

GRZEGORZ LEŃKOWSKI, KRAJOWA IZBA ROZLICZENIOWA: Dzień dobry panu. Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Postanowiliśmy zagadnąć Pana w poniedziałkowy poranek, żeby zapytać, czy są dostępne w Polsce i w których bankach rozliczenia SEPA Express, które pozwoliłyby taką transakcje do naszego partnera biznesowego w Unii Europejskiej, poza Polską przeprowadzić szybciej, niż normalnie – systemem SEPA pieniądze płyną przez dwa dni.

GL: Jako KIR uruchomiliśmy taką usługę w ubiegłym roku. Jest to usługa o nazwie Euro Express Elixir, czyli usługa, która ma bardzo zbliżoną nazwę do naszych lokalnych rozliczeń w złotych. I usługa ta właśnie do tego służy, żeby przelewać środki natychmiastowo do innych podmiotów, które znajdują się w obszarze SEPA. I taką usługę uruchomił już pierwszy bank w Polsce – to jest Santander.

RM: I to jest na razie jeden bank, który pozwala zrobić właśnie taką szybką płatność?

OD 2027 ROKU OD 10 TYŚ. EURO - TYLKO PRZELEW (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

GL: To jest pierwszy bank. Tak, jak mówimy nasza usługa została uruchomiona niedawno. Jesteśmy w tej chwili w procesie w projektach z kolejnymi bankami i tutaj wynika to z tego, że będzie istotna zmiana, jeżeli chodzi o obsługę płatności natychmiastowych. Mianowicie wchodzi nowa regulacja ds. płatności natychmiastowych w walucie euro, tzw. IPR, która wymusi, w pewien sposób spowoduje to, że płatności natychmiastowe staną się obligatoryjne w ramach Unii Europejskiej.

Nastąpi to szybko, bo już w przyszłym roku, jeżeli chodzi o kraje Euroregionu, czyli te kraje, które posługują się walutą euro i nieco później, jeżeli chodzi o kraje, które są w Unii Europejskiej, ale mają nadal swoją własną walutę.

RM: Proszę mi powiedzieć, to będzie tak na marginesie głównego wątku naszej rozmowy, czy kwestia tego ile idą przelewy – to jest kwestia technologiczna, czy to jest kwestia formalna, związana z jakimiś dokumentami? Na czym to polega? No, bo jak kiedyś banki były takie na wpół papierowe, pamiętam w 90 latach konta nie były odmiejscowione i swoje konto miało się w jakimś konkretnym oddziale, w jakimś konkretnym miejscu i trzeba było wysłać tam papierowe zlecenie, żeby nastąpił przelew – to rozumiem, że rzeczy trwały długo, no, ale już od bardzo dawna taki stan nie ma miejsca.

GL: Myślę, że banki sobie świetnie radzą, jeżeli chodzi o technologię. Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli chodzi o przelewy SEPA, trzeba tutaj zgrać szereg krajów, bo musi być zapewniona odpowiednia interoperacyjność. Więc jest to kwestia taka, że najpierw trzeba było zbudować odpowiedni schemat, potem trzeba było zbudować odpowiednie rozwiązania techniczne i płatnościowe tak, żeby połączyć te kraje.

I na dowód tego, że nie ma problemu, jeżeli chodzi o polski system bankowy z tego typu płatnościami mamy rozwiązanie lokalne, jeżeli chodzi o płatności złotowe, czyli Express Elixir, gdzie to wszystko od wielu lat działa bardzo sprawnie i w tej chwili udział tych płatności natychmiastowych w ogólnej liczbie przelewów wynosi blisko 20%. Więc jakby widzimy, że banki sobie z tym świetnie radzą.

No, kwestia jest taka, że zawsze te przelewy online będą trochę bardziej wymagające, niż te standardowe przelewy. Natomiast myślę, że rynek bankowy jest na to bardzo dobrze gotowy i zarówno dotyczy to tego rynku krajowego, jak i rynku transgranicznego.

I w ślad za tym, jakie zmiany będą właśnie wchodziły w związku z nową regulacją dotyczącą płatności natychmiastowych, banki będą się odpowiednio do tego dostosowywać. A patrząc na to, w jakich jesteśmy projektach z tymi bankami, jako KIR widzimy, że raczej banki będą chciały wykonać ten ruch dość szybko, jeżeli chodzi o uruchomienie tych płatności. Czyli myślimy, że tutaj w kolejnym roku będziemy mieli kolejnych polskich uczestników, jeżeli chodzi o płatności te właśnie transgraniczne, SEP-owe, czyli możliwość wysyłania środków natychmiastowo w czasie do 10 dni.

RM: Kolejne banki oprócz Santander Bank Polska. Kiedy spodziewa się Pan, że mogą dołączyć?

GL: Ja myślę, że to będzie sukcesywne. Nie chcę rzucać kolejnych, konkretnych dat. Jesteśmy tutaj w projekcie z kilkoma bankami, więc tutaj każdy bank wybiera właściwy moment na takie wejście. Natomiast mogę powiedzieć, że jesteśmy w projekcie z kilkoma kolejnymi bankami, które aktywnie z nami współpracują. Tak, że mam nadzieję, że stanie się to w najbliższej przyszłości.

RM: No, to ja obstawiam, Pan tego nie powiedział i Pan tego nie mówi, ale ja obstawiam, że to jest piątka największych banków i że możemy przyjąć, że do końca roku na przykład?

GL: Myślę, że to jest zbyt wcześnie. Dlatego, że tutaj generalnie dla Euroregionu termin, jaki został wyznaczony, to jest właśnie przyszły rok. Więc jakby tutaj mówienie, że stanie się to w przyszłym roku jest, myślę, że dość optymistyczne. Natomiast myślę, że w kolejnym roku będziemy mieli taką zmianę, dlatego, że płatności natychmiastowe staną się de facto standardem w Eurozonie. Będzie to w pewnym sensie usługa, którą banki, które oferują standardowe płatności w euro, będą musiały oferować swoim klientom. Czyli cała Europa, która ma walutę euro, zacznie oferować te płatności swoim klientom. Czyli nasi klienci będą mogli te środki otrzymywać natychmiastowo. A wiemy, że wielu Polaków pracuje za granicą, więc myślę, że kwestią czasu jest, że banki w Polsce również będą chciały umożliwić rodakom przesyłanie tych pieniędzy w sposób natychmiastowy.

RM: Proszę powiedzieć: Euro Express Elixir, o ile będzie droższy, czy jest już droższy w przypadku Santandera, który jest tutaj liderem, od zwykłego przelewu, który do banku w Europie rozliczającego się w euro, można zrobić?

GL: Jeżeli chodzi o politykę cenową, to każdy bank ją kształtuje. Natomiast ta nowa regulacja dotycząca płatności natychmiastowych określa sposób, w jaki bank będzie mógł prowadzić swoją politykę względem klientów odnośnie płatności za tego typu transakcje. I tutaj te transakcje nie powinny być droższe, niż standardowe płatności w euro. Natomiast są określone momenty w czasie, kiedy trzeba się dostosować. Tutaj trzeba patrzeć na to w ten sposób.

RM: Proszę mi powiedzieć: Euro Express Elixir – to nie jest ten przelew europejski SEPA? Czy to jest tożsama usługa?

GL: To jest dokładnie przelew europejski SEPA, czyli my, jako KIR oferujemy to pod tą nazwą, dlatego, że zarówno banki w Polsce, jak i klienci w Polsce korzystają standardowo z usługi dla płatności złotówkowych, czyli Express Elixir.

Dodaliśmy przedrostek Euro tak, żeby zwrócić uwagę, że jest to płatność natychmiastowa w euro, natomiast usługa ta jest zgodna z SEPA i jesteśmy tutaj połączeni, jako KIR z Europejskim Bankiem Centralnym i systemem TIPS, tzw. takim paneuropejskim hubem do obsługi płatności natychmiastowych.

Bo trzeba powiedzieć wprost, że żeby te przelewy działały i do tego jest podłączonych parę tysięcy Payment Service Providerów, czyli dostawców usług płatniczych z całej Europy, to trzeba zbudować odpowiednią sieć. I tutaj SEPA właśnie jest tym wspólnym mianownikiem. Dlatego nasza usługa jest i musi być zgodna z SEPA.

RM: Jasne. Bardzo serdecznie dziękujemy. Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii Biznesowej Płatności Natychmiastowych Krajowej Izby Rozliczeniowej był naszym gościem i przewodnikiem po zmieniającym się świecie. Kto by pomyślał… Siadam, robię przelew, a tam w środku w tym wszystkim tyle komplikacji… Dziękuję bardzo serdecznie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

OD 2027 ROKU OD 10 TYŚ. EURO - TYLKO PRZELEW (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV