Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

NOWE PODATKI NA FLIPERÓW (ROZMOWA)

O zmianach w podatku od czynności cywilnoprawnych, mających na celu ukrócenie działalności fliperów, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Konradem Kaczyńskim z Kancelarii Dubois i Wspólnicy.

NOWE PODATKI NA FLIPERÓW (ROZMOWA)
adwokat Konrad Kaczyński, Dubois i Wspólnicy Kancelaria Adwokacko-Radcowska sp. j.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Fliperzy zapłacą wyższy podatek, a ustawa jest już w Sejmie z nami. Zaś adwokat Konrad Kaczyński z Kancelarii Dubois i Wspólnicy. Dzień dobry, witam w BIZNES24.

KONRAD KACZYŃSKI, KANCELARIA DUBOIS I WSPÓLNICY: Dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jakie jest uzasadnienie dla wprowadzenia tzw. ustawy fliperskiej, czy antyfliperskiej, jak się ją już nazywa?

KK: Jeżeli weźmie się pod uwagę uzasadnienie samej ustawy wnioskodawców, to tak naprawdę szczerze mówiąc jest ono dość lapidarne. Sami też eksperci wskazywali na fakt, że wnioskodawcy posiłkują się informacjami, które nie do końca są poparte w analizie rynku i w badaniach. Dlatego, że wnioskodawcy wskazywali wyraźnie, że uzasadnieniem dla nowelizacji tej ustawy jest drastyczny wzrost cen, który to większości w tym uzasadnieniu niestety przypisują właśnie fliperom.

Wskazują oczywiście również na kwestię inflacji, aczkolwiek nie wskazują na kwestie związane z programami socjalnymi. Bo ja tylko pragnę przypomnieć, że drastyczny wzrost cen miał miejsce ostatnio, kiedy wszedł program socjalny Mieszkanie na Kredyt 2%. Wówczas ceny tych mieszkań drastycznie rosły nawet na przestrzeni 3-4 miesięcy i ten wzrost można było zaobserwować na poziomie nawet 30-40%. Uzasadnienie niestety jest lapidarne, jak już mówiłem wcześniej, niepoparte analizami. Było ono, co prawda z tego, co wiem uzupełniane przez wnioskodawców, ale wciąż niestety niepoparte żadną analizą rynkową.

MD: Dość szerokie jest grono osób, które będą dotknięte w jakiś sposób przez tę ustawę. Kto zyska, kto straci na zmianach podatkowych?

KK: Prawdę mówiąc, na pewno nie zyska ostatecznie konsument, czyli potencjalny nabywca mieszkania. Dlatego, że szanowni Państwo, podatek od czynności cywilnoprawnych zapłaci przecież nabywca, nie fliper. Jak już pan redaktor wspomniał w materiale swoim, będziemy mieć do czynienia z trzema stawkami PCC: od 10 do 4-3%. Wskazać też należy, że ostatecznie, jak już mówiłem, ten podatek zapłaci nabywca, fliper zaś z kolei takiego podatku od czynności nie zapłaci.

Co prawda są rozwiązania, które nabędą nakładać na niego obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży, zawarcia trzeciej, czwartej czy piątej umowy. Aczkolwiek, jeżeli mówimy o rozwiązaniu z ustawy nazywanej potocznie antyfliperskiej to 10 procentowy podatek, ten przykładowy zapłaci właśnie niestety nabywca lokalu.

I w mojej ocenie szczerze mówiąc nie przyczyni się to w żaden sposób do ograniczenia działalności fliperów, bo z uzasadnienia wynika, uzasadnienia wnioskodawców tego projektu, że ta podwyżka ma tak naprawdę spowodować, że nabywcy nie będą zainteresowani nabywaniem lokali od flipera, albo, że fliper będzie zobowiązany de facto jakkolwiek do tego, żeby ten koszt PCC nabywcy przenieść po części na siebie i potraktować to, jako swój koszt.

Moim zdaniem ani jedno, ani drugie rozwiązanie do tego nie doprowadzi, dlatego że ostatecznie to rozwiązanie, które być może będzie wprowadzone przez polski Sejm, doprowadzi do sytuacji, że jeszcze biedniejszych obywateli nie będzie stać na mieszkania, a na mieszkanie będzie mógł sobie pozwolić bogatszy obywatel, albo też fundusz inwestycyjny.

MD: To przypomnijmy w takim razie, jakie założenia podatkowe, takie nowe wprowadzić ma ustawa fliperska czy antyfliperska.

BEZPIECZNY KREDYT
foto: pexels.com

KK: Jak już pan redaktor wspominał, jest to dość krótka nowelizacja. Ona wskazuje, że nowe progi PCC mają wynosić od 4 do 10%. 10% w przypadku sprzedaży przez flipera takiego mieszkania przed upływem roku od jego nabycia. Ale przypomnę, że PCC płaci oczywiście nabywca, nie fliper. 6% w przypadku, kiedy sprzedaż jest przed upływem dwóch lat, ale po upływie roku i 4% przed upływem trzech lat, ale po upływie dwóch lat od nabycia.

MD: Z kolei fliper w przypadku, gdy w okresie pięciu lat liczonych od końca roku, w którym zawarł, jako kupujący pierwszą umowę sprzedaży własności lokalu mieszkalnego, czyli jeszcze, jeżeli będzie sprzedawał kolejne mieszkania – to też jest coś, co może być skomplikowane. Proszę wyjaśnić, jaki podatek miałby fliper zapłacić, jeżeli będzie sprzedawał mieszkania w ciągu tych pięciu lat?

KK: Tak, jest również zmiana w zakresie podatku dotycząca tego, że w przypadku zawierania przez flipera nie wiem trzeciej, czwartej i piątej umowy, podatek płacony przez flipera będzie wyższy. Tak, jak w przypadku zawarcia trzeciej umowy sprzedaży będzie to 3%. W przypadku zawarcia czwartej umowy sprzedaży: 4%, a w przypadku zawarcia piątej i kolejnej umowy sprzedaży będzie to 5%.

I to jest podatek, który rzeczywiście nałożony jest czy będzie nałożony na flipera końcowo. No, ale nieporównywalnie jest to podatek niższy, niż ten, który nałożony będzie ostatecznie na nabywcę, a który jest jakby prominentny w tej ustawie antyfliperskiej.

MD: Kiedy to „uszczęśliwianie” rynku nieruchomości ma być wprowadzone w życie?

KK: To uszczęśliwienie w cudzysłowie, oczywiście wielkim. Ono będzie wprowadzone, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwszego stycznia 2025 roku. Z tym, że na chwilę obecną jest zaproponowane pierwsze czytanie tego projektu. Eksperci też wskazują, że być może w ogóle to rozwiązanie nie wejdzie. Zobaczymy po pierwszym czytaniu tak naprawdę, jak to będzie wyglądało i czy będą jakieś jeszcze zmiany do tej ustawy. Sam jestem ciekawy, jeżeli będą zmiany, to jakie. Ale mówię jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem od 1 stycznia 2025 roku będziemy mieć nowe stawki PCC.

MD: Co powiedział adwokat Konrad Kaczyński z kancelarii Dubois i Wspólnicy. Bardzo dziękuję za rozmowę.

KK: Dziękuję serdecznie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NOWE PODATKI NA FLIPERÓW (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...