MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Szwedzka firma Northvolt uruchamia w Gdańsku i rozpoczyna rozruch fabryki Northvolt 2 w Gdańsku. Tam montowane są pierwsze systemy magazynowania energii, a jednocześnie Northvolt informuje o nowych inwestycjach, na które zabezpieczył już ponad miliard dolarów.
Z nami jest Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt w Polsce. Dzień dobry Panie prezesie.
ROBERT CHRYC-GAWRYCHOWSKI, NORTHVOLT POLAND: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: To już Northvolt 2 w Gdańsku. Fabryka, o której rozbudowie, której w założeniu mówiliśmy częstokroć w BIZNES24, Jak rozumiem Tam rozpoczęło się montowanie systemów magazynowania energii. To jest na razie rozruch, jak czytamy. Ale kiedy ruszy prawdziwa produkcja?
RC-G: Tak, jesteśmy w trakcie rozruchu i walidacji pierwszych linii produkcyjnych, które widać tutaj za mną. Produkcja na pewno, komercyjna ruszy jeszcze w tym roku.
MD: Jeszcze w tym roku. Uff, Jakie moce produkcyjne ma ten zakład? Produkujecie magazyny energii?
RC-G: Planujemy mieć początkową zdolność produkcyjną na poziomie 5 gigawatogodzin z możliwością późniejszego zwiększenia tej mocy produkcyjnej w ramach kolejnych, mam nadzieję, etapów ekspansji w Gdańsku.
MD: I to, na co będą przeznaczone pieniądze, o których informowaliście? Ponad miliard dolarów zabezpieczonego finansowania.
RC-G: To jest koincydencja. Z jednej strony oczywiście informujemy o drugiej fazie finansowania dłużnego, które w ramach całej grupy Northvolt tu domknęliśmy. To jest kontynuacja takiego procesu emisji convertible bond, czyli obligacji zamiennych z lata zeszłego roku. Teraz ogłosiliśmy i cieszymy się ogromnie, że pozyskaliśmy kolejne 1 miliard 200 milionów dolarów. I te fundusze, te środki będą przeznaczone na dalszą ekspansję w Europie i w Ameryce Północnej.
MD: Tam, gdzie rynek magazynów energii jeszcze ma wiele do zrobienia. Czy ma przestrzeń do tego, żeby się rozwijać, szczególnie, jeżeli chodzi o Amerykę Północną, jak rozumiem. Jakiego rodzaju działania, Pana zdaniem najmocniej wspierają ten rynek? Jesteście jednymi z beneficjentów wsparcia, jakie oferuje. W Polsce to jest wykonawca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale tego typu programy są także w innych państwach europejskich. Czy Wy wyraźnie na tym zarabiacie?
RC-G: W Polsce jesteśmy beneficjentem wsparcia publicznego. Nasza inwestycja- budowa zakładów Northvolt 2 była wspierana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, czyli mamy rządowy grant gotówkowy, ale także zwolnienia podatkowe. I tak, jesteśmy beneficjentami. To miało istotne znaczenie, jeżeli chodzi o decyzję ekspansji dla nas w Gdańsku.
MD: Ale jednocześnie, jak rozumiem, magazyny energii są kupowane czy wykorzystywane przez tych, którzy dostają dofinansowanie na program Mój Prąd, np. tutaj Wy jesteście beneficjentami.
RC-G: Jak najbardziej. Przy czym trzeba pamiętać, że magazyny energii, które produkujemy w Gdańsku, to są duże magazyny. To nie są te domowe magazyny, które są objęte programem Mój Prąd. My mówimy tutaj o jednostkach, których pojemności zaczynają się od setek kilowatogodzin, a mogą się kończyć na poziomie setek megawatogodzin.
MD: To, kto je kupuje?
RC-G: To są rozwiązania dedykowane dla dużych integratorów i dostawców systemów magazynowania energii na świecie. I to są rozwiązania, które są dedykowane zarówno dla wytwórców energii odnawialnej. Mówimy tutaj o farmach wiatrowych, farmach fotowoltaicznych, ale także dla operatorów. Źródła odnawialne są bardzo niestabilne i wymagają stabilizacji poprzez właśnie bateryjne magazyny energii. Także to są nasze, główne rynki- duzi, przemysłowi odbiorcy, jeżeli chodzi o stacjonarne magazyny energii. Ale mamy też całe portfolio produktów dla przemysłu.
Elektryfikujemy maszyny przemysłowe, maszyny górnicze, maszyny do transportu. Także to jest też swego rodzaju magazyn energii, ale można powiedzieć dużo bardziej związany z taką elektromobilnością przemysłową.
MD: Z jakiego rodzaju obawą, wątpliwością Pan się spotyka, mówiąc, opowiadając także o tych Waszych przemysłowych magazynach energii? Ciekaw jestem, czy będzie ona zgodna z tym, co ja podejrzewam. No i w jaki sposób przekonuje Pan potencjalnych klientów, że należy zainwestować w tego rodzaju instalacje?
RC-G: No, przede wszystkim to jest rynek bardzo młody, także nowy, innowacyjny. I tak naprawdę wielu naszych klientów to są też tacy wcześni adapterzy nowych technologii. Argumenty są tu i teraz, argumenty związane z jednej strony z redukcją emisyjności, z drugiej strony z optymalizacją pracy danych systemów. Wiele maszyn stosowanych w przemyśle można z powodzeniem elektryfikować i to już robimy od kilku lat. Jednym z takich kluczowych projektów dla nas to jest elektryfikacja maszyn górniczych. Stacjonarne magazyny energii to z kolei jest rzecz niezbędna do wsparcia transformacji energetycznej. To są rozwiązania już dojrzałe, bezpieczne i ekonomicznie efektywne.
MD: Gdyby mógł Pan wskazać jakąś konkretną poprawę wyników, którą uzyskano, jeżeli chodzi o technologie magazynów energii w ostatnich latach. Bo domyślam się, że tak samo jak przy innych technologiach OZE, tutaj również skok nastąpił bardzo szybko.
RC-G: Tak naprawdę jesteśmy na początku rewolucji i trzeba pamiętać, że sieć elektroenergetyczna- ona nie lubi niestabilnych źródeł, więc przede wszystkim stabilizowanie farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych, tych dużych, to jest numer jeden. Także szereg różnych usług sieciowych, usług takich systemowych, jak regulacja częstotliwości czy zarządzanie popytem i podażą na energię.
To jest ten obszar, w którym magazyny energii sprawdzają się doskonale. I już mamy pierwsze takie realizacje, które przyniosły korzyści dla naszych klientów. No i znacznie więcej mamy ich w pipeline, w ciągu najbliższych siedmiu lat, do 2030 roku nasza księga zamówień całego roku, w tym także, jeżeli chodzi o materię dla motoryzacji, to jest ponad 55 miliardów dolarów. Trzeba tylko teraz wybudować te produkty i je dostarczyć.
MD: No właśnie, to jeszcze szybkie pytanie o to, jaką trzeba mieć firmę, żeby móc skorzystać z tych magazynów, jakie zużycie trzeba mieć, aby opłacalna stała się inwestycja w magazyny energii?
RC-G: Jeżeli chodzi o magazyny energii, to są to zarówno kwestie indywidualne i zastosowania domowe, w których tak jak powiedziałem my się nie specjalizujemy. A jeżeli chodzi o aplikacje przemysłowe to już instalacje od kilkudziesięciu megawatów, jeżeli chodzi o fotowoltaikę, czy kilkudziesięciu megawatów, jeżeli chodzi o farmy wiatrowe zdecydowanie się opłaca. Ale ważne jest, szczególnie w Polsce, zwrócenie uwagi na fakt, że magazyny energii stały się też częścią rynku mocy i zaczynają uczestniczyć w aukcjach mocy. I mamy już takie projekty, które są realizowane. Ich będzie znacznie więcej.
MD: Czekamy także na kolejne inwestycje w Polsce. Nad Bałtykiem, nie tylko morzem. Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt w Polsce był naszym gościem. Dziękuję za rozmowę.
RC-G: Dziękuję Państwu.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV