Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

O ILE WZROŚNIE RATA KREDYTU? O ILA SPADNIE KURS FRANKA? DZIŚ DECYZJA RPP

O ile wzrośnie rata kredytu? Rada Polityki Pieniężnej decyduje dziś o wysokości stóp procentowych NBP. Jednym ruchem może ulżyć frankowiczom i podnieść koszty zadłużonym w złotych.

NBP ADAM GLAPIŃSKI
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Rynek spodziewa się, że Rada podniesie dziś głowną stopę o co najmniej 50 punktów bazowych – czyli do poziomu 3,25 procent. Ale jeśli Rada będzie chciała umocnić złotego – a ubiegłotygodniowe interwencje na rynku walutowym wskazują, że dla NBP to obecnie istotny sposób ograniczania inflacji – zdecyduje się na silniejszą podwyżkę stóp.

Rekordowo słaby złoty powoduje bowiem, że dla mieszkańców Polski skokowy wzrost cen ropy (do ok. 130 dolarów za baryłkę w poniedziałek rano) i gazu (nawet 345 euro za MWh) jest jeszcze bardziej dotkliwy. Podnoszenie stóp procentowych jest jedną z metod zatrzymywania osłabienia krajowej waluty. Powoduje bowiem, że zagraniczni inwestorzy mogą liczyć na wyższe odsetki od ulokowanych w danej walucie pieniędzy.

CZYTAJ TEŻ: ROSYJSKIE BANKI PRÓBUJĄ OBEJŚĆ SANKCJE PRZEZ CHINY

Na taki krok tuż po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę zdecydował się Centralny Bank Rosji, który podniósł główną stopę procentową z 9,5 do 20 procent. W przypadku Rosji na niewiele się ten ruch zdał – ponieważ większą rolę grają obawy, że Rosja najpierw nie będzie chciała, a później nie będzie w stanie spłacać swoich długów.

Decyzję RPP poznamy dziś po południu – polski bank centralny, w odróżnieniu od np. Fed, albo EBC, nie ma stałej godziny komunikowania decyzji o stopach. Na środę, na godzinę 15-stą zaplanowana jest konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego. Transmisję konferencji mogą Państwo zobaczyć na żywo w telewizji BIZNES24.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

O ILE WZROŚNIE RATA KREDYTU? O ILA SPADNIE KURS FRANKA? DZIŚ DECYZJA RPP

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Przewodniczący amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził, że Fed nie zawaha się podnosić stóp, dopóki inflacja nie spadnie.

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

ŚWIAT

Szef amerykańskiej rezerwy federalnej Jerome Powell potwierdził determinację tamtejszego banku centralnego do obniżenia inflacji i powiedział, że agresywne podwyżki stóp możliwe są już w...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

%d bloggers like this: