Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

NIEUCZCIWE PRAKTYKI NA POLSKIM RYNKU ZBÓŻ

UOKiK nałożył karę 300 tysięcy zł za nieuczciwe praktyki na polskim rynku zbóż.

NIEUCZCIWE PRAKTYKI NA POLSKIM RYNKU
foto: pixabay.com

Rynek rolny pod lupą UOKiK. Urząd dopatrzył się nieprawidłowości w działaniach firmy PolishAgri skupującej hurtowo zboża. Nałożona kara to 300 tysięcy złotych.

Jak poinformowano w komunikacie, przeprowadzone postępowanie wykazało, że spółka w nieuczciwy sposób wykorzystuje przewagę kontraktową wobec rolników, obciążając ich nadmiernym ryzykiem związanym z realizacją umowy.

CZYTAJ TEŻ: DLACZEGO PALIWO JEST TAKIE DROGIE? UOKIK UNIEWINNIA ORLEN I LOTOS

Chodzi o to, że PolishAgri żądało od rolników realizacji zakontraktowanych dostaw, pomimo zaistnienia okoliczności od nich niezależnych, w szczególności o charakterze siły wyższej, jak na przykład susza czy gradobicie, uniemożliwiających dostarczenie umówionej ilości zbóż. W razie braku możliwości sprzedaży zakontraktowanych produktów z własnego gospodarstwa, dostawcy są zobowiązani do zapłaty kary lub samodzielnego kupna zbóż na wolnym rynku bądź poniesienia kosztów zakupu zastępczego dokonanego przez PolishAgri. Jest to nieuczciwe wykorzystywanie przewagi konkurencyjnej – stwierdził Urząd – za co została nałożona kara w wysokości 300 tysięcy złotych. Decyzja nie jest prawomocna, można się od niej odwoływać do sądu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NIEUCZCIWE PRAKTYKI NA POLSKIM RYNKU ZBÓŻ

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że w poniedziałek zacznie działać embargo Unii Europejskiej na rosyjską ropę rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Jakubem Boguckim, analitykiem rynku...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w polskim lotnictwie cywilnym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kobielskim z linii lotniczych Enter Air.

GPW

Jednym z wygranych na fuzji Orlenu i Lotosu jest inna paliwowa firma czyli Unimot. Dzięki przejęciu m.in. spółki Lotos Terminale spółka z Opolszczyzny chce...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O biletach lotniczych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Denizem Rymkiewiczem z eSky.pl.

%d bloggers like this: