Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

O ILE RPP PODNIESIE STOPY PROCENTOWE?

Dziś ważny dzień dla kredytobiorców. W Narodowym Banku Polskim zbierają się członkowie Rady Polityki Pieniężnej, którzy będą decydować o podwyżce stóp procentowych w Polsce.

O ILE RPP PODNIESIE STOPY PROCENTOWE?

Średnia prognoz ekonomistów zakłada podwyżkę rzędu 50-75 punktów bazowych. Niektórzy rekomendują wzrost stóp o nawet o 1 procent. Teraz główna stopa procentowa wynosi 3,5% – to poziom najwyższy od 9 lat. Za nami 6 podwyżek stóp procentowych i będą kolejne bo RPP musi walczyć z rekordową inflacją. A ta według ostatnich danych z marca sięgnęła rekordowych 10,9% r/r. To poziom na najwyższy od ponad 20 lat. Szacunki zakładają dalszy wzrost cen w kolejnych miesiącach.

EKONOMIŚCI: STOPY W GÓRĘ O 50-75 PB

Podwyżki stóp procentowych najsilniej odczuwają kredytobiorcy indywidualni i firmy, które zaciągnęły kredyty. Analitycy szacują, że po 6 podwyżkach stóp procentowych rata kredytowa wzrosła już o połowę.

O ILE RPP PODNIESIE STOPY PROCENTOWE?


I na tym nie koniec. Według ekonomistów z którymi rozmawiał BIZNES24 stopy procentowe mogą wzrosnąć do 7-8% w tym roku.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Podwyżki stóp procentowych zaczynają działać. W kwietniu Polacy spłacili więcej kredytów, niż zaciągnęli nowych - wynika z opublikowanych dziś przez NBP danych o podaży...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

%d bloggers like this: