Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

OBLIGACJE SKARBOWE Z WYŻSZYMI ODSETKAMI. MINISTER KOŚCIŃSKI WRESZCIE PODNIÓSŁ OPROCENTOWANIE

Od dziś oprocentowanie wszystkich obligacji skarbowych zostało podniesione o pół punktu procentowego. To pierwsza podwyżka od maja 2020 roku. Dodatkowo podwyższona została marża w kolejnych okresach odsetkowych o 25 punktów bazowych w przypadku papierów indeksowanych inflacją.

MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI
MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

Po blisko 2 latach resort finansów zdecydował się dostosować ofertę obligacji skarbowych do polityki pieniężnej prowadzonej przez bank centralny. Trzeba pamiętać, że na ostatnich 4 posiedzeniach Rady Polityki Pieniężnej każdorazowo decydowano się na podwyższenie stóp procentowych w Polsce.

Obecnie w ofercie Ministerstwa Finansów najwyżej oprocentowane są obligacje 10-letnie indeksowane inflacją. Oprocentowanie w pierwszym roku oszczędzania wynosi 2,20%. W kolejnych latach oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%. Najpopularniejsze jednak były papiery 3-miesięczne ze stałym oprocentowaniem. To wciąż niewiele, bo grudniowy, najnowszy odczyt inflacji konsumenckiej wykazał wzrost cen na poziomie 8,6%.

Sprzedaż obligacji detalicznych Skarbu Państwa okazała się w ubiegłym roku rekordowa – łączna wartość przekroczyła 43 mld zł.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

OBLIGACJE SKARBOWE Z WYŻSZYMI ODSETKAMI. MINISTER KOŚCIŃSKI WRESZCIE PODNIÓSŁ OPROCENTOWANIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Rosja spłaciła odsetki od swojego długu - i to w dolarach. Bank JP Morgan potwierdził, że na jego konta wpłynęło 117 milionów dolarów. Ale...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Eco driving. O tym, czy możemy zaoszczędzić na paliwie i zdbać o środowisko zmieniając styl jazdy samochodem rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Danielem...

BIZNES I POLITYKA

Rosja chce spłacać dolarowe obligacje rublami. W niedzielę minął termin wykupu obligacji przez Rosnieft, w poniedziałek obligacje za 1.3 miliarda dolarów powinien wykupić Gazprom.

RYNKI

Na rynki finansowe napłynęły informacje przekazane przez Ministra Finansów Ukrainy, Serhiya Marchenko, który zapewnił, że system finansowy działa bez zakłóceń i że wciąż można...

%d bloggers like this: