Kruk wystawił na sprzedaż papiery za 50 milionów złotych, a inwestorzy złożyli zapisy na prawie 250 milionów złotych. W efekcie pojedynczy inwestor zamiast kupić obligacje za 189 tysięcy – tyle wyniosła wartość średniego zapisu – kupi papiery za zaledwie 38 tysięcy złotych.
Obligacje Kruka z wysokimi odsetkami – ale nadal poniżej inflacji
Inwestorów, którzy rzucili się na obligacje Kruka skusiły dwie cechy – wysokie oprocentowanie i dobra sytuacja finansowa Kruka. Oprocentowanie zaoferowane przez największego w naszej części Europy windykatora należności to suma WIBORu 3M i marży w wysokości 3.3 procent. Przy obecnym poziomie WIBORu 3M powyżej 3 procent – daje to prawie 6.5% rocznych odsetek.
Tymczasem średnie oprocentowanie dla rocznych lokat do 100 tysięcy złotych to według należącego do serwisu Bankier.pl narzędzia DepoTracker wyniosło w grudniu zaledwie 1.85%.
Inflacja w styczniu była tymczasem najwyższa od początku tego wieku i wyniosła 8.6%.
Kruk to jedna z ulubionych spółek zarządzających funduszami – ze stabilnym akcjonariatem, dość stabilnymi wynikami finansowymi i stabilnie wypłacająca dywidendę. W październiku ubiegłego roku ustanowiła swój historyczny rekord wartości z ceną akcji na poziomie 393 złotych. Dziś kurs Kruka znajduje się na poziomie około 320 złotych.
Cytowany w komunikacie spółki prezes Kruka Piotr Krupa zapowiada, że spółka rozważy ponowną emisję obligacji dla inwestorów indywidualnych jeszcze w tym roku.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV