Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

O TYM, JAK RZĄD PUDRUJE RECESJĘ. PROF. W. ORŁOWSKI KOMENTUJE PROJEKT BUDŻETU

Rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2023 r. Zgodnie z nim przyszłoroczny deficyt wyniesie 65 mld zł, przeszło dwa razy więcej niż w 2022 roku.

O TYM, JAK RZĄD PUDRUJE RECESJĘ. PROF. W. ORŁOWSKI KOMENTUJE PROJEKT BUDŻETU

Premier przekazał, że dochody budżetu są zaplanowane na 604,4 mld zł – to wzrost o 105 mld zł względem tego roku. Wydatki przewidziano natomiast na poziomie 669 mld zł. Deficyt samego budżetu to ok. 65 mld zł.

Jak ujawnił premier, dług sektora finansów publicznych w przyszłym roku ma wynieść nieco powyżej 53 proc. PKB. – Cały deficyt sektora finansów publicznych o będzie mniej więcej na poziomie 4,2-4,4 proc. PKB, ale też jesteśmy tutaj po konserwatywnej stronie – powiedział premier,

Premier poinformował również, że państwowy dług publiczny w 2022 r. wyniesie 41 proc., a w 2023 r. prognozowany jest spadek do 40,4 proc. PKB.

– Nie tylko zachowujemy wszystkie dotychczasowe programy społeczne, ale też będziemy reagować w zależności od potrzeb. Budżet oparty jest o względnie konserwatywne założenia – dodał premier, podkreślając, że założenia owe dają jednak „przestrzeń do dodatkowego działania”.

Z prezentacji KPRM wynika równie, że dochody budżetu w 2023 r. z podatku VAT wyniosą 286,3 mld zł, z CIT: 73,6 mld zł, z PIT: 78,4 mld zł, z akcyzy: 88,6 mld zł

Rząd zakłada hamowanie polskiej gospodarki. W tym roku PKB ma wzrosnąć o 4,6 proc., a w przyszłym o 1,7 proc. Z kolei inflacja w tym roku ma wynieść średnio 13,5 proc. W przyszłym powinna zwolnić do 9,8 proc.

Inflacja prognozowana na przyszły rok 9,8 proc., na ten rok 13,5 proc. PKB w całym roku 2022 r. planujemy, że wzrośnie o 4,6 proc., a w przyszłym roku jego tempo ma wynieść 1,7 proc. To konserwatywne założenia. Na kolejne lata planujemy wzrost gospodarczy powyżej 3 procent.

Mateusz Morawiecki

– Nominalny wzrost wynagrodzeń w 2022 r. wyniesie 11,2 proc., a w 2023 r. 10,1 proc. – poinformował premier. Rząd zakłada też, że referencyjna stopa procentowa w II połowie tego roku będzie wynosić 7 proc., a od IV kwartału 2023 r. powinno rozpocząć się stopniowe luzowanie polityki pieniężnej. Bezrobocie na koniec 2022 r. ma wynieść 5 proc., czyli wzrośnie w stosunku do tego, co mamy obecnie (stopa bezrobocia w lipcu 2022 r. wyniosła 4,9 proc.).

Jak jednak podkreślił na naszej antenie profesor Witold Orłowski, główny analityk PWC, jeżeli uwzględnić wydatki pozabudżetowe – czyli m.in. tarcze antyinflacyjne – to wielkość deficytu będzie znacznie większa. – Rząd doprowadził finanse publiczne do tego, że deficyt budżetowy jest właściwie dowolną liczbą – powiedział ekonomista.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

O TYM, JAK RZĄD PUDRUJE RECESJĘ. PROF. W. ORŁOWSKI KOMENTUJE PROJEKT BUDŻETU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Kolejny dzień z rzędu traci CCC. To po niższych niż zakładał rynek wynikach za czwarty kwartał. Na koniec dnia (08.02.2023) jedna akcja spółki kosztowała...

GPW

Zysk mBanku w Q4'22 wyniósł 835 mln zł.

FINANSE OSOBISTE

Do końca marca można wykorzystać bon turystyczny dla dziecka.

AZJA

Chińskie fabryki otrzymują mniej zamówień z USA.

%d bloggers like this: