Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

NIEREJESTROWANA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. DLA KOGO? (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Czy w ramach swobody gospodarczej, wolności umów i różnych innych takich fundamentalnych zjawisk wciąż jeszcze można tak po prostu postawić stragan i próbować zarobić na zniczach. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.

PIOTR JUSZCZYK, INFAKT: Dzień dobry, dzień dobry. Witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: Na pierwszy rzut oka czy taka pierwsza myśl, nawet jak to mówiłem, pomyślałem sobie: no, absolutnie nie. Przecież kasa fiskalna, faktury VAT, rozliczenia, no jak to tak? Ale w sumie jest coś takiego jak działalność nierejestrowana?

PJ: Tak, działalność nierejestrowana i do tego jeszcze od pewnego okresu z większym limitem. Bo działalność nierejestrowana wiąże się z tym, że można zarobkować do limitu. Limit ten stanowi 75% minimalnego wynagrodzenia, czyli dziś jest to 3 225 złotych, gdzie ktoś, kto chciałby sprzedawać chociażby znicze, mógłby je sprzedać jeżeli ta wartość miesięczna nie będzie wyższa, niż 3 225 zł. Ale trzeba pamiętać, że przecież można pojawić się 31 października i mamy jeden limit na październik, następnie dokonywać sprzedaży jeszcze 1 listopada. Więc w sumie na przełomie miesiąca jest to ponad 6000 złotych, gdzie nie trzeba by było rejestrować działalności gospodarczej.

RM: Jasne. Czyli jeśli bym znalazł sobie znicze za 3000 i dał radę je sprzedać dwa razy drożej to w te dwa dni w sensie 3000 na czysto, ale szóstkę przychodu mógłbym sobie wygenerować?

NIEREJESTROWANA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. DLA KOGO? (ROZMOWA)
Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt

PJ: Można by było wygenerować. No i tutaj ten przychód będzie opodatkowany skalą podatkową. Jeżeli nie mamy żadnych innych przychodów to pamiętajmy też, że jest kwota wolna do 30 000, a więc w konsekwencji może w ogóle podatek by nie wystąpił. Bo tutaj, tak jak w przypadku normalnej działalności gospodarczej, generujemy też koszty. Tak, jak Pan też wskazał te 6000 zarobku, 3000 kosztów na przełomie tych dwóch miesięcy no i 3000 do opodatkowania dochodu.

RM: Jasne, no ale będę tam sobie stał z tymi zniczami i czy kwiatami na przykład, bo rozumiem, że to nie muszą być znicze to jest cokolwiek, co moglibyśmy robić, prawda? No ale zostańmy przy tych zniczach i przychodzi jakaś kontrola i mówi mi, że mam się z czegoś wylegitymować, coś muszę mieć? Zwiną mnie? Zabronią? Co muszę zrobić? Poza pewnie jakimś pozwoleniem od gminy, żeby w ogóle stanąć w jakimś miejscu. Bo to też jest pewne wyzwanie, takie formalne.

PJ: Tak, jeśli przepisy tego wymagają, że na przykład właśnie trzeba, czy stoimy przy cmentarzu bezpośrednio, czy trzeba mieć zezwolenie, no to tak. Z gminy trzeba było mieć.

Natomiast w przypadku takiej kontroli, bo może też przecież urząd skarbowy wyjść tego dnia i kontrolować miejsca, trzeba będzie po prostu oświadczyć, że wykonuję to tylko dziś czy też wczoraj i dziś wykonywałem w ramach działalności nierejestrowanej i na to przepisy mi zezwalają.

Tak w konsekwencji też tak naprawdę można by było też sprzedać jednorazowo, bez w ogóle działalności gospodarczej w mojej ocenie, nawet przekraczając limit. Natomiast to może być uznane, że to jest typowo pod zarobek i chcemy w sposób zorganizowany więc znamiona działalności gospodarczej – więc raczej bym mówił tutaj o działalności nierejestrowanej.

RM: Dobrze, czyli rozszerzmy teraz ten nasz przykład, bo rozumiem, że ta działalność nierejestrowana to jest coś, co w granicach tych 3 tysięcy przychodu miesięcznie moglibyśmy robić co miesiąc, gdybyśmy na przykład robili drobną działalność doradczą. A nie, bo doradztwo musi być związane z fakturami VAT, prawda? Tego nie moglibyśmy robić. Czyli pewnie będą jakieś zakresy przedmiotowe, w których to działa i takie, w których nie działa.

PJ: To znaczy w ramach działalności nierejestrowanej co do zasady można wykonywać wszystko, również i czynności oprócz tych, które są zastrzeżone. Czyli na przykład trzeba posiadać koncesję czy sprzedaż alkoholu, tak – to w takim przypadku nie moglibyśmy wykonywać działalności nierejestrowanej, natomiast świadczyć usługi tak.

Jeżeli na przykład jakieś firmie byśmy doradzali, moglibyśmy wykonywać to w ramach w ramach działalności nierejestrowanej. Tylko tu wchodzi już no, na biało cały ZUS, mówiąc kolokwialnie, gdyż ZUS przy usługach wymaga jednak ozusowania tych umów czy też świadczenia.

Gdybym ja na przykład wykonywał usługi szkoleniowe w ramach działalności nierejestrowanej to mój nabywca musiałby mnie zgłosić do ZUS i zapłacić ode mnie składki. W przypadku sprzedaży towarów takie jak np. znicze to nie musi ten nabywca, który nabędzie od nas właśnie ten znicz przy cmentarzu, nie musi mnie rejestrować do zusu.

Jeszcze tylko wspomnę: pan mówił o kwiatach. To w przypadku osób, które same uprawiają na przykład kwiaty i one co najmniej ich wzrost wynosi ponad miesiąc to w takim przypadku nawet to jest traktowane jako działalność rolnicza, więc na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych w ogóle by nie była opodatkowana. No, pod warunkiem, że to by były nasze kwiaty, sami byśmy je hodowali.

RM: A zapytam jeszcze o inne rzeczy, bo tak mi nagle przyszło do głowy. A jakieś drobne prace naprawcze, nie wiem, przy samochodach albo w gospodarstwach domowych u klientów to byłoby jak usługi, czyli problem z zusem, czy byłoby jak działalność nierejestrowana, handlowa?

PJ: W takim przypadku niestety też również byśmy mówili tu o działalności usługowej. No i powstałby problem z zusem, zarejestrowaniem. Był plan, żeby całkowicie uwolnić działalność nierejestrowaną od zusu od 1 stycznia 2025 roku. Natomiast już wiemy, że wycofano się z tej próby zmiany przepisów.

RM: No tak, według niektórych ekonomistów po nowelizacji tegorocznego budżetu będziemy mieli 200 miliardów deficytu. Te deficyty, proszę Państwa co roku się dodają. One nie znikają magicznie, kiedy zaczyna się nowy rok, tylko zamieniają się w dług publiczny. No i tu odpowiedzieliśmy sobie Panie Piotrze, na pytanie dlaczego się z tego wycofano. Niestety.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt, dziś również nasz doradca. Dziękuję bardzo serdecznie. Udanego tygodnia. Krótszy trochę, bo piątek wolny i bardzo nostalgiczny, ale mimo wszystko udanego tygodnia. Dziękuję serdecznie.

PJ: Dziękuję. Wzajemnie.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

NIEREJESTROWANA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA. DLA KOGO? (ROZMOWA)

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV