Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

Bez kategorii

NOWI CZŁONKOWIE RPP – PRZESŁUCHANIE W SENACIE 4 STYCZNIA

We wtorek 4 stycznia odbędzie się przesłuchanie senackich kandydatów do Rady Polityki Pieniężnej – ustaliła telewizja BIZNES24. Głosowanie zaplanowano na 11 stycznia.

Senat RP
Senat RP
NOWI CZŁONKOWIE RPP

Senackimi kandydatami do Rady Polityki Pieniężnej będą były wiceminister finansów Ludwik Kotecki i dr habilitowany Przemysław Litwiniuk z Katedry Finansów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Nowi członkowie RPP

Te kandydatury zostały zgłoszone do 23 grudnia, gdy mijał wyznaczony przez marszałka Senatu termin. Nowi przedstawiciele Senatu zastąpią w Radzie Polityki Pieniężnej dwóch obecnych jej członków – prof. Eugeniusza Gatnara i dra Jerzego Kropiwnickiego.

CZYTAJ TEŻ: KROPIWNICKI (RPP) O STYCZNIOWEJ DECYZJI

Przesłuchanie w Komisji Budżetowej zaplanowana jest na godzinę 12:30, po tym przesłuchaniu Komisja zarekomenduje prawdopodobnie wszystkie kandydatury Senatowi. A zatwierdzenie przedstawicieli Senatu w RPP tydzień później – we wtorek, 11 stycznia.

Nowi członkowie RPP

Nowi członkowie RPP – dlaczego brakuje prof. Tyrowicz?

W przyszłym roku – najpóźniej w listopadzie – Senat powoła jeszcze trzeciego swojego przedstawiciela. Kadencję kończy wówczas dr Rafał Sura. Sura już w połowie obecnego roku uzyskał rekomendację do objęcia stanowiska sędziego w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ale dotychczas tego stanowiska nie objął – ani nie zrzekł się pełnienia funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej.

Dlatego wśród kandydatów z którymi na początku stycznia rozmawiali będą senatorowie – brak prof. Joanny Tyrowicz, która przez partie opozycji – ale mające większość w Senacie – została zaprezentowana jako kandydatka do RPP razem z Ludwikiem Koteckim i Przemysławem Litwiniukiem.

Prof. Joanna Tyrowicz to ekonomistka zajmująca się rynkiem pracy, związana kiedyś z NBP. Obecnie kieruje instytutem GRAPE.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Od dzisiaj wyższe oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich.

BIZNES I POLITYKA

Wakacje kredytowe na wyciągnięcie ręki. A właściwie rąk senatorek i senatorów, którzy dziś głosować będą nad przepisami pozwalającymi nie zapłacić w ciągu najbliższych 18...

KREDYTY

WIBOR za tydzień może przekroczyć osiem procent. Stanie się tak, jeśli Rada Polityki Pieniężnej przegłosuje za tydzień podwyżkę głównej stopy o 100 punktów bazowych...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prof. Henryk Wnorowski jest gościem Marcina Dobrowolskiego, który szuka odpowiedzi na pytanie, jak wysoko RPP podniesie stopy.

%d bloggers like this: