MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Zmiany podatkowe od 1 lipca tego roku będą mogły sporo namieszać. Powróci część zawieszonych wcześniej przepisów. Część z nich zniknie, podobnie jak zniknie część ulg podatkowych. Kłopoty będą mieli zwłaszcza podatnicy, którzy zapomną o raportowaniu. Oczywiście mówimy o podatkach-przedsiębiorcach.
Grzegorz Baran, doradca podatkowy, kancelaria Baran & Pluta jest z nami.
GRZEGORZ BARAN, KANCELARIA BARAN & PLUTA: Dzień dobry. Kłaniam się.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Panie Grzegorzu. Dla uporządkowania, bo tych zmian jest sporo. Jakie najważniejsze zmiany? Albo grupy takich zmian zaczną obowiązywać od najbliższej soboty i możemy je wskazać?
GB: Przede wszystkim zmiany dotyczące małych podatników, czyli limit przychodów uprawniających do statusu małego podatnika zwiększa się z mln. 200 000 euro w skali rocznej do 2 milionów euro. Co to powoduje? Przede wszystkim możliwość kasowego rozliczania podatku VAT oraz możliwość kwartalnego rozliczenia podatku VAT.
Jak Państwo wiecie, duża część przedsiębiorców składa JPK – ci, którzy są vatowcami, czyli jednolite pliki kontrolne. I część tych przedsiębiorców może właśnie korzystając z bycia małym podatnikiem, korzystać właśnie z tych kwartalnych rozliczeń i kasowej metody. Czyli wtedy, kiedy dostaję zapłatę wtedy dopiero płacę podatek VAT, a nie w momencie samej wystawienia faktury.
Przy czym należy pamiętać, że podatek VAT niestety ma to do siebie, że trzeba na niego zabezpieczyć środki finansowe na koncie bankowym. Paradoksalnie pewnym ułatwieniem w tym zakresie są tzw. konta vatowskie, które większość przedsiębiorców już w tej chwili ma i gdzie te środki poprzez podzielone płatności, czyli tak zwany split payment, który obowiązuje w niektórych przypadkach między przedsiębiorcami też są gromadzone na tych kontach. I tychże środków nie można wykorzystać na nic innego, jak tylko na płatność podatku.
Więc tutaj jest to pewne takie ułatwienie, bo przypomnijmy, że w miesięcznym rozliczeniu to przedsiębiorcy z reguły pamiętają o tym, że jakieś tam środki, jakiś VAT do zapłaty może wyjść i trzeba te pieniądze mieć, bo inaczej będą odsetki i kary.
Natomiast w rozliczeniach kwartalnych tutaj może nastąpić takie pewne rozluźnienie, że nie muszę z miesiąca na miesiąc tego płacić, tylko mogę po zakończeniu kwartału. I w tym wypadku trzeba pamiętać o tym, że jednak te środki będą musiały być gdzieś tam zabezpieczone i nie wszystkie można wydać na tę bieżącą działalność przedsiębiorstwa.
Drugą taką poważniejszą zmianą są kwestie związane z jednolitym plikami kontrolnymi, ale dotyczącymi podatku PIT i podatku CIT. Jak Państwo wiecie, w obecnej chwili hasło JPK właściwie wszyscy kojarzą tylko z podatkiem VAT. Natomiast o rok zostały przesunięte przepisy, które będą obligowały przedsiębiorców rozliczających się PIT i CIT do corocznego składania ksiąg rachunkowych właśnie do urzędu skarbowego, do organów podatkowych. Ci, którzy jeszcze nie prowadzą ksiąg rachunkowych elektronicznie bądź ksiąg podatkowych będą to musieli zacząć robić, chociaż już sobie to nie bardzo wyobrażam.
Myślę, że już większość przedsiębiorców prowadzi poprzez biura rachunkowe czy też we własnym zakresie księgi rachunkowe elektronicznie. Także tutaj księgowymi jeszcze rok mają Państwo na to, żeby się dostosować i przygotować do konieczności składania właśnie JPK_PIT i JPK_CIT.
MD: Pewne zmiany też będzie wprowadzało zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego po ponad trzech latach walki z pandemia powraca m.in. czy wprowadzone zostaje raportowanie schematów podatkowych. Jak dużą grupę podatników to obejmie?
GB: To znaczy… no może objąć dosyć sporą grupę podatników, którzy spełniają wymogi. Także tutaj też należy się przygotować do tego przede wszystkim z działami księgowymi, bo nie sądzę, żeby podatnicy mieli to robić sami, we własnym zakresie, bo to są zbyt skomplikowane przepisy. Także sądzę, że biura rachunkowe też muszą tutaj dosyć flexibilnie podejść do swoich klientów i przygotować ich również na to. Jeżeli chodzi o tych podatników, którzy nie prowadzą swojej księgowości przez biura rachunkowe, zazwyczaj mają służby do tego przygotowane. Tak, że tutaj raczej nie widzę zagrożenia jeżeli chodzi o tego typu raportowanie.
Natomiast chciałbym jeszcze wspomnieć o kwestii związanej z ułatwieniami dla podatników, którzy prowadzą transakcje transgraniczne, czyli szczególnie transakcje wewnątrz unijne. Pamiętacie Państwo, że przy zakupach czy sprzedaży wewnątrz unijnej obowiązuje ten podatek VAT 0, ale w ściśle określonych przypadkach. Czyli do tej pory, szczególnie przy zakupach wewnątrz unijnych było to tak, że gdy kupowaliśmy coś z innego kraju unijnego od podatnika z innego kraju unijnego, to mieliśmy obowiązek naliczenia podatku VAT należnego tak samo jak przy sprzedaży krajowej, a możliwość odliczenia tak jak przy zakupie krajowym była tylko wtedy, jeżeli w dacie rozliczenia posiadaliśmy fakturę od kontrahenta.
W tej chwili ten obowiązek zostaje zniesiony i moim zdaniem bardzo dobrze. Dlatego, że sam fakt posiadania faktury nie będzie już czynnikiem decydującym o tym, czy będziemy mogli ten VAT wyzerować poprzez VAT należny i naliczony, czy też nie. Czyli krótko mówiąc: nie trzeba będzie mieć fizycznie faktury od kontrahenta, żeby móc odliczyć sobie VAT naliczony i nie być obciążonym koniecznością zapłaty podatku VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia do Urzędu Skarbowego.
MD: Panie Grzegorzu, bardzo serdecznie dziękuję Panu za te komentarze. Grzegorz Baran, doradca podatkowy z kancelarii Baran & Pluta przypominał o tych najważniejszych zmianach. Ale proszę Państwa, tych zmian jest naprawdę dużo. Warto na spokojnie przejść przez wszystkie z nich. Przypominamy Państwu o nich w tym tygodniu w BIZNES24. Panie Grzegorzu, bardzo dziękuję Panu za komentarz.
GB: Dziękuję bardzo, pozdrawiam serdecznie.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV