ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Nowy Rok przynosi trochę zmian w prawie pracy. Zmian, które często wiążą się z wyższymi obciążeniami dla pracodawców. Dlatego warto się tym zmianom przyglądać i o nich pamiętać. Szczególnie teraz, kiedy zaczyna się rok i za moment po raz pierwszy trzeba będzie z efektami tych zmian zmierzyć się, rozliczając się z zatrudnionymi pracownikami. Donata Hermann, autorka bloga i programu Kadry w Pigułce jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
DONATA HERMANN, KADRY W PIGUŁCE: Dzień dobry.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Jest szereg zmian, w tym na przykład coś, co w starzejącym się społeczeństwie jest bardzo ważne, czyli wsparcie dla firm zatrudniających osoby starsze, czyli ponad 60-letnie kobiety i ponad 65-letnich mężczyzn. I to wsparcie finansowe dosyć zresztą korzystne chyba z punktu widzenia zatrudniających firm?
DH: Tak. Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, bo tak się nazywa właśnie projekt ustawy, w nowym roku trafił już do Rady Ministrów. Zatem jeszcze nie obowiązuje, ale mają zostać wprowadzone właśnie takie mechanizmy wsparcia przedsiębiorców, którzy zdecydują się na zatrudnianie emerytów, czyli kobiet powyżej 60. roku życia i mężczyzn powyżej 65. roku życia.
I tutaj, jak podaje projektodawca, celem tych zmian jest aktywizacja zawodowa seniorów i wykorzystanie ich doświadczenia na rynku pracy. I tutaj pracodawcy będą zachęcani, żeby zatrudniać emerytów. Będą mogli otrzymać dofinansowanie z tytułu zatrudnienia w kwocie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. A jak dobrze wiemy, rok rocznie to minimalne wynagrodzenie za pracę wzrasta, w obecnym roku tylko jednokrotnie, natomiast już od przyszłego roku dwukrotnie będzie wzrastać.
Natomiast na ten moment pamiętajmy, że zatrudnienie emeryta czy rencisty na podstawie umowy o pracę tak naprawdę nie pozwala zaoszczędzić pracodawcy, bo nie zostaje zwolniony, chociażby z obowiązku uiszczania składek ZUS. Jedynie PIT 0 dla pracujących emerytów wprowadził Polski Ład w 2022 roku i tutaj z tej ulgi mogą skorzystać emeryci po złożeniu stosownego oświadczenia lub rozliczając w rozliczeniu rocznym.
RM: Te przepisy, które będą dotyczyły osób starszych, będą też dotyczyły osób niepełnosprawnych, gdzie te dopłaty będą dosyć duże, bo w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności to maksymalna dopłata miesięczna wzrośnie z 2 400 obecnie do 2 760.
RH: Tak, nowe przepisy przewidują wyższe pożyczki na utworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, czyli dla pracodawców, którzy zdecydują się takie miejsca pracy utworzyć. I podwyższone mają też zostać kwoty miesięcznego dofinansowania właśnie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami. Ale co ważne, nowe przepisy mają też wprowadzić rozwiązania w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami, którym orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe, osób niewidomych tak, że również rozszerzenie tych schorzeń i kwoty właśnie mają być podwyższone, co ma również wspierać pracodawców, a raczej zachęcać, żeby również takie osoby z niepełnosprawnościami zatrudniać.
RM: Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych to nie jest coś, co będzie obciążało pracodawców, ale może warto o nich wspomnieć tak dla bezpieczeństwa bezrobotnych?
DH: Tak. Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych — ta zmiana polega na zwiększeniu, co ciekawe z 80% do 100% podstawowej kwoty zasiłku dla osób, które legitymują się krótszym stażem: mniej niż 5 lat. Wydłużono również okres pobierania zasiłku do 12 miesięcy dla osób powyżej 50 roku życia z co najmniej dwudziestoletnim doświadczeniem. Zniesiono również ten warunek uzależnienia długości pobierania zasiłku od stopy bezrobocia. Tak, że tutaj również zmiany, w tym obszarze właśnie zasiłku dla bezrobotnych.
RM: No i te podwyżki płacy minimalnej, o których wspomniałaś na początku raz w tym roku, a od 2026 roku rozłożone na dwa razy, bo…?
DH: Przepisy dyrektywy unijnej wymagają tego, aby wzrost wynagrodzenia minimalnego następował dwukrotnie, w związku z czym od przyszłego roku takiej zmiany przedsiębiorcy/pracodawcy niestety muszą się spodziewać. I faktycznie w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę rosną koszty zatrudnienia po stronie pracodawcy, nie tylko w ramach umowy o pracę, bo stawka godzinowa również wzrasta. No i pociąga to za sobą zmiany w różnych składnikach związanych z wynagrodzeniem, tym, które przysługują pracownikom. Chociażby dodatków za pracę w godzinach nocnych czy różnego typu odprawy pracownicze. Tak, że tutaj, w tym kontekście pracodawcy niekoniecznie są zadowoleni.
RM: Jasne, no to jest zawsze pewne wyzwanie. No, ale z drugiej strony pewien poziom zamożności dzięki temu rośnie, więc kto wie, może to jest jednak per saldo korzystne dla gospodarki. Chociaż znowu nie widać tego w wydatkach konsumentów.
Pozostawiliśmy bez komentarza w naszej rozmowie zmiany dotyczące układów zbiorowych pracy. Ale proszę pamiętać, zakładając, że to dotyczy głównie wielkich firm, które pewnie mają to już nieźle ogarnięte. Ale proszę pamiętać, że 1 stycznia weszła też w życie ustawa o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych, która kilka zmian również wnosi. Donata Hermann, szkoleniowiec, autorka bloga Kadry w Pigułce była naszym gościem. Dziękuję bardzo serdecznie.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV