Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

OD 1 STYCZNIA MOŻNA BĘDZIE BLIKNĄĆ PODATEK

Od 1 stycznia można będzie bliknąć podatek. Czyli opłacić go przelewem typu Blik.

FISKUS ZABLOKUJE KONTO
FOT.: BIZNES24

Przy okazji nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, posłowie uchwalili również możliwość płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu aplikacji Blik, np. w e-Urzędzie Skarbowym. To już od 1 stycznia.

W e-Urzędzie Skarbowym już dziś można załatwić wiele spraw, a także pobrać różnego rodzaju zaświadczenia: o niezaleganiu w podatkach czy o dochodach i to bez opłaty skarbowej. Trzeba ją uiszczać tylko w przypadku wnioskowania o wydanie papierowego zaświadczenia.

Od nowego roku Blikiem zapłacimy należności z tytułu PIT, CIT, VAT, a także podatek od czynności cywilnoprawnych, podatek od spadków i darowizn, opłatę skarbową czy mandat karny.

To ułatwienie ma dwie korzyści w porównaniu z tradycyjnym przelewem bankowym. Po pierwsze kod blik składa się z zaledwie 6 cyfr – o 20 mniej, niż numer rachunku bankowego w obowiązującym w Polsce systemie IBAN. Ta różnica jest szczególnie istotna, gdy chcemy opłacić podatek w aplikacji na smartfonie. Po drugie przelew Blik trafia na rachunek odbiorcy w ciągu zaledwie kilku minut – nie obowiązują w jego przypadku sesje rozliczeniowe Elixir, które powodują, że np. przelew zlecony w piątek po południu trafia do odbiorcy dopiero w poniedziałek przed południem.

Dla wielu podatników ta opcja może i tak pozostać niedostępna z powodu niskich limitów nakładanych na przelewy typu Blik przez banki oferujące taki przelew. Zwykle limit jednorazowego przelewu wynosi nie więcej, niż tysiąc złotych, a limit dzienny – 5 tysięcy złotych.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O zmianach przepisów dotyczących platform typu e-commerce umożliwiających wdrożenie dyrektywy DAC-7, która reguluje kwestie raportowania handlu w internecie, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O ulgach i ich wykorzystaniu przez polskich przedsiębiorców rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mariuszem Wcisło, menedżerem w Crido.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O obniżce vatu na usługi kosmetyczne rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Michałem Łenczyńskim, organizatorem akcji Beauty Razem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że dziś mija termin złożenia deklaracji CIT-8, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Juszczykiem, doradcą podatkowym w inFakcie.