Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

NOWI CZŁONKOWIE RPP – PRZESŁUCHANIE W SENACIE 4 STYCZNIA

We wtorek 4 stycznia odbędzie się przesłuchanie senackich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej – ustaliła telewizja BIZNES24. Głosowanie zaplanowano na 11 stycznia.

Senat RP
Senat RP
NOWI CZŁONKOWIE RPP

Senackimi kandydatami do Rady Polityki Pieniężnej będą były wiceminister finansów Ludwik Kotecki i dr habilitowany Przemysław Litwiniuk z Katedry Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Nowi członkowie RPP
NOWI CZŁONKOWIE RPP - PRZESŁUCHANIE W SENACIE 4 STYCZNIA

Te kandydatury zostały zgłoszone do 23 grudnia, gdy mijał wyznaczony przez marszałka Senatu termin. Nowi przedstawiciele Senatu zastąpią w Radzie Polityki Pieniężnej dwóch obecnych jej członków – prof. Eugeniusza Gatnara i dra Jerzego Kropiwnickiego.

CZYTAJ TEŻ: KROPIWNICKI (RPP) O STYCZNIOWEJ DECYZJI

Przesłuchanie w Komisji Budżetowej zaplanowana jest na godzinę 12:30, po tym przesłuchaniu Komisja zarekomenduje prawdopodobnie wszystkie kandydatury Senatowi. A zatwierdzenie przedstawicieli Senatu w RPP tydzień później – we wtorek, 11 stycznia.

Nowi członkowie RPP
NOWI CZŁONKOWIE RPP - PRZESŁUCHANIE W SENACIE 4 STYCZNIA

Nowi członkowie RPP – dlaczego brakuje prof. Tyrowicz?

W przyszłym roku – najpóźniej w listopadzie – Senat powoła jeszcze trzeciego swojego przedstawiciela. Kadencję kończy wówczas dr Rafał Sura. Sura już w połowie obecnego roku uzyskał rekomendację do objęcia stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ale dotychczas tego stanowiska nie objął – ani nie zrzekł się pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej.

Dlatego wśród kandydatów z którymi na początku stycznia rozmawiali będą senatorowie – brak prof. Joanny Tyrowicz, która przez partie opozycji – ale mające większość w Senacie – została zaprezentowana jako kandydatka do RPP razem z Ludwikiem Koteckim i Przemysławem Litwiniukiem.

Prof. Joanna Tyrowicz to ekonomistka zajmująca się rynkiem pracy, związana kiedyś z NBP. Obecnie kieruje instytutem GRAPE.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu, które rozpoczyna się o godzinie 11:00 zaopiniuje wnioski w sprawie wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie nad powołaniem dwóch...

OTOCZENIE MAKRO

Być może warto podjąć decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na lutowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej - napisał członek RPP Prof. Eryk Łon dla portalu...

BIZNES I POLITYKA

13 dni przed wygaśnięciem mandatów dwóch dotychczasowych członków RPP - Senat powołał ich następców. Teraz czas na Sejm.

POLSKA

Czwarta podwyżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej to nieuchronna podwyżka rat kredytów dla klientów indywidualnych.