Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

NIK BADA AFERĘ GETBACKU I BANKÓW CZARNECKIEGO

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła audyt w Komisji Nadzoru Finansowego. NIK pod lupę wzięła działania KNF w sprawie GetBacku oraz przejęcie przez państwo banków należących do Leszka Czarneckiego.

HIPOTEKI BEZ WIBORU
Fot.: BIZNES24

Afera GetBack, obecnie Capitea dotyczy oszustw związanych z dystrybucją obligacji tej windykacyjnej spółki i certyfikatów funduszy inwestycyjnych i także wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach – straty wierzycieli szacowane są na ponad 2 i pół mld zł.

Drugim tematem kontroli urzędników NIK ma być tzw. „sprawa Zdzisława”.
W 2018 roku „Gazeta Wyborcza” i „Financial Times” ujawniły aferę korupcyjną w Komisji Nadzoru Finansowego. Marek Ch., ówczesny przewodniczący KNF, na spotkaniu z Leszkiem Czarneckim zażądał 40 mln zł za ochronę Getin Noble Banku. >> Podczas spotkania Marek Ch. ujawnił, że Zdzisław Sokal, wtedy szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, chciał doprowadzić do upadku Getin Noble Banku. Dzięki temu aktywa spółki mogłyby zostać przejęte za symboliczną złotówkę przez inny bank. W sprawie Marka Ch. wciąż prowadzone jest śledztwo prokuratury.
Przypomnijmy, że w 2021 i 2022 roku należące do Czarneckiego Idea Bank i GetinNoble Bank z powodów olbrzymich kłopotów finansowych zostały ostatecznie przejęte przez państwo, a sam Czarnecki wciąż jest poszukiwany przez prokuraturę.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...