Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

NOWY REKORD INFLACJI W STREFIE EURO

Inflacja w strefie euro w październiku była rekordowo wysoka. Do osiągnięcia poziomu 10.6% przyczyniły się przede wszystkim rosnące wciąż ceny energii.

KLIENT POLSKICH FIRM PRODUKUJE MNIEJ
Niemcy, Berlin, Potsdammer Platz, fot.: Pexels

Poprzedni, wrześniowy odczyt dla strefy euro pokazał 9.9%. Inflacja HICP liczona dla całej Unii Europejskiej wyniosła 11.5% w październiku, miesiąc wcześniej było to 10.9%

Najniższe roczne wskaźniki odnotowano we Francji (7,1%), Hiszpanii (7,3%) i na Malcie (7,4%). Najwyższe zaś w Estonii (22,5%), na Litwie (22,1%) i na Węgrzech (21,9%).

W porównaniu z wrześniem inflacja spadła w jedenastu państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech i wzrosła w trzynastu. Liczona dla Polski osiągneła w październiku 16.4% wzrastając z 15.7% we wrześniu.

Największy udział w rocznej stopie inflacji w strefie euro miała energia (+4,44 punktu procentowego, p.p.), następnie żywność, alkohol i tytoń (+2,74 p.p.), usługi (+1,82 p.p.) oraz towary przemysłowe nieenergetyczne (+1,62 punktu procentowego).

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA BAZOWA W PAŹDZIERNIKU NA REKORDOWYM POZIOMIE (ROZMOWA)


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NOWY REKORD INFLACJI W STREFIE EURO

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: