Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

NOWE DOTACJE DO FOTOWOLATAIKI (ROZMOWA)

O nowych dotacjach rządowych do budowania instalacji fotowolataicznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Mariuszem Kostrzewą, prezesem zarządu Zeneris Projekty S.A.

FOTOWOLATAIKA JEST ZEROEMISYJNA
FOT.: Los Muertos Crew / PEXELS

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce zachęcić spółdzielnie i wspólnoty do budowania instalacji fotowoltaicznych. Kusi ich pakietem 50 procent dopłaty do inwestycji. Nowością ogłoszoną dziś przez szefa resortu rozwoju jest wprowadzenie programu prosumenta lokatorskiego. Nowe rozwiązanie ma zachęcić wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe do budowania instalacji fotowoltaicznych. Jak ujawnił Buda (Waldemar Buda, Minister rozwoju i technologii, przyp. trans.) program zakłada 50% dofinansowania dla wspólnoty czy spółdzielni przy budowie instalacji. Mało tego, program ma zakładać, że będzie można odzyskać 100 procent wartości energii przekazanej do systemu. Obecnie wysokość dopłaty do instalacji fotowoltaicznych na domach wielorodzinnych wynosi tyle samo, co dla domów indywidualnych, czyli do 6 tysięcy złotych. Dlatego wspólnoty czy spółdzielnie ze względu na wyższe koszty budowy fotowoltaiki niechętnie inwestowały w takie rozwiązania.

A o tym porozmawiałem teraz z moim i Państwa gościem, którym jest Mariusz Kostrzewa, prezes zarządu Zeneris Projekty S.A. Dzień dobry.

MARIUSZ KOSTRZEWA, ZENERIS PROJEKTY S.A.: Dzień dobry Pani. Dzień dobry telewidzom. Witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: No to jak ta fotowoltaika na blokach może wyglądać? Panele na wszystkich balkonach tak jak kiedyś talerze satelitarne?

NOWE DOTACJE DO FOTOWOLATAIKI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

MK: Myślę, że to jest bardzo dobra informacja dla wszystkich osób mieszkających w blokach i dla branży fotowoltaicznej, oczywiście również na koniec roku. Bo to stwarza możliwości realizacji nowych projektów na rynku, który jest bardzo w ograniczonym zakresie. Czy to będzie powstawać faktycznie na balkonach to się okaże, ponieważ na balkonach instalacje w tej chwili nie powstawały. Między innymi również z kwestii związanych z interpretacją prawa budowlanego. Do tej pory mamy taką sytuację, że wewnętrzna część balkonu jest własnością spółdzielcy czy właściciela mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej. Natomiast balustrada i elewacja balkonu jest częścią wspólną budynku. To tworzyło różnego rodzaju spory interpretacyjne i wymagało podjęcia stosownych uchwał przez wspólnotę, żeby wyrazić zgodę jednemu z właścicieli mieszkań na realizację takiego projektu. Natomiast technologicznie oczywiście jesteśmy w stanie zaproponować spółdzielniom mieszkaniowym i wspólnotom rozwiązania techniczne od bardzo prostych, po prostu polegających na montażu instalacji na wolnej części dachu, czy też po prostu na istniejącym balkonie po rozwiązania inżynierskie z budową fasady konstrukcji specjalnie dedykowanej do zamontowania fotowoltaiki na bloku czy budynku wielorodzinnym.

NG: Państwo ma pokrywać do 50% kosztów takiej inwestycji zainstalowanej na budynkach wielorodzinnych i blokach. To brzmi dość atrakcyjnie.

MK: Tak, to brzmi bardzo atrakcyjnie. Natomiast nie znamy wszystkich szczegółów. Ja chciałem zwrócić uwagę, że w programie Mój Prąd 4, który nie zakończył się sukcesem, jak wiemy, nie został teraz w grudniu zmodyfikowany. Istniała możliwość uzyskania przy zastosowaniu inżynierii finansowej połączonej z uzyskaniem podatku, zdotowania tego na poziomie powiedzmy umownie około 30%. Teraz w tej propozycji, którą mamy do pierwszego kwartału 2023 roku, wydaje mi się, że nawet można zdotować to do poziomu 40%. A jednak ten program nie zakończył się sukcesem, moim zdaniem. Zobaczymy jak będzie teraz na najbliższe trzy miesiące. Czy przy dopłacie na poziomie 31 tysięcy złotych będzie większe zainteresowanie prosumentów domkowych. Natomiast moim zdaniem wynika to z faktu, że trudno było policzyć faktyczną opłacalność tej inwestycji, nie mogąc oszacować cen za energię godzinową za 3 lata, za 6 lat. Tutaj też się rodzą pytania w jaki sposób będą uzyskiwane te przychody. Na razie wiemy tyle, że poziom dotacji, który oferuje ministerstwo jest na bardzo wysokim poziomie, korzystnym dla inwestorów i na pewno zachęcającym. 50% powiedzmy szczerze to jest po prostu dużo i motywujące.

NG: A kwestie rozliczenia? No właśnie, bo co taka instalacja w bloku będzie oznaczać? O ile mogą spadnąć rachunki za prąd długofalowo?

MK: Ja powiem tak: Zeneris Projekty realizował już instalacje na spółdzielniach mieszkaniowych. Również w tym roku realizowaliśmy instalacje (typu) fotowoltaika z pompami ciepła i generalnie te instalacje były tak zaprojektowane, żeby w czasie rzeczywistym wykorzystywać po prostu energię. W przypadku spółdzielni mieszkaniowych, które nie mają infrastruktury dodatkowej typu na przykład: jakieś świetlice dla młodzieży, obiekty handlowe wynajmowane, tylko i wyłącznie część wspólna to tak naprawdę klatki schodowe i windy, ewentualnie hydrofornie to ten poziom zapotrzebowania na energię jest na stosunkowo niskim poziomie. Jak tutaj czytamy w komunikacie ministerstwa, że program ma funkcjonować na sposób, że będzie można rozliczyć autokonsumpcję części wspólnej tylko a więc nie lokatorów…

NG: Czyli jeżeli ten program wejdzie w życie to ja, jako lokator nie będę mogła wpiąć się do tego systemu fotowoltaiki? To znaczy za tą fotowoltaikę będzie można rozliczać tylko światło na klatce schodowej, a nie prywatne mieszkania?

MK: Ja na ten moment tak czytam te skąpe informacje, które dzisiaj się pojawiły na konferencji. Jest mowa o autokonsumpcji części wspólnych, czyli w przypadku typowej wspólnoty mieszkaniowej, czyli to są budynki bardzo często bez wind, to części wspólne tak naprawdę to jest oświetlenie klatek schodowych, miejsc parkingowych i to wszystko. Mamy w tej chwili ponad 5 milionów zarejestrowanych wspólnot mieszkaniowych i ponad 600 spółdzielni mieszkaniowych.

NG: A więc różnica będzie widoczna nie w rachunkach, a w czynszu za mieszkanie i nie będzie aż tak odczuwalna?

MK: To z tego jak ja to czytam na ten moment to oszczędności będą polegały na autokonsumpcji części wspólnych oraz na rozliczeniu pozostałej części energii, które wpłyną na konto spółdzielni na potrzeby remontowe, modernizacyjne. A więc jest to interesujące dla członków wspólnot i spółdzielni. Tylko oczywiście pojawia się tak jak przy prosumencie domkowym pytanie: a po jakich kwotach tak będzie ta energia rozliczana? Na razie jest informacja, że po cenach hurtowych, ale pytanie w stosunku do jakiego wskaźnika na Towarowej Giełdzie Energii? Więc musimy poczekać na te szczegóły, żeby odpowiedzieć w kwestii opłacalności tego nowego programu. Niemniej uważam, że z uwagi na ilość wspólnot istniejących i na fakt dotacji na poziomie 50 procent, to może być bardzo interesujące. Chciałem też zwrócić uwagę, że w tym komunikacie jest mowa również o dofinansowaniu magazynów energii i pomp ciepła. I teraz uważam, że w przypadku spółdzielni mieszkaniowej, która ma infrastrukturę wspólną w postaci np. kotłowni, być może będzie można tę energię, która będzie wykorzystana na przykład na pompę ciepła, która zmniejszy zużycie gazu, będzie można to wtedy rozliczyć osobiście.

NG: Będziemy się temu przyglądać. Mariusz Kostrzewa.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NOWE DOTACJE DO FOTOWOLATAIKI (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O załamaniu na rynku kredytów hipotecznych rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Waldemarem Rogowskim, głównym analitykiem BIK.

FIRMA

Wyższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców już od lutego.

GOSPODARKA

Stare auta niemile widziane w centrum Warszawy.

RYNEK PRACY

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej zaczęli przygotowania do manifestacji w Warszawie. Przypomnijmy, domagali się 25-proc. podwyżki. Zarząd powiedział nie.

%d bloggers like this: