Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

NISKA INFLACJA W POLSCE DOPIERO W 2026

KONSUMPCJA W POLSCE

W piątek Główny Urząd Statystczny poda wstępny odczyt inflacji konsumenckiej, czyli wskaźnik CPI. Po wrześniowej obniżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych (3/4 punktu procentowego), po której prezes NBP Adam Glapiński mówił, że już mamy jednocyfrową inflację, arcyciekawe jest to, co zobaczymy we wrześniowych danych. 7 września prezes Glapiński mówił, że we wrześniu mamy już jednocyfrową inflację. Czy dobrze obstawił lub wiedział?

CZYTAJ TEŻ: GRUPA AZOTY Z DUŻYMI STRATAMI

Tego dowiemy się o 10 w piątek. tymczasem NBP opublikował wyniki ankiety dotyczącej inflacji średniorocznej. Ekonomiści zajmujący się zawodowo prognozami przewidują średnioroczną inflację pomiędzy 11,5 a 12,3 proc. w tym roku, w 2024 4,8-8,1 proc., a w 2025 r. 3,1-6,7 proc. Ankietowani przez bank centralny ekonomiści oczekują dynamiki PKB Polski w tym roku na poziomie od 0,0 do 0,9 proc., w 2024 r. 1,6-3,6 proc., a w 2025 r. 1,9-4,2 proc.

Ankieta Makroekonomiczna NBP trwała od 7 do 20 września br. W badaniu uczestniczyło 26 ekspertów reprezentujących instytucje finansowe, ośrodki analityczno-badawcze oraz organizacje przedsiębiorców i pracowników – wyjaśnia metodologię ankiety NBP.

NISKA INFLACJA W POLSCE DOPIERO W 2026

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

SUROWCE

OPEC+ zgodził się na pogłębienie cięć produkcji po spadku cen ropy naftowej i prognozach ponownej nadwyżki w przyszłym roku.

FIRMA

Wczorajsze tąpnięcie kursu akcji Orlenu wzbudziło dużo emocji nie tylko u giełdowych inwestorów ale także u polityków. Sprawą zainteresowała się też Komisja Nadzoru Finansowego.

HANDEL

W tym roku w wigilię nie kupisz karpia, ani prezentów na ostatnią chwilę. Senat przyjął dzisiaj bez poprawek nowelę Polski 2050, zgodnie z którą,...

USA

Amerykański Departament Pracy podał najnowsze dane o sytuacji na rynku pracy. Informacje na temat nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych są nieco lepsze o...

%d bloggers like this: