MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Ministerstwo Rozwoju chce uelastycznić przepisy dotyczące przekształceń obiektów handlowych lub biurowych w mieszkaniowe albo biurowe. Projekt w tej sprawie ma być w ciągu kilku tygodni rozpatrywany na posiedzeniu rządu. A z nami jest odpowiedzialny za budownictwo wiceminister Piotr Uściński z Ministerstwa Rozwoju. Dzień dobry, Panie ministrze.
PIOTR UŚCIŃSKI, WICEMINISTER ROZWOJU: Dzień dobry. Witam pana redaktora i Telewidzów.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Ilu mieszkań brakuje w Polsce?
PU: Brakuje jeszcze wciąż bardzo dużo. Mamy wskaźnik przekroczony 400 mieszkań na 1000 mieszkańców. Ale taka średnia unijna to 435 mieszkań na tysiąc mieszkańców. I do takiej dążymy w Narodowym Programie Mieszkaniowym. Mamy ten cel wyznaczony na 2030 r.
MD: A ile mieszkań przybędzie na skutek realizacji tego nowego prawa przekształceniowego?
PU: Trudno powiedzieć, ile mieszkań przybędzie, ale wiemy, że są w Polsce obiekty, które można przekształcić na mieszkania, które nie są potrzebne w tej chwili na cele właśnie np. biurowe. W dużych miastach znajdują się obiekty, które pełniły funkcje biurowe, ale teraz okazuje się, że nie są już tak potrzebne. Podobnie z obiektami handlowymi – wielkopowierzchniowymi obiektami handlowymi, które nie zawsze można takie obiekty przekształcić na mieszkania, bo to mogą być jakieś halowe obiekty. Ale teren zapisany w planie miejscowym, w studium na cele handlowe do tej pory powoduje, że wybudowanie tam obiektów, takich mieszkalnych, bloków czy domów jest bardzo trudne.
Musiałoby być poprzedzone długotrwałym procesem, wieloletnim procesem przekształcenia terenu. My to chcemy uprościć. Chcemy, żeby te obiekty, które dzisiaj nie są wykorzystywane, żeby mogły być przekształcane na mieszkaniówkę w bardzo uproszczonej procedurze. I takie rozwiązanie proponujemy. To rozwiązanie pozwoli w prosty sposób przekształcić teren na mieszkaniowy, zaadaptować budynki np. biurowe. W wielu przypadkach nawet bez decyzji budowlanej, bez zgłoszenia taką przebudowę można będzie wykonać.
Przy okazji jeszcze gmina, która na to się musi zgodzić, bo do takiej zmiany musi dojść za zgodą gminy. Gmina w uchwale może zobowiązać inwestora do tego, żeby część – 5 proc. powierzchni mieszkalnej, którą uzyska w wyniku tego przekształcenia, wybudowania nowych obiektów, żeby przekazał gminie, sprzedał gminie na preferencyjnych warunkach na cele komunalne.
CZYTAJ TEŻ: KOLEJNA BRANŻA DRŻY O PRZYSZŁOŚĆ. „W POLSCE MOGĄ WYGASNĄĆ CEMENTOWNIE”
MD: Panie ministrze, czy my tutaj przypadkiem też nie pogrzebiemy standardów mieszkaniowych? Jakie standardy będzie musiało spełniać mieszkanie, które powstanie w takim obiekcie biurowym, albo handlowym, poprzednio?
PU: Musi spełniać wszelkie standardy, które mamy w Polsce, więc nie wszystkie obiekty w prosty sposób da się przekształcić. Państwo pokazujecie w tej chwili, widzę galerie handlowe. No, tutaj trudno sobie wyobrazić wprost zrobienie bloku mieszkalnego z takiej galerii handlowej. Ale jeżeli ktoś by chciał przekształcać jakiś biurowiec, czy właśnie obiekt handlowy w mieszkania, to musi wszelkie standardy spełnić. Tam nie może być żadnej patodeweloperki.
Minimalna powierzchnia lokalu mieszkalnego – 25 metrów, która jest zapisana w przepisach, musi być zrealizowana. Musi być zrealizowane odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń, czyli odpowiedniej ilości okien. Wszystkie standardy, wszystkie warunki techniczne, wszystkie przepisy prawa budowlanego muszą być przy tym spełnione. Tutaj nie będzie uproszczeń. Uproszczenie polega na tym, że będzie skrócona znacznie procedura, że nie będzie to przekształcanie trwało często latami, tylko będzie można to zrobić w bardzo szybki sposób.
MD: No właśnie, bo taka wątpliwość się pojawiła związana z deweloperską, o której Pan powiedział. (Swoją drogą nowe słowo kilka lat temu pojawiło się w polszczyźnie i widać, że nawet ministrowie go używają.) Są takie budynki, które powstają na przykład w Warszawie… Są takie sytuacje, nawet w Warszawie, gdzie cierpimy na brak mieszkań, powstają obiekty z lokalami, które są określane jako usługowe, a one są sprzedawane albo dzierżawione. O powierzchni 10, 12, 15 metrów kwadratowych. Wszyscy wiedzą, że są sprzedawane czy dzierżawione po to, aby ktoś tam mieszkał. No ale standardów prawnych nie spełniają. Więc pytanie, czy to nie będzie wytrych do tego, aby legalizować tego rodzaju patologiczne sytuacje?
PU: To, o czym pan mówi, czyli przygotowywanie obiektów niemieszkalnych i potem używanie ich jako mieszkalnych – no z taką patologią mamy faktycznie do czynienia w wielu miejscach. I ta nasza ustawa wręcz pozwoli, żeby ten proceder zmniejszyć. No bo jeżeli my dopuścimy przekształcanie terenów, czy obiektów biurowych na mieszkaniowe, no to właśnie dopuszczamy na przekształcanie na mieszkaniowe, a nie na usługowe, inne. Chcemy właśnie, żeby z tych przepisów będzie można skorzystać, żeby przekształcić lokale usługowe na mieszkalne.
Wobec czego tutaj nie w tę stronę te przepisy będą działały, na pewno nie będą powodowały takich efektów, o których pan mówi. Proszę zwrócić uwagę, że te lokale handlowe, usługowe, biurowe, o których mówimy – to są lokale, które teraz często stoją po prostu puste, bo ze względu na pandemię, na zmiany, które się ostatnio odbywały, związane z pandemią, związane z pracą zdalną (…) Te obiekty po prostu stoją puste. Trzeba w obecnej sytuacji, kiedy brakuje nam mieszkań w Polsce, trzeba takie obiekty jak najszybciej wykorzystać na cele mieszkaniowe.
MD: Kiedy ustawa wejdzie w życie, Pana zdaniem? Na razie to to jest projekt, który ma za kilka tygodni trafić na Radę Ministrów. A gotowe prawo?
PU: Gotowe prawo. To jest proces kilkumiesięczny. Jeśli Rada Ministrów go w najbliższych tygodniach przyjmie, a tak na to liczymy, to będziemy mieli we wrześniu prace parlamentarne. W zależności od tego, czy prace w parlamencie mogą bardzo szybko pójść, mogą się odciągnąć. Jeśli tam Senat będzie zgłaszał poprawki, popracuje nad tym dłużej, no to wtedy te poprawki wrócą jeszcze do Sejmu, będą rozpatrzone. Ale myślę, że w tym roku ta ustawa wejdzie w życie.
MD: Co mówił Piotr Uściński. Odpowiedzialny za budownictwo wiceminister rozwoju i technologii. Bardzo dziękuję za rozmowę.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV