Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

Bez kategorii

O ILE RPP PODNIESIE STOPY PROCENTOWE?

Dziś ważny dzień dla kredytobiorców. W Narodowym Banku Polskim zbierają się członkowie Rady Polityki Pieniężnej, którzy będą decydować o podwyżce stóp procentowych w Polsce.

O ILE RPP PODNIESIE STOPY PROCENTOWE?

Średnia prognoz ekonomistów zakłada podwyżkę rzędu 50-75 punktów bazowych. Niektórzy rekomendują wzrost stóp o nawet o 1 procent. Teraz główna stopa procentowa wynosi 3,5% – to poziom najwyższy od 9 lat. Za nami 6 podwyżek stóp procentowych i będą kolejne bo RPP musi walczyć z rekordową inflacją. A ta według ostatnich danych z marca sięgnęła rekordowych 10,9% r/r. To poziom na najwyższy od ponad 20 lat. Szacunki zakładają dalszy wzrost cen w kolejnych miesiącach.

EKONOMIŚCI: STOPY W GÓRĘ O 50-75 PB

Podwyżki stóp procentowych najsilniej odczuwają kredytobiorcy indywidualni i firmy, które zaciągnęły kredyty. Analitycy szacują, że po 6 podwyżkach stóp procentowych rata kredytowa wzrosła już o połowę.

O ILE RPP PODNIESIE STOPY PROCENTOWE?


I na tym nie koniec. Według ekonomistów z którymi rozmawiał BIZNES24 stopy procentowe mogą wzrosnąć do 7-8% w tym roku.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak oszczedzać w trudnych czasach i niskich oprocentowaniach lokat rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Majtkowskim, analitykiem w eToro.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowej stawce referencyjnej WIRON rozmawial Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Aleksandrą Bluj, Wiceprezes GPW Benchmark.

POLSKA

W tym roku średnioroczna inflacja wyniesie 13,9 proc., a w przyszłym roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie i wyniesie 11,6 proc. – wynika z...

POLSKA

Prawo i Sprawiedliwość chce więcej kobiet w Radzie Polityki Pieniężnej, ciele decydującym o koszcie pieniądza w naszym kraju, a - pośrednio - o wysokości...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: