TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 23.08.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
Roman Młodkowski, BIZNES24. Pani Ewa Adach-Stankiewicz- dyrektor departamentu handlu i usług w Głównym Urzędzie Statystycznym, witam bardzo serdecznie.
Ewa Adach-Stankiewicz, GUS: Dzień dobry państwu.
RM: Proszę się nie przejmować, że zadajemy Pani trudne pytania, jak kiedyś wiele lat temu uczyłem się od dziennikarzy Reutersa- mówili mi, że poddawanie w wątpliwość tego, czy urzędy statystyczne dobrze liczą jest zdrową reakcją rynku i mediów. Więc pytamy o to, czy ceny materiałów budowlanych podawane w statystyce publicznej rzeczywiście nie odzwierciedlają faktycznego wzrostu cen, jak pisze Polski Instytut Ekonomiczny- też ważna instytucja bo zaplecze myślenia ekonomicznego Kancelarii Premiera.
EA-S: Bardzo się cieszę, że mam możliwość odpowiedzi na pytania i rozwiania wątpliwości w tej sprawie. Nie mogę się zgodzić z tym, że dane GUS nie pokazują wzrostu cen podstawowych surowców i materiałów budowlanych. Z naszych badań wynika…
RM: Pokazują, tylko trochę jakby w połowie tego tempa które jest.
EA-S: Ja mówię w tej chwili o wzroście cen materiałów budowlanych, natomiast wskaźnik, który został przytoczony przez analityków z PIE dotyczy nie tylko materiałów budowlanych ale ogólnie zmian cen produkcji budowlano-montażowej. Jeżeli Pan redaktor pozwoli- przytoczę nasze dane. Według danych GUS od czerwca zeszłego roku, również produkty takie jak: żeliwa i stal zdrożały o 45 proc. Też bardzo dużym wzrostem charakteryzowały się ceny asfaltu. Było to około 40 proc. Również wzrosły ceny kruszyw i te poszczególne grupy towarowe są monitorowane przez GUS i dynamiki zmian cen tych produktów są pokazywane. Natomiast wskaźnik, na który powołują się analitycy z PIE to wskaźnik, który obrazuje ogólnie zmiany cen produkcji budowlano-montażowej, dla której materiały budowlane stanowią tylko część obserwowanych reprezentantów. Tutaj wchodzą także usługi. W tym usługi związane z wykonywaniem tych prac.
RM: A czy Państwo w Głównym Urzędzie Statystycznym biorą pod uwagę właśnie takie dane, jak przytoczone przez PIE, np. z Polskich Składów Budowlanych, które są taką siecią ogólnopolską i dobrze rozłożoną. I tam kwestia o której Pani nie wspomniała: stal czy drewno?
RM: Przytaczałam, że ceny stali wzrosły o około 40 procent. Jeżeli obserwujemy to do analogicznego okresu ubiegłego roku. Jeśli chodzi o monitoring cen producentów, to dokonujemy tego w przedsiębiorstwach dużych i średnich. Miesięcznie dostajemy informacje od ponad trzech tysięcy przedsiębiorstw, które wykonują działalność produkcyjną- głównie działalność związaną z przetwórstwem przemysłowym, ale także z górnictwem i wydobywaniem. I od tych przedsiębiorstw pozyskujemy dane o cenach. Nie wyliczany jest zagregowany wskaźnik zmian cen materiałów budowlanych, natomiast wyliczany jest zagregowany wskaźnik zmian cen produkcji budowlano-montażowej, w skład którego wchodzą nie tylko materiały ale tak, jak wspomniałam również usługi. Jeżeli chodzi o obserwowaną populację- dotyczy ona tylko przedsiębiorstw przemysłowych. Przedsiębiorstwa handlowe nie sprawozdają tego rodzaju cen a Polskie Składy Budowlane należą do typu przedsiębiorstw, które prowadzą podstawową działalność jako działalność handlową. Warto też wspomnieć, że w przypadku przejścia od obserwacji ceny u producenta do handlowców mamy tutaj też inny rodzaj ceny. Cena producenta nie jest obarczona VAT-em ani różnego rodzaju podatkami, natomiast cena, którą oferujemy dla odbiorcy ona już jest z tymi narzutami.
RM: Mamy nadzieję, że PIE sobie z tymi podatkami poradziło. Bardzo serdecznie dziękujemy- Ewa Adach-Stankiewicz- GUS.