Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

BIZNES I POLITYKA

O ILE WZROŚNIE RATA KREDYTU? O ILA SPADNIE KURS FRANKA? DZIŚ DECYZJA RPP

O ile wzrośnie rata kredytu? Rada Polityki Pieniężnej decyduje dziś o wysokości stóp procentowych NBP. Jednym ruchem może ulżyć frankowiczom i podnieść koszty zadłużonym w złotych.

NBP ADAM GLAPIŃSKI
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Rynek spodziewa się, że Rada podniesie dziś głowną stopę o co najmniej 50 punktów bazowych – czyli do poziomu 3,25 procent. Ale jeśli Rada będzie chciała umocnić złotego – a ubiegłotygodniowe interwencje na rynku walutowym wskazują, że dla NBP to obecnie istotny sposób ograniczania inflacji – zdecyduje się na silniejszą podwyżkę stóp.

Rekordowo słaby złoty powoduje bowiem, że dla mieszkańców Polski skokowy wzrost cen ropy (do ok. 130 dolarów za baryłkę w poniedziałek rano) i gazu (nawet 345 euro za MWh) jest jeszcze bardziej dotkliwy. Podnoszenie stóp procentowych jest jedną z metod zatrzymywania osłabienia krajowej waluty. Powoduje bowiem, że zagraniczni inwestorzy mogą liczyć na wyższe odsetki od ulokowanych w danej walucie pieniędzy.

CZYTAJ TEŻ: ROSYJSKIE BANKI PRÓBUJĄ OBEJŚĆ SANKCJE PRZEZ CHINY

Na taki krok tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę zdecydował się Centralny Bank Rosji, który podniósł główną stopę procentową z 9,5 do 20 procent. W przypadku Rosji na niewiele się ten ruch zdał – ponieważ większą rolę grają obawy, że Rosja najpierw nie będzie chciała, a później nie będzie w stanie spłacać swoich długów.

Decyzję RPP poznamy dziś po południu – polski bank centralny, w odróżnieniu od np. Fed, albo EBC, nie ma stałej godziny komunikowania decyzji o stopach. Na środę, na godzinę 15-stą zaplanowana jest konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Transmisję konferencji mogą Państwo zobaczyć na żywo w telewizji BIZNES24.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

O ILE WZROŚNIE RATA KREDYTU? O ILA SPADNIE KURS FRANKA? DZIŚ DECYZJA RPP

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej stawce referencyjnej WIRON rozmawial Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrą Bluj, Wiceprezes GPW Benchmark.

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

FINANSE OSOBISTE

Jak NBP będzie walczył z tym inflacją? Bank dziś po południu opublikował swoją strategię - czyli założenia polityki pieniężnej na 2023 rok.

Sticky Post

Rozpoczęła się rekrutacja na ekspercki kurs w ramach „Akademii NBP”, inicjatywy Narodowego Banku Polskiego. To wyjątkowa okazja do pozyskania kluczowej wiedzy z zakresu finansów,...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: