Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

NOWE DOPŁATY PRZYHAMUJĄ CZYSTE POWIETRZE? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W ostatnich latach wraz z realizacją programu Czyste Powietrze liczba pieców węglowych malała, ale w ostatnich tygodniach zaczęło ich „cudownie” przybywać. Wraz z programem dopłat do drożejących paliw ciepłowniczych w samym województwie świętokrzyskim liczba kotłów węglowych wzrosła w ciągu dwóch miesięcy o jedną czwartą. Takie wyzwanie stoi teraz przed nowym pełnomocnikiem premiera do spraw czystego powietrza, Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzień dobry.

PAWEŁ MIROWSKI, ZASTĘPCA PREZESA NFOŚIGW: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Czy dodatki węglowe przynosiły program Czyste powietrze? Czy nie obawia się Pan, że te kilka miliardów, które dotychczas zostały wydatkowane na wsparcie modernizacji czy to pieców, czy to termomodernizacji, w jakiś sposób będą zniwelowane przez ten powrót pieców węglowych?

PM: Rzeczywiście my musimy obserwować tę sytuację, która ma miejsce i dynamicznie reagować na to, co ma miejsce, bo i te dobre czynniki, które się pojawiają: typu dopłaty, różnego rodzaju tarcze osłonowe, solidarnościowe mogą powodować pewne elementy, które do tej pory nie miały miejsca. Pan redaktor wspomniał o tym, że przybywa kotłów węglowych. Ja przypomnę, że w programie Czyste Powietrze kotłów węglowych nie dofinansowujemy od początku tego roku, natomiast zmiany wprowadzone w ustawie, która przekazuje dodatek węglowy, spowodowały, że te kopciuchy, które w nieuprawniony sposób przybyły od momentu ogłoszenia tego dodatku w tym momencie, śmiem twierdzić, będą kolejne korekty deklaracji składanych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, bo po prostu te osoby, które próbowały w jakiś sposób, mówiąc w cudzysłowie, naciągnąć prawo i starać się o ten dodatek, kiedy on nie przysługuje złożą kolejne korekty i wykażą to rzeczywiste źródło ciepła, bo tego dodatku nie dostaną. W tym kierunku poszły zmiany, więc ten wniosek, który był pierwszy złożono – on dostanie dopłatę. Kolejne wnioski z tego samego adresu tego dodatku węglowego już nie dostaną, więc ten element na czyste powietrze na pewno wpływał nie będzie. Natomiast na pewno ceny nośników energii wpływają na program Czyste Powietrze, a my zmianami, które planujemy wprowadzić w programie Czyste Powietrze, a mówiąc najprościej podwyższenie poziomów dotacji, które będziemy przekazywali beneficjentom, bo program nie był waloryzowany od roku 2018. W zasadzie te koszty czy też ceny urządzeń, które dofinansowujemy w programie, uległy podwyższeniu, a my nie zwiększyliśmy kwot dotacji. Zatem w zmianach programu będziemy podwyższać dotacje. Dlatego to też będzie czynnik, który będzie motywował do tego, aby korzystać z programu Czyste Powietrze, korzystać z różnych form źródeł energii, źródeł ogrzewania naszego budynku. Bo przypomnę, że ta paleta urządzeń jest szeroka w programie, pomaga w wybraniu konkretnego urządzenia. Zielona lista urządzeń i materiałów, tak – zwana lista ZUM, a to są wszystkie urządzenia z certyfikatami, z dokumentami, które gwarantują, że będą to urządzenia niskoemisyjne, wysokosprawne urządzenia, które pozwolą na redukcję poziomu energii.

MD: Trzymamy kciuki, Panie ministrze, żeby kolejna waloryzacja nie przyszła po 5 latach. Tak to się jeszcze zmieścimy do 2030. Do kiedy ten program Czyste Powietrze działać będzie… Ale on wciąż działa.

PM: Gwarantuję, że nie przyjdzie, że przyjdzie dużo, dużo wcześniej, przyjdzie za miesiąc z okładem.

MD: Panie prezesie, wracając jednak do programu, który wciąż obowiązuje i działa: także w 2022 roku. Czy widzicie teraz jakieś spowolnienie? Możemy się spodziewać spowolnienia liczby składanych wniosków? Czy widać takie spowolnienie?

NOWE DOPŁATY PRZYHAMUJĄ CZYSTE POWIETRZE? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PM: Tak, widać spowolnienie, ale to spowolnienie nie ma związku z tymi dopłatami, które zostały ogłoszone. To spowolnienie obserwujemy właściwie od początku roku. W ubiegłym roku tych wniosków było składanych około czterech, cztery i pół tysiąca tygodniowo. Teraz tych wniosków wpływa około trzech tysięcy trzystu tygodniowo do wojewódzkich funduszy. To jest pewne spowolnienie, ale śmiem twierdzić, że ono wynika również z tych informacji, które choćby przekazuję w tym momencie. Bo informując beneficjentów o tym, że będziemy podwyższać dotacje, niestety skazujemy też program na to, że w pewnym momencie zostanie ta liczba wniosków spływających zmniejszona, bo wszyscy będą wyczekiwali na wprowadzenie tych zmian i chcieli uzyskać wyższe dotacje. Więc choćby nawet takie informacje jak teraz powodują, że niektórzy wstrzymają się ze złożeniem wniosku i złożą go trochę później. Ale tak jest, tak to wygląda.

MD: Słuszna uwaga. No tak. Chciałbym poprosić Pana o przypomnienie: jakie teraz części programu Czyste Powietrze działają? One są dwie. Na co możemy dostać dopłatę?

PM: Od początku realizacji programu, na co można dostać dotację nie zmieniło się. Te są te same zasady, jeżeli chodzi o źródła ciepła. Promujemy wszystkie w zasadzie elementy:” i OZE i takie źródła ciepła w postaci kotłów, kondensacyjnych, gazowych, w postaci kotłów na pelet o podwyższonym standardzie, czyli tych emitujących mniej pyłów poniżej 20 miligramów na metr sześcienny, mamy ogrzewanie elektryczne, mamy tak, jak powiedziałem, urządzenia OZE w formie pomp ciepła wszystkich rodzajów. I rzeczywiście mamy w zasadzie trzy części, trzy poziomy dofinansowania w programie Czyste Powietrze, natomiast dwie części programu, jedna – refundowanie poniesionych kosztów i druga, która funkcjonuje od 15 lipca – prefinansowanie inwestycji, czyli najpierw możemy uzyskać nawet do 40 tysięcy złotych przed realizacją inwestycji. Ogólnie do 79 tysięcy, natomiast do 50 procent jeszcze przed realizacją inwestycji. To jest ta nowość, która weszła w miesiącu lipcu. Już około 1600 osób skorzystało z tej formy i realizuje inwestycje na około 80 milionów złotych. Więc część osób znalazła wykonawców. Część osób już wykonuje wymianę źródła i docieplenie domu, bo bardzo ważnym elementem jest też ta poprawa efektywności energetycznej budynków, która spowoduje, że zużyjemy mniej energii elektrycznej. Warto podkreślić, że w tym prefinansowaniu znacznie podwyższyła nam się kwota dotacji, którą będziemy przekazywali. Średnia wartość inwestycji to jest około 16-20 złotych normalnej w części refundowanej. Natomiast w prefinansowaniu to już jest kwota około 45 tysięcy złotych. Taka jest średnia wartość inwestycji.

MD: Kończy nam się czas Panie prezesie, a ja mam jeszcze jedno bardzo ważne pytanie, które słyszę od osób, którym mówimy kogo będziemy gościć, jakie tematy będziemy poruszać. I pytanie pada często: czy zmienią się widełki płacowe w programie Czyste Powietrze? One są ustawione bardzo nisko, więc stawiają pytanie czy nie należałoby ich podwyższyć? Zwłaszcza chociażby z tym, że wynagrodzenia w Polsce przecież rosną od kilku lat tak dynamicznie, a te widełki nisko są ustawione, co nie wszyscy, którzy chcieliby skorzystać, mogą skorzystać z programu.

PM: Tak, jak powiedziałem, my się wsłuchujemy w te głosy płynące z zewnątrz i tak te poziomy dochodów, które uprawniają do korzystania z poszczególnych części programu i do przystąpienia do programu, (bo część pierwsza to był poziom 100 tysięcy złotych do tej pory), te wszystkie dochody uprawniające do wysokości dochodów ulegną podwyższeniu. Do jakich kwot nie będę na razie komunikował, to zostawimy na później. Natomiast informacja jest taka, że tak – te poziomy dochodów ulegną podwyższeniu.

MD: Co mówił, co obiecywał Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od siedmiu dni Pełnomocnik premiera ds. programu Czyste powietrze. Bardzo dziękuję za rozmowę.

PM: Dziękuję bardzo.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

NOWE DOPŁATY PRZYHAMUJĄ CZYSTE POWIETRZE? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV