Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

NIERUCHOMOŚCI

NOWE OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI MIESZKAŃ

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI MIESZKAŃ
foto: pixabay.com

Od jutra każdy, kto zechce sprzedać lub wynająć budynek czy mieszkanie, będzie musiał przedstawić notariuszowi jego świadectwo energetyczne.

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w związku z użytkowaniem budynku lub jego części – chodzi m.in. oświetlenie, ogrzewanie czy podgrzewanie domu.

CZYTAJ TEŻ: ZA DWA DNI MAJÓWKA. ZASKOCZY CENAMI W MIEJSCOWOŚCIACH TURYSTYCZNYCH? (ROZMOWA)

Zgodnie z dyrektywą UE przy okazji budowy, sprzedaży lub wynajmu budynków lub mieszkań świadectwo charakterystyki energetycznej lub jego kopia mają być przekazywane ewentualnemu nowemu najemcy lub kupującemu.

Od 2009 r., gdy świadectwa charakterystyki energetycznej stały się obowiązkowe dla nowo budowanych domów i mieszkań, sporządzane są już podczas projektowania i budowy budynków i następnie wydawane wydawane nabywcom.

Własciciele starszych mieszkań i domów o takie świadectwo muszą postarać się sami – to koszt od 500 zł do 1500 zł. Za brak dokumentu będzie groziło 5 tys. zł kary.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach badania Indeksu Nastrojów Deweloperów rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Robertem Chojnackim, prezesem redNet24.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak się kupuje nieruchomości we Włoszech i jak się kształtują ceny rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Katarzyną Justyną Malinowską, agentką nieruchomości...

NIERUCHOMOŚCI

Nowe definicje budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garażów wielostanowiskowych zawiera projekt nowelizacji ustawy o... podatku rolnym i innych ustaw, który dzisiaj (poniedziałek)...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy działalność fliperów ma wpływ na ceny mieszkań na rynku nieruchomości i czy ustawa antyfliperska to zmieni oraz kto tak naprawdę zyska...