Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

NIEMIECKA GOSPODARKA PĘDZI W STRONĘ RECESJI? SPADAJĄ ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE

Już 5. miesiąc z rzędu spadają zamówienia w niemieckim przemyśle, w lipcu zanotowano wartość o 13.6% niższą niż przed rokiem. Co gorsza, dynamika tych spadków przyspiesza.

NIEMIECKA GOSPODARKA PĘDZI W STRONĘ RECESJI? SPADAJĄ ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE

Popyt na towary i usługi u naszych zachodnich sąsiadów zaczął maleć już w marcu – wtedy spadł jednak tylko o 3.1%. W czerwcu był to spadek już o 9%, by w lipcu sięgnąć blisko 14%.

Zamówienia w przemyśle to raport publikowany przez niemiecki urząd statystyczny Destatis obejmujący dane o wartości nowych zamówień na towary i usługi – które są bezpośrednio związane z tymi towarami – wytwarzane przez sektor produkcyjny w Niemczech. Zamówienia w przemyśle nie obejmują jednak wszystkich sektorów, pomijane są m.in. górnictwo, kopalnictwo i przemysł spożywczy.

Niemal wszystkie dane wskazują, że niemiecka gospodarka pędzi w kierunku recesji. Przypomnijmy, łączny wskaźnik PMI dla Niemiec osiągnął w sierpniu poziom 46,9 pkt. w porównaniu z 48,1 pkt. miesiąc wcześniej. Publikowany w połowie sierpnia Indeks ZEW, mierzący nastroje, spadł do najniższego poziomu od kilkunastu lat. 

CZYTAJ TEŻ: CZY TO UCHRONI EUROPĘ PRZED RECESJĄ? KE ZAPOWIADA INTERWENCJĘ NA RYNKU PRĄDU

Jak powiedziała na naszej antenie dr Katarzyna Kamińska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, niemieckie firmy zaczynają się obawiać anulowania już złożonych zamówień.

Giełdowy Erbud od kilku lat jest aktywny na rynku niemieckim, gdzie nie tylko realizuje inwestycje, ale też przejmuje tamtejsze firmy. Czy spółka widzi spadek zamówień? Na to pytanie na naszej antenie odpowiedziała Agnieszka Głowacka, wiceprezes Erbud Group.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

NIEMIECKA GOSPODARKA PĘDZI W STRONĘ RECESJI? SPADAJĄ ZAMÓWIENIA W PRZEMYŚLE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że do 31 stycznia mija termin składania zeznania PIT-8AR czyli podatku z tytułu konkursów czy nagród w sprzedaży premiowanej rozmawiał Marcin Dobrowolski...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co przyczyniło się do tego, że nowych pieniędzy w polskiej gospodarce przybywa mniej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z prof. Marianem Nogą...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że z dostępnych danych wynika, że ubiegły rok może być rekordowy pod względem liczby zarejestrowanych ukraińskich spółek rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Niemczech może nastąpić recesja rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr hab. Sebastianem Płóciennikiem z Ośrodka Studiów Wschodnich ABiF Vistula.

%d bloggers like this: