Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

OD 1 STYCZNIA MOŻNA BĘDZIE BLIKNĄĆ PODATEK

Od 1 stycznia można będzie bliknąć podatek. Czyli opłacić go przelewem typu Blik.

Ministerstwo Finansów
FOT.: BIZNES24

Przy okazji nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, posłowie uchwalili również możliwość płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu aplikacji Blik, np. w e-Urzędzie Skarbowym. To już od 1 stycznia.

W e-Urzędzie Skarbowym już dziś można załatwić wiele spraw, a także pobrać różnego rodzaju zaświadczenia: o niezaleganiu w podatkach czy o dochodach i to bez opłaty skarbowej. Trzeba ją uiszczać tylko w przypadku wnioskowania o wydanie papierowego zaświadczenia.

Od nowego roku Blikiem zapłacimy należności z tytułu PIT, CIT, VAT, a także podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłatę skarbową czy mandat karny.

To ułatwienie ma dwie korzyści w porównaniu z tradycyjnym przelewem bankowym. Po pierwsze kod blik składa się z zaledwie 6 cyfr – o 20 mniej, niż numer rachunku bankowego w obowiązującym w Polsce systemie IBAN. Ta różnica jest szczególnie istotna, gdy chcemy opłacić podatek w aplikacji na smartfonie. Po drugie przelew Blik trafia na rachunek odbiorcy w ciągu zaledwie kilku minut – nie obowiązują w jego przypadku sesje rozliczeniowe Elixir, które powodują, że np. przelew zlecony w piątek po południu trafia do odbiorcy dopiero w poniedziałek przed południem.

Dla wielu podatników ta opcja może i tak pozostać niedostępna z powodu niskich limitów nakładanych na przelewy typu Blik przez banki oferujące taki przelew. Zwykle limit jednorazowego przelewu wynosi nie więcej, niż tysiąc złotych, a limit dzienny – 5 tysięcy złotych.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OD 1 STYCZNIA MOŻNA BĘDZIE BLIKNĄĆ PODATEK

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że dla zarabiających na wynajmie mieszkań podatek od nieruchomości wzrośnie prawie trzydziestokrotnie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Pawłem Śmiałkiem z...

PODATKI

30-stokrotna podwyżka od mieszkań na wynajem zaordynowana przez Ministerstwo Finansów.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że przedsiębiorcy płacący podatek zryczałtowany którym wzrosły dochody będą musieli dopłacać składkę zdrowotną do ZUS-u rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Aleksandrem...

%d bloggers like this: