Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

OBCIĘCIE DRUKU DOLARÓW OD PAŹDZIERNIKA? SZEFOWIE FED O TAPERINGU

Początek końca skupu obligacji przez FED już od października? Tak proponuje Robert Kaplan, szef FED w Dallas. Za rozpoczęciem „taperingu” – jak amerykanie nazywają zmniejszanie dodruku dolarów – jest również Mary Daly z FED w San Francisco. Ale w odróżnieniu od Kaplana nie wyznacza żadnej daty.

OBCIĘCIE DRUKU DOLARÓW OD PAŹDZIERNIKA? SZEFOWIE FED O TAPERINGU
Mary C. Daly, szefowa FED w San Francisco, FOT.: FED San Francisco

Obie deklaracje padły w telewizji CNBC. Kaplan mówił też, że co prawda 120 miliardów dolarów, które FED co miesiąc przeznacza na zakup obligacji skarbowych i obligacji zabezpieczonych hipotecznie świetnie pobudza popyt w USA – ale jego zdaniem z popytem obecnie w Stanach Zjednoczonych nie ma problemu. Jest problem z podażą niektórych towarów i usług, a zwiększanie popytu gdy podaż nie może nadążyć – tylko podnosi inflację.

OBCIĘCIE DRUKU DOLARÓW OD PAŹDZIERNIKA? SZEFOWIE FED O TAPERINGU
Rober Kaplan, szef FED Dallas

Wczorajsze dane o inflacji pokazały, że roczne tempo wzrostu cen w USA wynosi 5.4%, najwięcej od lipca 2008 roku. Mary Daly, szefowa FED w San Francisco, mniej obawia się inflacji, dlatego chociaż chce zmniejszenia skupu – to od decyzji o podwyżce stóp jest jeszcze bardzo daleko. Daly twierdzi, że inflacja jest przejściowa i wskazuje, że w USA podniosły ją np. ceny używanych aut, rosnące z powodu przejściowych – jak uważa Daly – problemów z dostawami chipów do nowych aut. Zdanie Daly na razie jest ważniejsze, niż Kaplana, bo to ona wchodzi obecnie w skład 12-stoosobowego Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Komitet ustala politykę monetarną i część jego członków jest rotacyjnych. Kaplan wejdzie w skład FOMC dopiero w przyszłym roku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

Bez kategorii

Czesi znów podnoszą stopy procentowe i to mocniej niż oczekiwał rynek, bo o 1.25% do poziomu 7%. Stopy w Czechach mocno w górę –...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prof. Henryk Wnorowski jest gościem Marcina Dobrowolskiego, który szuka odpowiedzi na pytanie, jak wysoko RPP podniesie stopy.

ŚWIAT

Bank Japonii utrzymał ujemne stopy - główna stopa procentowa pozostała na poziomie -0.1%.

%d bloggers like this: